REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Logistyka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto może transportować towary do Rosji?

Kto, mimo braku porozumienia odnośnie kontyngentu 2016 r. między Polską, a Federacją Rosyjską, może dokonywać transportu towarów do Rosji?

Wyznaczenie przychodu przy świadczeniu usług w oparciu o model logistyczny zwany dropshippingiem

Dropshipping stanowi model logistyczny, w ramach którego prowadzenie działalności gospodarczej opiera się na pośrednictwie handlowym przy sprzedaży przez internet. Z uwagi na specyfikę działalności, określenie przychodu na gruncie podatków dochodowych dokonywane jest w odmienny sposób, niż w przypadku tradycyjnych form działalności związanych z oferowaniem sprzedaży produktów przez internet.

Czy samofakturowanie może dotyczyć usług transportowych?

Czy samofakturowanie może dotyczyć usług transportowych? W celu zoptymalizowania procesu obiegu faktur dostarczanych przez przewoźników zewnętrznych Spółka planuje wdrożenie systemu samofakturowania (tj. wystawiania przez nią, jako nabywcę, faktur w imieniu dostawców). Ale, czy proces samofakturowania jest dopuszczalny w świetle ustawy o podatku od towarów i usług, a także czy Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego z wystawionych w ten sposób faktur?

Spedycja – rozliczenie importu usług w VAT

Polska Spółka X, producent maszyn przemysłowych zobowiązała się dokonać dostawy części zamiennych na rzecz kontrahenta z Japonii. Towary mają zostać przetransportowane do zakładu nabywcy w Tokio. W związku z powyższym, Spółka X zamówiła usługę od niemieckiej firmy spedycyjnej polegającą na dokonaniu odprawy celnej eksportowej. Odprawa została dokonana 10.01.2016 r. Jak rozliczyć na gruncie VAT i wykazać w deklaracji VAT-7 usługę nabytą od kontrahenta z Niemiec?

REKLAMA

100 autobusów firmy Mobilis wyjedzie na ulice Warszawy

Władze Warszawy podpisały z firmą Mobilis, historyczny, warty ponad 572 mln zł kontrakt na obsługę komunikacyjną. W ramach umowy, na początku sierpnia na ulice miasta wyjedzie 100 nowych autobusów.

Porozumienie z Rosją w sprawie przewoźników już w piątek?

Być może w piątek zostanie podpisane z Rosją porozumienie w sprawie przewoźników. Trudno się oprzeć wrażeniu, że Rosjanie nabrali ochoty do szybkiego rozwiązania problemu w momencie, gdy okazało się, że Ukraina nie pozwala rosyjskim ciężarówkom na ominięcie Polski w drogowym szlaku do Europy Zachodniej.

Rewitalizacja zabytkowego dworca PKP w Zakopanem

Zabytkowy dworzec kolejowy w Zakopanem zostanie zrewitalizowany. Obecnie przygotowywany jest projekt inwestycji.

Outsourcing transportu wewnętrznego

Outsourcing transportu wewnętrznego staje się coraz popularniejszy. Prześledzimy go na przykładzie case study.

REKLAMA

Duoport Chopin - Modlin - ministerstwo analizuje

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa analizuje projekt duoportu lotniczego, który miałby obejmować lotniska Chopina i portu w Modlinie.

Zmiana wierzyciela a sprawa sądowa

Firma transportowa sprzedała swoją wierzytelność innemu podmiotowi. Jednak sprzedaż nastąpiła w trakcie postępowania sądowego. Czy w tym przypadku nabywca wierzytelności automatycznie staje się stroną w toczącym się procesie? Nie.

Druga dostawa LNG do terminala w Świnoujściu

8 lutego 2015 r. zostanie zrealizowana druga dostawa do świnoujskiego terminala LNG. Do portu ponownie zawinie gazowiec Al Nuaman.

Alternatywne trasy dostawy towarów do Rosji

Czy istnieją alternatywne trasy dostawy towarów między Rosją, a krajami UE, gdyby Warszawa nie doszła do porozumienia z Moskwą?

Polscy przewoźnicy mogą opuścić Rosję do 15 lutego

Federacja Rosyjska zgodziła się, by polscy kierowcy mogli pozostać na jej terenie do 15 lutego 2016 r. Wciąż nie wiadomo, czy Rosjanie wydadzą zezwolenia na 2016 r. dla polskich kierowców wykonujących przewozy na terenie FR.

Kiedy zakończy się budowa dworca Łódź Fabryczna?

Kiedy skończy się budowa dworca Łódź Fabryczna? Wykonawca zamierza przedłużyć jego budowę.

Lotnisko Chopina i port w Modlinie - powstanie duoport?

Warto rozważyć powstanie duoportu, w skład którego weszłoby lotnisko Chopina i port w Modlinie ale należy pamiętać, że taki duoport musiałby być osadzony w sieci dróg i kolei, powiedział naczelny dyrektor PPL, który pełni funkcję dyrektora Lotniska Chopina.

