Jak ustalić miejsce świadczenia usług logistycznych?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z ogólną zasadą w podatku VAT, wyrażona w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, usługi świadczone na rzecz podatników podlegają opodatkowaniu w miejscu, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.
REKLAMA
Zobacz też: Przemieszczenie własnych towarów do magazynu w państwie trzecim a VAT
Przy czym, ustawodawca przewidział szereg wyjątków od tej reguły, w tym m.in. dla usług związanych z nieruchomością. W przypadku takich usług miejscem świadczenia jest co do zasady miejsce położenia ww. nieruchomości, o czym stanowi art. 28e powołanego aktu prawnego. Zgodnie bowiem z tym przepisem, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości (art. 28e ustawy).
Zobacz też: Czy wystąpi WNT jeżeli dostawca towarów nie jest zarejestrowany jako podatnik podatku od wartości dodanej?
Co warte odnotowania, wyliczenie usług związanych z nieruchomościami w art. 28e ustawy o VAT nie ma charakteru kompleksowego. Nie oznacza to jednak, że katalog ten może obejmować wszystkie usługi związane z nieruchomością, nawet jeśli ten związek ma jedynie charakter uboczny czy pośredni. Na gruncie orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wypracowano bowiem koncepcję, zgodnie z którą art. 47 Dyrektywy Rady 2006/112/WE (którego odpowiednikiem jest art. 28e polskiej ustawy) dotyczy usług wystarczająco bezpośrednio związanych z nieruchomością.
Więcej na temat rozliczeń VAT w logistyce przeczytasz tutaj
Kwestia to została wyjaśniona na gruncie wyroku z 27.06.2013 r. w sprawie C-155/12 Ministerstwo Finansów Rzeczypospolitej Polskiej przeciwko RR Donnelly Globar Turnkey Solution Poland Sp. z o.o., który odnosił się do kompleksowych usług magazynowania (podobnych do tych w ww. stanie faktycznym). W orzeczeniu tym TSUE wskazał, że kompleksowe usługi w zakresie magazynowania, obejmujące przyjmowanie towarów do magazynu, ich umieszczanie na odpowiednich półkach magazynowych, przechowywanie, pakowanie, wydawanie, rozładunek i załadunek mogą zostać uznane za podlegające opodatkowaniu w miejscu położenia nieruchomości (magazynu), gdy:
- magazynowanie stanowi świadczenie główne czynności jednolitej oraz
- usługobiorcom jest przyznane prawo używania całości lub części wyraźnie określonej nieruchomości.
Zobacz też: Czy nabycie biletów w międzynarodowym transporcie lotniczym jest importem usług?
Skoro zatem na mocy umowy o świadczenie usług logistycznych polska spółka X nie przyznała kontrahentowi Y prawa do używania konkretnej części lub całości własnego magazynu, w analizowanej sprawie nie może znaleźć zastosowania art. 28e ustawy o VAT. Tym samym, należy odwołać się do generalnej zasady i opodatkować ww. usługę w kraju siedziby usługobiorcy (zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT). Tym samym, kompleksowa usługa świadczona przez X podlega opodatkowaniu w Niemczech (tam bowiem mieści się siedziba podatnika Y).
Tekst: Ewelina Kalita, Konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.