REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyspieszony zwrot VAT w przedsiębiorstwie transportowym po zmianach od 1 stycznia 2017 r.

Przyspieszony zwrot VAT w przedsiębiorstwie transportowym po zmianach od 1 stycznia 2017 r.
Przyspieszony zwrot VAT w przedsiębiorstwie transportowym po zmianach od 1 stycznia 2017 r.

REKLAMA

REKLAMA

W praktyce działalności podatników podatku od towarów i usług (podatników VAT) z branży transportowej może pojawić się sytuacja nadwyżki naliczonego podatku VAT nad podatkiem należnym.

Firma transportowa nabywa towarów i usługi opodatkowanych polskim VAT. Podatek zawarty na fakturach z tytułu tych nabyć stanowi dla podatnika podatek naliczony możliwy od odliczenia. Firma świadczy głównie usługi transportu międzynarodowego opodatkowane stawką 0%. W związku z tym wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym.

REKLAMA

Istnieją dwa sposoby postępowania z nadwyżką podatku naliczonego (art. 87 ust. 1 ustawy o VAT). Pierwszym jest przeniesienie nadwyżki do rozliczenia za następy okres, drugim zaś wystąpienie o zwrot tej kwoty. Podstawowy termin zwrotu wynosi 60 dni (art. 86 ust. 2 ustawy o VAT). W świetle jednakże art. 87 ust. 6, na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany dokonać zwrotu różnicy podatku, w skróconym terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku gdy łącznie spełnione są warunki z tego przepisu.

Więcej informacji na temat VAT w logistyce znajdziesz tutaj

Sposób uregulowania faktur

REKLAMA

Art. 87 ust. 6 pkt 1 ustanawia pierwszą przesłankę dla przyspieszonego zwrotu nadwyżki VAT jaką jest odpowiedni sposób powstania odliczanego podatku naliczonego. Regulacja ta wymaga aby kwoty podatku naliczonego rozliczanego w danym okresie, wynikały z:
a)  faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone za pośrednictwem rachunku bankowego podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju albo rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazanego w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach,
b)  faktur, innych niż wymienione w lit. a, dokumentujących należności, jeżeli łączna kwota tych należności nie przekracza 15 000 zł,
c)  dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i zostały przez podatnika zapłacone,
d)  importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji,

Szczególną uwagę należy zwrócić na pkt a i b zaprezentowanej regulacji. Ustawiają one przesłanki dotyczące faktur z których odliczany jest podatek naliczony. Faktury, zasadniczo, powinny być bezwzględnie opłacone za pośrednictwem rachunku podatnika. Niedopuszczalne jest więc ubieganie się o przyspieszony zwrot, jeśli faktury zostały uregulowane gotówką lub w drodze kompensaty wzajemnych należności. Ponadto wskazać należy, że wraz z wnioskiem o zwrot podatnik powinien złożyć dokumenty potwierdzające zapłatę należności za pośrednictwem rachunku (art. 86 ust. 6 pkt 3 ustawy o VAT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Część faktur może może nie spełniać warunku opłacenia za pomocą rachunku. Dotyczy to należności opłaconych gotówką lub uregulowanych w drodze kompensaty, a także nieuregulowanych w ogóle. Ustawodawca ustanowił jednakże dla takich należności limit w wysokości 15000 zł. Podkreślenia wymaga fakt, że chodzi tu o łączną kwotę należności.

Zobacz też: Eksport pośredni towarów a stawka VAT 0%

Załóżmy, że firma transportowa z pierwszego przykładu składa wniosek o zwrot podatku za marzec 2017 r. Podatnik zasadniczo za wszystkie nabywane towary i usługi zapłacił za pomocą swojego rachunku bankowego. W sposób gotówkowy zapłacił za towary i usługi, których wartość (brutto) nie przekroczyła 15.000 zł. Podatnik może wnosić o przyspieszony zwrot nadwyżki VAT (przy założeniu, że spełnione są inne przesłanki).

Rozliczenie za poprzedni okres

Drugi warunek dla szybszego zwrotu nadwyżki został wyrażony w art. 87 ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, konieczne jest, aby kwota podatku naliczonego lub różnicy podatku, o której mowa w ust. 1, nierozliczona w poprzednich okresach rozliczeniowych i wykazana w deklaracji nie przekracza 3000 zł. Tak więc kwota nadwyżki podatku naliczonego w poprzednim okresie rozliczeniowym nie mogła przekraczać 3000 zł. Bez znaczenia pozostaje sposób postępowania z tą nadwyżką, czyli to, czy podatnik wnosił o zwrot, czy też przenosił nadwyżkę na następny okres.

Firma transportowa z poprzedniego przykładu nie mogła wykazać w rozliczeniu za luty 2017 r. nadwyżki podatku naliczonego na kwotę ponad 3000 zł.

Warunek odnośnie prowadzonej działalności

Kolejny warunek ustanowiony został w art. 87 ust. 6 pkt 4 ustawy o VAT. W świetle tej regulacji, niezbędne jest aby podatnik przez kolejne 12 miesięcy poprzedzających bezpośrednio okres, w rozliczeniu za który występuje z wnioskiem o zwrot w terminie 25 dni
a)  był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,
b)  składał za każdy okres rozliczeniowy deklaracje, o których mowa w art. 99 ust. 1-3

Zwrot w przyspieszonym terminie nie przysługuje więc niedawno zarejestrowanym podatnikom, oraz takim którzy nie składają deklaracji.

Tekst: Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

REKLAMA

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

Od 17 czerwca 2024 roku polskie prawo jazdy - nowe przepisy dla kierowcy

Kierowcy muszą przygotować się na nowe przepisy, które wchodzą w życie już 17 czerwca 2024 roku. Od tej daty akceptowane będzie tylko polskie prawo jazdy. Jakie jeszcze zmiany będą obowiązywać?

Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

REKLAMA

Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

REKLAMA