Lotnisko w Szymanach rozpoczyna działalność komercyjną

Lotnisko w Szymanach niedaleko Olsztyna, w woj. Warmińsko Mazurskim rozpoczyna komercyjną działalność przewozu pasażerów.

Właściwa stawka VAT dla odsprzedaży usług międzynarodowego transportu towarów

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Od polskiej firmy spedycyjnej nabyłem usługę transportu towaru z Polski do Rosji. Otrzymałem tylko fakturę z wykazaną stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0%. Czy w przypadku odsprzedaży tej usługi na rzecz polskiego kontrahenta, mogę zastosować stawkę podatku w wysokości 0%?

Opodatkowanie świadczeń przyznawanych emerytowanym pracownikom

Niektórzy pracodawcy, z uwagi na obowiązywanie wewnętrznych regulaminów bądź kodeksów dobrych praktyk, przyznają swoim emerytowanym, byłym pracownikom różnego rodzaju świadczenia, zarówno o charakterze rzeczowym jak i pieniężnym. Analizując skutki podatkowe przekazania wyżej określonym osobom przysporzeń, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Miejsce świadczenia usługi spedycji

Polska firma spedycyjna X zawarła umowę o współpracy ze szwajcarską firmą Y, na podstawie której zobowiązała się do opracowywania na życzenie klienta planu dostaw towarów, organizowania przewozu towarów ze Szwajcarii do magazynu nabywcy w Polsce (X zleca transport przewoźnikom lub samodzielnie przewozi towary), kompletowania przesyłek na terenie zakładu Y, przygotowywania dokumentów celnych importowych, odbioru pustych kontenerów itp. W związku powyższym powstała wątpliwość, w jakim państwie powinny zostać opodatkowane VAT ww. świadczenia.

Kara wynikająca z umowy jako koszt uzyskania przychodów

Czy nałożona kara umowna może stanowić koszt uzyskania przychodów?

Planowane zakończenie modernizacji linii Kraków - Katowice

Na kiedy zaplanowane jest zakończenie modernizacji linii Kraków - Katowice? Czy remont zakończy się przed 2020 r.?

Społeczna odpowiedzialność biznesu - CSR w branży logistycznej

Jakie korzyści z prowadzenia działań CRS ma przedsiębiorstwo logistyczne? Czy warto inwestować w społeczną odpowiedzialność biznesu?

Kiedy nowy zarząd PLL LOT?

Kiedy zostanie powołany nowy zarząd PLL LOT? Według informacji wiceministra skarb, rada nadzorcza powinna wyłonić nowe władze spółki na początku lutego 2016 r.

Podstawy bezpiecznej eksploatacji wózków widłowych

Jakie są zasady bezpiecznej eksploatacji wózków widłowych? Produkowane obecnie wózki widłowe to urządzenia zaawansowane technologicznie i wyposażone w wiele funkcji dodatkowych. Ich sprawna obsługa wymaga nie tylko wiedzy teoretycznej, ale też praktycznego doświadczenia. Warto wiedzieć na czym polega bezpieczna eksploatacja takich pojazdów i jakie są najczęstsze – choć nie zawsze świadome - uchybienia w tym zakresie.

Kiedy warto outsourcować logistykę e-sklepu?

Kiedy warto outsourcować logistykę e-sklepu? Jakie są koszty, wady i zalety takiego rozwiązania? I kiedy nie outsourcować logistyki e-sklepu?

Rozbudują lotnisko w Radomiu?

Port Lotniczy Radom planuje rozbudowę. Spółka chce m.in. wydłużyć pas startowy oraz wybudować system precyzyjnego lądowania ILS. Jaki jest koszt planowanych inwestycji?

Trendy na rynku e-commerce w 2016 r.

Jakie trendy będą dominowały na rynku e-commerce w 2016 r.? Co nowego dzieje się w dziedzinie handlu internetowego?

Detail picking - wyzwanie dla operatorów logistycznych

Detail picking to najnowsze wyzwanie dla operatorów logistycznych. Skończyły się czasy obsługi jedynie pełnych palet i skrzyń.

Dreamlinery LOT wyczarterowane

PLL LOT zawarł umowę o świadczenie lotniczych usług czarterowych z biurem podróży Rainbow Tours. Chodzi o rejsy samolotem Boeing 787 Dreamliner.

Umorzenie wierzytelności w świetle ulgi za złe długi

Jeśli podatnik ma trudności z uzyskaniem zapłaty od kontrahenta za dostarczony towar lub wyświadczoną usługę, może skorzystać on z tzw. ulgi za złe długi, czyli dokonania korekty podstawy opodatkowania oraz podatku należnego z tytułu dokonanej czynności na podstawie art. 89a ustawy o VAT.

Jakie dokumenty powinny być stosowane dla nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych w 2016 r.?

