REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady jazdy po węgierskich drogach - poradnik dla przewoźników

Zasady jazdy po węgierskich drogach - poradnik dla przewoźników
Zasady jazdy po węgierskich drogach - poradnik dla przewoźników

REKLAMA

REKLAMA

W wyniku wprowadzenia na drogach węgierskich opłat e-toll (lipiec 2013) polskie firmy transportowe ponoszą spore koszty związane z błędną interpretacją węgierskich regulacji przez polskich przewoźników.

Od czasu wprowadzenia na Węgrzech w lipcu 2013 roku elektronicznego systemu poboru opłat drogowych (e-toll) dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, firmy transportowe ponoszą duże koszty za przejazdy po węgierskich drogach realizowane w nieprawidłowy sposób. Podczas konferencji firmy WebEye, poświęconej węgierskiemu systemowi elektronicznego poboru myta, właściciele firm transportowych oraz osoby odpowiedzialne za zarządzanie flotą wspólnie z ekspertami WebEye dyskutowali o problemach związanych z opłatami drogowymi na Węgrzech.

REKLAMA

Na Węgrzech jest ponad 6500 kilometrów autostrad oraz innych dróg, za przejazd po których ciężarówki i samochody dostawcze o masie przekraczającej 3,5 tony muszą uiścić opłaty. Chociaż od wprowadzenia e-myta na Węgrzech minęły już ponad 3 lata, to przewoźnicy korzystający z węgierskich dróg nadal mają pytania i wątpliwości dotyczące obowiązujących regulacji.

Zobacz też: Refakturowanie usług opodatkowanych za granicą

Zasady jazdy po węgierskich drogach - poradnik dla przewoźników

REKLAMA

Istnieją 3 sposoby na opłacenie węgierskiego e-myta: uiszczenie opłaty za pomocą jednostek pokładowych zainstalowanych na stałe w pojeździe, uiszczenie opłaty za pomocą mobilnych jednostek pokładowych zasilanych z gniazda zapalniczki oraz zakup indywidualnych biletów umożliwiających przejazd konkretnych odcinków drogi. Podczas konferencji jedną z osób wygłaszających prezentację był Attila Toth odpowiedzialny w firmie Rolling Cars Ltd. za zarządzanie flotą ponad 100 pojazdów. Podczas prezentowania swoich doświadczeń wynikających z zarządzania flotą na Węgrzech podkreślił, że od kiedy firma zdecydowała się na instalację rozwiązania firmy WebEye do monitorowania pojazdów oraz uiszczania opłat e-myta za pomocą jednostek pokładowych zainstalowanych na stałe w pojeździe nie została ukarana żadnym mandatem za nieprawidłowe wykorzystanie drogi. Równocześnie przewoźnicy obecni na sali mieli wiele pytań dotyczących indywidualnych biletów umożliwiających przejazd konkretnych odcinków drogi. Szczególne zainteresowanie wzbudziła kwestia ważności biletu w sytuacji, gdy przerwa w jeździe trwała dłużej niż 12 godzin, ale była niezależna od kierowcy. Duża uwaga została również poświęcona braku możliwości wykupienia biletu wstecz.

Podczas spotkania eksperci firmy WebEye przedstawili najczęstsze błędy popełniane przez użytkowników systemu, które skutkują mandatami. Przewoźnicy byli ciekawi m.in. tego jak często opłaty naliczane są niesłusznie, jak postępować w sytuacji zatrzymania pojazdu oraz w jaki sposób można zapłacić mandat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istotną część spotkania stanowiło omówienie drogi odwołania od mandatu oraz przedstawienie dokumentów potrzebnych do poprawnego rozpatrzenia reklamacji.

Zobacz też: Branża transportowa dostaje zadyszki

O czym należy pamiętać świadcząc usługi transportowe na węgierskich drogach?

