REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyspieszony zwrot VAT w przedsiębiorstwie transportowym po zmianach od 1 stycznia 2017 r.

Przyspieszony zwrot VAT w przedsiębiorstwie transportowym po zmianach od 1 stycznia 2017 r.
Przyspieszony zwrot VAT w przedsiębiorstwie transportowym po zmianach od 1 stycznia 2017 r.

REKLAMA

REKLAMA

W praktyce działalności podatników podatku od towarów i usług (podatników VAT) z branży transportowej może pojawić się sytuacja nadwyżki naliczonego podatku VAT nad podatkiem należnym.

Firma transportowa nabywa towarów i usługi opodatkowanych polskim VAT. Podatek zawarty na fakturach z tytułu tych nabyć stanowi dla podatnika podatek naliczony możliwy od odliczenia. Firma świadczy głównie usługi transportu międzynarodowego opodatkowane stawką 0%. W związku z tym wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym.

REKLAMA

Istnieją dwa sposoby postępowania z nadwyżką podatku naliczonego (art. 87 ust. 1 ustawy o VAT). Pierwszym jest przeniesienie nadwyżki do rozliczenia za następy okres, drugim zaś wystąpienie o zwrot tej kwoty. Podstawowy termin zwrotu wynosi 60 dni (art. 86 ust. 2 ustawy o VAT). W świetle jednakże art. 87 ust. 6, na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany dokonać zwrotu różnicy podatku, w skróconym terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku gdy łącznie spełnione są warunki z tego przepisu.

Więcej informacji na temat VAT w logistyce znajdziesz tutaj

Sposób uregulowania faktur

REKLAMA

Art. 87 ust. 6 pkt 1 ustanawia pierwszą przesłankę dla przyspieszonego zwrotu nadwyżki VAT jaką jest odpowiedni sposób powstania odliczanego podatku naliczonego. Regulacja ta wymaga aby kwoty podatku naliczonego rozliczanego w danym okresie, wynikały z:
a)  faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone za pośrednictwem rachunku bankowego podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju albo rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazanego w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach,
b)  faktur, innych niż wymienione w lit. a, dokumentujących należności, jeżeli łączna kwota tych należności nie przekracza 15 000 zł,
c)  dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i zostały przez podatnika zapłacone,
d)  importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji,

Szczególną uwagę należy zwrócić na pkt a i b zaprezentowanej regulacji. Ustawiają one przesłanki dotyczące faktur z których odliczany jest podatek naliczony. Faktury, zasadniczo, powinny być bezwzględnie opłacone za pośrednictwem rachunku podatnika. Niedopuszczalne jest więc ubieganie się o przyspieszony zwrot, jeśli faktury zostały uregulowane gotówką lub w drodze kompensaty wzajemnych należności. Ponadto wskazać należy, że wraz z wnioskiem o zwrot podatnik powinien złożyć dokumenty potwierdzające zapłatę należności za pośrednictwem rachunku (art. 86 ust. 6 pkt 3 ustawy o VAT).

Część faktur może może nie spełniać warunku opłacenia za pomocą rachunku. Dotyczy to należności opłaconych gotówką lub uregulowanych w drodze kompensaty, a także nieuregulowanych w ogóle. Ustawodawca ustanowił jednakże dla takich należności limit w wysokości 15000 zł. Podkreślenia wymaga fakt, że chodzi tu o łączną kwotę należności.

Zobacz też: Eksport pośredni towarów a stawka VAT 0%

Załóżmy, że firma transportowa z pierwszego przykładu składa wniosek o zwrot podatku za marzec 2017 r. Podatnik zasadniczo za wszystkie nabywane towary i usługi zapłacił za pomocą swojego rachunku bankowego. W sposób gotówkowy zapłacił za towary i usługi, których wartość (brutto) nie przekroczyła 15.000 zł. Podatnik może wnosić o przyspieszony zwrot nadwyżki VAT (przy założeniu, że spełnione są inne przesłanki).

Rozliczenie za poprzedni okres

Drugi warunek dla szybszego zwrotu nadwyżki został wyrażony w art. 87 ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, konieczne jest, aby kwota podatku naliczonego lub różnicy podatku, o której mowa w ust. 1, nierozliczona w poprzednich okresach rozliczeniowych i wykazana w deklaracji nie przekracza 3000 zł. Tak więc kwota nadwyżki podatku naliczonego w poprzednim okresie rozliczeniowym nie mogła przekraczać 3000 zł. Bez znaczenia pozostaje sposób postępowania z tą nadwyżką, czyli to, czy podatnik wnosił o zwrot, czy też przenosił nadwyżkę na następny okres.

Firma transportowa z poprzedniego przykładu nie mogła wykazać w rozliczeniu za luty 2017 r. nadwyżki podatku naliczonego na kwotę ponad 3000 zł.

Warunek odnośnie prowadzonej działalności

Kolejny warunek ustanowiony został w art. 87 ust. 6 pkt 4 ustawy o VAT. W świetle tej regulacji, niezbędne jest aby podatnik przez kolejne 12 miesięcy poprzedzających bezpośrednio okres, w rozliczeniu za który występuje z wnioskiem o zwrot w terminie 25 dni
a)  był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,
b)  składał za każdy okres rozliczeniowy deklaracje, o których mowa w art. 99 ust. 1-3

Zwrot w przyspieszonym terminie nie przysługuje więc niedawno zarejestrowanym podatnikom, oraz takim którzy nie składają deklaracji.

Tekst: Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

  Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

  Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

  Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

  Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

  Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

  Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

  Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

  REKLAMA

  Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

  Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

  Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

  Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

  Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

  Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

  Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

  Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

  REKLAMA

  Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

  Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

  Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

  Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

  REKLAMA