Nasze przedsiębiorstwo zajmuje się transportem wyrobów akcyzowych (olejów i paliw) przemieszanych z Niemiec (oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej) do Polski. Pragniemy uzyskać informację, czy zmiany w akcyzie, które wejdą w życie od 1.01.2016 r. oznaczają dodatkowe obowiązki dla firm transportowych. Czy w 2016 r. dojdzie do zmian rodzaju dokumentów, które mają być dołączane do przesyłki wyrobów akcyzowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo.

W Olsztynie po 50 latach znów ruszyły tramwaje

W Olsztynie po 50 latach znów ruszyły tramwaje. To historyczna chwila dla wszystkich mieszkańców stolicy Warmii i Mazur.

Nowe sposoby na zarządzanie flotą i poprawę jej bezpieczeństwa

Poprawa bezpieczeństwa jazdy kierowców oraz lepsze zarządzanie flotą pojazdów firmy - to główne korzyści jakie ma teoretycznie zapewnić nowa aplikacja Panel Fleet Manager forDrivers. Na czym pol

Innowacyjny dworzec PKP w Ciechanowie

Otwarto innowacyjny dworzec PKP w Ciechanowie, w obiekcie zainstalowano m.in. ogniwa fotowoltaiczne oraz wydzielone pomieszczenie dla opiekuna z małym dzieckiem.

Dlaczego rośnie zainteresowanie outsourcingiem w logistyce?

Outsourcing powoli zadamawia na polskim rynku logistycznym. Jakie są jego zalety? Czy każda firma może sobie na niego pozwolić?

Awaria na przejściu granicznym w Dorohusku

Na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku (granica z Ukrainą) trwa awaria sieci teleinformatycznej. Nie funkcjonują systemy celne obsługujące ruch towarowy.

Układ o stowarzyszeniu UE-Ukraina

Dowodami pochodzenia uprawniającymi do zastosowania preferencyjnej stawki celnej są: świadectwo przewozowe EUR. 1 oraz deklaracja na fakturze.

Reklamacja uszkodzonej przesyłki kurierskiej

Uszkodzona lub niedostarczona przesyłka kurierska daje prawo do klientowi do jej reklamacji. Kto powinien ją jednak reklamować? Nadawca czy adresat?

Druga techniczna dostawa LNG w lutym 2016 r.

Druga dostawa techniczna skroplonego gazu LNG do terminalu w Świnoujściu nastąpi w lutym 2016 r. Dostawy służą rozruchowi gazoportu.

MPK w Krakowie testuje autobusy z systemami słonecznymi

Kraków testuje autobusy wyposażone w systemy fotowoltaiczne zasilające w energię osprzęt pojazdów (m.in. kasowniki). Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej pojazdy zużywają o ok 5% mniej oleju napędowego niż konwencjonalne konstrukcje.

Rozpoczęto kursy na drugiej nitce Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej

Koleje małopolskie rozpoczęły regularne kursy na drugiej nitce Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej pomiędzy Krakowem, Miechowem i Sędziszowem w woj. świętokrzyskim.

Czy PKP Intercity odbierze zamówione Darty do końca roku?

Jeżeli PKP Intercity nie odbierze zamówionych w Pesie nowoczesnych składów Dart do końca 2015 r., straci gigantyczną dotację unijną na ich zakup. Chodzi o około 600 mln. zł.

Pierwszy gazowiec wpłynie do terminala LNG w Świnoujściu

11 grudnia 2015 r. do terminala LNG w Świnoujściu wpłynie gazowiec Al Nuaman. To jeden z najnowocześniejszych statków do przewozu LNG na świecie.

Poczta Polska wygrała przetarg na obsługę polskich sądów w latach 2016-2018

Od lutego 2016 r. do 2018 r., Poczta Polska będzie znów obsługiwała przesyłki polskich sądów. Wcześniej robiła to Polska Grupa Pocztowa (InPost).

Kraków ogłosił przetarg na zakup 12 autobusów hybrydowych

MPK w Krakowie ogłosiło przetarg na zakup 12 przegubowych autobusów z napędem hybrydowym. Inwestycja jest realizowana ze środków unijnych.

Bezpośrednie połączenie kolejowe Białystok-Warszawa

W połowie grudnia zostanie przywrócone bezpośrednie połączenie z Białegostoku do Warszawy. Przerwa w kursowaniu pociągów trwała ponad rok.

18 grudnia strajk w PKP Cargo

18 grudnia rozpocznie się kroczący strajk w PKP Cargo. Taką informację podał Krajowy Komitet Protestacyjno Strajkowy działający w PKP Cargo.

Kiedy następny strajk LOT?

Związkowcy zapowiadają następny strajk personelu pokładowego LOT. Strajk ostrzegawczy ma się odbyć 14 grudnia. W jakich godzinach?

Spółka Lotos Air BP podpisała umowę z Petrolotem na magazynowanie paliwa

Petrolot kontynuuje strategię udostępniania magazynu paliw dostawcom oraz producentom paliwa lotniczego.

Nowy budynek Dworca Zachodniego w Warszawie

Podróżujący mogą już korzystać z nowego budynku Dworca Zachodniego w Warszawie. Co się zmieniło?

REKLAMA