  • Policja powinna zatrzymać tylko te pojazdy, których wykroczenie zarejestrowano nie wcześniej niż 90 dni wstecz
  • Jeżeli doszło do wykroczenia policja zatrzyma pojazd (głównie na granicy) do czasu uregulowania należności
  • Policja zobowiązana jest do przesłania mandatu drogą pocztową maksymalnie do 6 miesięcy od dnia wykroczenia (wykonania zdjęcia)
  • Bezpłatne odwołanie od mandatu nałożonego niesłusznie można składać maksymalnie do 8 dni od dnia nałożenia mandatu lub od dnia doręczenia mandatu
  • Płatne odwołanie od mandatu nałożonego niesłusznie można składać od 9 do 15 dnia od daty nałożenia mandatu lub od dnia doręczenia mandatu
  • Po 23 dniach od daty nałożenia lub doręczenia mandatu policja odrzuca wnioski reklamacyjne
  • Policja powinna odpowiedzieć na reklamację do 45 dni od daty otrzymania wniosku – policja może wydłużyć ten okres
  • Do czasu ostatecznej decyzji ukarany nie jest zobowiązany do opłacenia mandatu 
  • Odwołanie powinno być zaadresowane dokładnie do jednostki policji, która mandat nałożyła
  • Jeżeli odwołanie napisane jest w języku węgierskim – czas reakcji będzie krótszy

Istotne jest również napisanie prawidłowego odwołania oraz dostarczenie wszystkich wymaganych dokumentów. Pismo powinno zawierać takie dane jak:

  1. Numer mandatu
  2. Numer rejestracyjny pojazdu, którego dotyczy
  3. Datę zdarzenia
  4. Nazwę firmy (tą samą jaka widnieje w systemie HU-GO)
  5. Adres firmy (ten sam jaki widnieje w systemie HU-GO)
  6. Opłatę skarbową lub znaczek skarbowy (powyżej 8 dni od otrzymania mandatu) wartość podana jest na mandacie i zależy od wartości nałożonego mandatu (40-100 PLN)
  7. Wyjaśnienie

Podczas składania odwołania potrzebne jest również dostarczenie dodatkowych dokumentów: kopii mandatu, kopii biletu (PrtScr) z systemu HU-GO, informacji (wyjaśnienia) od operatora oraz potwierdzenia dokonania opłaty skarbowej.

REKLAMA

Podczas konferencji eksperci WebEye udzielili również praktycznych porad umożliwiających ograniczenie niepotrzebnie ponoszonych kosztów oraz przyczyniających się do bezproblemowego przejazdu po węgierskich drogach. Zwracali uwagę na m.in. takie kwestie jak: regularne sprawdzanie czy na bieżącym koncie HU-GO, czyli elektronicznym systemie pobierania opłat drogowych na Węgrzech, znajdują się środki.  Eksperci zalecali również dokładne sprawdzanie ustawienia wskaźników osi. Wysokość e-myta obliczana jest stosownie do dopuszczalnej wartości emisji spalin w poszczególnych normach (EUR I-VI), planowanej długości trasy po płatnych drogach oraz liczby osi pojazdu. Jeżeli ta liczba się zmienia, należy zawsze poczekać na potwierdzenie SMS oraz/lub e-mail powiadamiające o udanej zmianie. Brak powiadomienia oznacza, że zmiany nie zostały zarejestrowane – w takim wypadku organy mogą nałożyć karę.  Duża uwaga poświęcona została również kwestii weryfikowania przed odjazdem czy systemy działają prawidłowo i są gotowe do użycia. Nieprawidłowości następują zwykle po odłączeniu jednostki pokładowej od jej źródła zasilania, np. z powodu przeprowadzenia regularnego przeglądu pojazdu. Przed ponownym włączeniem należy odczekać około 10 minut, aż urządzenie uruchomi się, a także upewnić się, że bezpieczniki są w odpowiednim stanie.

Eksperci WebEye zwracali również uwagę na fakt, że niektóre urządzenia pomocnicze (odtwarzacze DVD, tunery TV, nadajniki FM, itd.) mogą zakłócać transmisję danych jednostek pokładowych. Dlatego należy zawsze przed odjazdem sprawdzić, czy nie mają one wpływu na działanie jednostek pokładowych.

Źródło: WebEye Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA