REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kara wynikająca z umowy jako koszt uzyskania przychodów

Kara wynikająca z umowy jako koszt uzyskania przychodów.
Kara wynikająca z umowy jako koszt uzyskania przychodów.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy nałożona kara umowna może stanowić koszt uzyskania przychodów?

Czy nałożona kara umowna może stanowić koszt uzyskania przychodów?

Podmiot został obciążony przez swojego kontrahenta karą umowną wynikającą z zawartej  umowy dzierżawy maszyn produkcyjnych. Kara została nałożona z tytułu opóźnienia w wydaniu urządzeń zastępczych z powodu niedostępności przedmiotu dzierżawy. Niedostępność przedmiotu dzierżawy była spowodowana nagłą, trudną do przewidzenia awarią. Podmiot nie dysponował jednak w czasie awarii żadnym wolnym urządzeniem zastępczym. Zapisy o karze umownej były integralną częścią umowy i nie podlegały negocjacji.

REKLAMA

Czy w opisanej sytuacji nałożona kara umowna może stanowić koszt uzyskania przychodów?

Zobacz też: Kiedy warto outsourcować logistykę e-sklepu?

Istota kosztów uzyskania przychodów

REKLAMA

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej zwanej ustawą o PDOP), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP.

Na szczególną uwagę zasługuje treść art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o PDOP. Przepis ten wyłącza z kosztów uzyskania przychodów kary umowne i odszkodowania z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług. Wyłączenie możliwości zaliczenia zapłaconej kary do kosztów uzyskania przychodów dotyczy zatem sytuacji, gdy strona umowy: nie wykonała należycie świadczenia np. dostarczyła wadliwy towar, wadliwie wykonała usługę, opóźniła się z dostarczeniem niewadliwego towaru, albo z opóźnieniem usunęła wady towarów, robót i usług.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Umorzenie wierzytelności w świetle ulgi za złe długi

Klasyfikacja kary umownej

REKLAMA

Warto podkreślić, że art. 16 ust. 1 pkt 22 zawiera enumeratywnie wskazane przypadki, w których kary umowne nie są uznawane za koszty uzyskania przychodów. O tym jednak, czy kary umowne niewymienione we wskazanym przepisie mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, powinny decydować podstawowe przesłanki potrącalności kosztów podatkowych zawarte w art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP.

W pierwszej kolejności ocenie podlega, jaka okoliczność była przyczyną nałożenia kary umownej. W opisanym przypadku nie doszło, pomimo zobowiązania umownego, do dostarczenia urządzeń zastępczych na czas awarii przedmiotu dzierżawy. Podmiot w rzeczywistości nie dysponował w tym terminie żadnym wolnym urządzeniem, które mogłoby zrekompensować brak sprawnej maszyny produkcyjnej. Zatem w ogóle nie doszło do wydania takich urządzeń pomimo, że treść umowy wskazywała na taki obowiązek. Podmiot zatem nie wykonał zobowiązania umownego – co może być potraktowane jako wadliwe wykonanie umowy w rozumieniu art. 16 ust. pkt 22 ustawy o PDOP.

Z drugiej strony – istnieją także argumenty pozwalające twierdzić, że skoro zobowiązanie nie zostało wykonane w ogóle,to nie można mówić o jego wadliwości – przez co nie może mieć zastosowania wyłączenie zawarte w art. 16 ust,. 1 pkt 22 ustawy o PDOP. Nawet jednak przyjmując taką ryzykowną argumentację należy pamiętać, że kary umowne dochodzone na podstawie innego tytułu niż wymieniony w art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o PDOP mogą być rozpoznawane jako koszt uzyskania przychodu, pod warunkiem, że spełniony zostanie ogólny warunek z art. 15 ust. 1 tej ustawy. W celu zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wydatków w postaci kary umownej, podatnik powinien zatem przede wszystkim wykazać związek pomiędzy poniesieniem kary a możliwością uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródeł. Ponadto, ważne jest określenie, czy ponoszone w danej sprawie wydatki należą do standardowych kosztów, będących elementem normalnego ryzyka gospodarczego, czy też są efektem nieracjonalnego, czy pozbawionego należytej staranności działania podatnika. Takie stanowisko zajmują organy podatkowe, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 18 sierpnia 2015 r., znak IPTPB3/4510-163/15-4/PM.

Zobacz też: Umorzenie odsetek od zobowiązań handlowych przez wierzyciela a przychód podatkowy

W analizowanym przypadku, poniesienie wydatku w postaci kary umownej było konsekwencją niewykonania umowy. Ponadto, podmiot nie wywiązał się z zobowiązania umownego ponieważ w czasie awarii faktycznie nie dysponował żadnym wolnym urządzeniem zastępczym. Zaliczenie w takim wypadku kary umownej w koszty podatkowe wiąże się z wysokim ryzykiem sporu z organem podatkowym. Niedostarczenie urządzeń nie było bowiem spowodowane przyczynami, których nie można było przewiedzieć, gdyż do ich dostarczenia, w przypadku awarii, podmiot był zobowiązany umownie.

Reasumując, w przestawionych okolicznościach, zaliczenie kary umownej do kosztów uzyskania przychodów rodzi wysokie ryzyko podatkowe, dlatego jej wartość nie powinna być uznana za koszt podatkowy.

Tekst: Grzegorz Wachołek, Marta Olewińska ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA