REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nabycie biletów w międzynarodowym transporcie lotniczym jest importem usług?

Nabycie biletów w międzynarodowym transporcie lotniczym – brak importu usług.
Nabycie biletów w międzynarodowym transporcie lotniczym – brak importu usług.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Spółka świadczy usługi międzynarodowego transportu samochodowego towarów. Zdarza się, że występuje konieczność zapewnienia transportu lotniczego dla kierowców na trasach z Polski do innych krajów członkowskich UE lub odwrotnie. Spółka korzysta wtedy z usług zagranicznych linii lotniczych. Linie lotnicze wystawiają na rzecz Spółki faktury bez zawartego na nich zagranicznego podatku VAT. Czy w tej sytuacji Spółka powinna rozpoznać import usług?

Import usług

REKLAMA

Pojęcie importu usług zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 9 ustawy o VAT jako świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca. Import usług może wystąpić, gdy usługodawca nie posiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Należy jednak zauważyć, że z importem usług mamy do czynienia wtedy, gdy usługa będzie uznana za wykonana na terytorium Polski. Innymi słowy, miejscem świadczenia, w rozumieniu przepisów o VAT, musi być terytorium kraju.

Więcej na temat zagadnień związanych z importem przeczytasz tutaj

Transport międzynarodowy

W świetle art. 83 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT, przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się w szczególności, przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

a)  z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju,

b)  z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju (…).

Z regulacji tej wynika, że nabywana przez Spółkę usługa jest usługą transportu międzynarodowego.

Zobacz też: Import usługi transportowej

Miejsce świadczenia

REKLAMA

Zidentyfikowanie nabywanych przez Spółkę świadczeń jako usług transportu międzynarodowego ma znaczenie dla rozpatrywania miejsca świadczenia. W tym przypadku zastosowanie znajdzie bowiem rozporządzenie Ministra Finansów  z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług.

Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 1 tego aktu, w przypadku świadczenia, środkami transportu morskiego lub lotniczego, usług międzynarodowego transportu osób - miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju. Powyższy przepis zdaje się wskazywać, że miejscem świadczenia nabywanych przez Spółkę usług transportu osób jest terytorium Polski.

Należy jednakże zauważyć, że ww. przepis odnoszony jest do polskich podatników świadczących usługi transportu międzynarodowego, osób lub towarów na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, ww. środkami transportu. Potwierdzają to organy podatkowe min. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z z 30.10.2013 r., znak IBPP4/443-353/13/PK oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 29.11.2012 r., znak IPTPP2/443-816/12-4/IR. Z powyższych powodów, można postawić wniosek, że co do zasady, w przypadku transportu międzynarodowego nie będzie importu usług.

Zobacz też: Import towarów w procedurze uproszczonej - rozliczenie korekty

Reasumując, w analizowanym przypadku, Spółka poprzez zakup biletów lotniczych staje się nabywcą usługi, wykonanej przez zagranicznego przewoźnika. Przepisy o VAT, w tym przypadku, nie przewidują obowiązku zapłaty VAT przez nabywcę usługi - nie występuje bowiem w przedmiotowej sprawie import usług w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy, a Spółka nie jest podatnikiem, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy. 

Tekst: Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy ECDDP sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

REKLAMA

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

REKLAMA