REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić miejsce świadczenia usług logistycznych?

Jak ustalić miejsce świadczenia usług logistycznych?
Jak ustalić miejsce świadczenia usług logistycznych?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Polska spółka X (podatnik VAT) zawarła z podatnikiem Y z Niemiec umowę o świadczenie kompleksowych usług logistycznych, na podstawie której X umożliwi przechowywanie towarów należących do Y we własnym magazynie, bez przyznawania jednak prawa do używania określonej części ww. nieruchomości. Oprócz tego, spółka X będzie świadczyć usługi rozładunku i załadunku towarów Y oraz będzie prowadzić inwentaryzację stanów magazynowych dla tego podmiotu. W związku z tym, powstała wątpliwość, w jakim państwie powinny zostać opodatkowane przedmiotowe świadczenia.

Zgodnie z ogólną zasadą w podatku VAT, wyrażona w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, usługi świadczone na rzecz podatników podlegają opodatkowaniu w miejscu, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

REKLAMA

Zobacz też: Przemieszczenie własnych towarów do magazynu w państwie trzecim a VAT

Przy czym, ustawodawca przewidział szereg wyjątków od tej reguły, w tym m.in. dla usług związanych z nieruchomością. W przypadku takich usług miejscem świadczenia jest co do zasady miejsce położenia ww. nieruchomości, o czym stanowi art. 28e powołanego aktu prawnego. Zgodnie bowiem z tym przepisem, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości (art. 28e ustawy).

Zobacz też: Czy wystąpi WNT jeżeli dostawca towarów nie jest zarejestrowany jako podatnik podatku od wartości dodanej?

Co warte odnotowania, wyliczenie usług związanych z nieruchomościami w art. 28e ustawy o VAT nie ma charakteru kompleksowego. Nie oznacza to jednak, że katalog ten może obejmować wszystkie usługi związane z nieruchomością, nawet jeśli ten związek ma jedynie charakter uboczny czy pośredni. Na gruncie orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wypracowano bowiem koncepcję, zgodnie z którą art. 47 Dyrektywy Rady 2006/112/WE (którego odpowiednikiem jest art. 28e polskiej ustawy) dotyczy usług wystarczająco bezpośrednio związanych z nieruchomością.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej na temat rozliczeń VAT w logistyce przeczytasz tutaj

Kwestia to została wyjaśniona na gruncie wyroku z 27.06.2013 r. w sprawie C-155/12 Ministerstwo Finansów Rzeczypospolitej Polskiej przeciwko RR Donnelly Globar Turnkey Solution Poland Sp. z o.o., który odnosił się do kompleksowych usług magazynowania (podobnych do tych w ww. stanie faktycznym). W orzeczeniu tym TSUE wskazał, że kompleksowe usługi w zakresie magazynowania, obejmujące przyjmowanie towarów do magazynu, ich umieszczanie na odpowiednich półkach magazynowych, przechowywanie, pakowanie, wydawanie, rozładunek i załadunek mogą zostać uznane za podlegające opodatkowaniu w miejscu położenia nieruchomości (magazynu), gdy:

  • magazynowanie stanowi świadczenie główne czynności jednolitej oraz
  • usługobiorcom jest przyznane prawo używania całości lub części wyraźnie określonej nieruchomości.

Zobacz też: Czy nabycie biletów w międzynarodowym transporcie lotniczym jest importem usług?

Skoro zatem na mocy umowy o świadczenie usług logistycznych polska spółka X nie przyznała kontrahentowi Y prawa do używania konkretnej części lub całości własnego magazynu, w analizowanej sprawie nie może znaleźć zastosowania art. 28e ustawy o VAT. Tym samym, należy odwołać się do generalnej zasady i opodatkować ww. usługę w kraju siedziby usługobiorcy (zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT).  Tym samym, kompleksowa usługa świadczona przez X podlega opodatkowaniu w Niemczech (tam bowiem mieści się siedziba podatnika Y).

Tekst: Ewelina Kalita,  Konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA