REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

350 rowerów za darmo, wystarczy słowo dziękujemy? To kolejna metoda na kradzież tożsamości w Internecie

Najnowsza pułapka zastawiona przez złodziei tożsamości na internautów to fałszywa oferta zamieszczona na Facebooku o rozdaniu za słowo „dziękuję” 350 rzekomo zadrapanych delikatnie w transporcie rowerów.

Jeździsz rowerem po mieście? O tym pamiętaj!

Niektórzy na rowerze jeżdżą przez cały rok, inni przesiadają się dopiero jak robi się cieplej. Przepisy obowiązują wszystkich, dlatego warto je znać, zwłaszcza, gdy się korzysta z roweru w mieście. Za niektóre przewinienia może grozić mandat. 

Rowerzysto, czy wiesz, za co możesz dostać mandat?

Rower i mandaty. Wyższe temperatury sprzyjają zmianie środka lokomocji. Wraz z wiosną na drogach pojawia się zauważalnie więcej rowerzystów. Oprócz kompleksowego przeglądu roweru przed sezonem, warto też przypomnieć sobie najważniejsze przepisy, dotyczące cyklistów i sprawdzić, za co podczas jazdy na dwóch kółkach może grozić mandat. 

Hulajnoga elektryczna na chodniku – czy na pewno?

W prasie, ale i wśród przedstawicieli Policji panuje przekonanie, iż hulajnogą poruszać się można wyłącznie po chodniku, gdyż kierujący nią jest … pieszym, a hulajnoga nie jest pojazdem. Doszło nawet ostatnio do głośnej sprawy, gdy hulajnoga elektryczna potrąciła pieszą i ta ostatnia dostała mandat, prawdopodobnie za nagłą zmianę kierunku ruchu niezgodną z przepisami.

REKLAMA

Ubezpieczenie motocykla - o tym warto wiedzieć

Motocykle stosunkowo często uczestniczą w wypadkach drogowych. Likwidacja szkód dotyczących takich pojazdów oraz ich posiadaczy, w praktyce bywa dość specyficzna.

Czy można dostać mandat za mycie motocykla pod domem?

Wielu z motocyklistów lubi wziąć wiadro z wodą i gąbkę w dłoń, a następnie zająć się pielęgnacją swojego jednośladu. Niestety, za mycie motocykla pod domem możemy być ukarani. Co grozi za mycie motocykla pod domem?

Jakie prawa i obowiązki ma rowerzysta? Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?

Gorące lato to idealna pora roku na rowerowe przejażdżki i wyprawy. Trzeba jednak pamiętać, że rowerzysta, podobnie jak inni uczestnicy ruchu drogowego, także podlega przepisom kodeksu drogowego. Jakie prawa i obowiązki ma rowerzysta? Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?

Rowerzyści nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego

Rowerzyści nie przestrzegają i nie znają przepisów ruchu drogowego - informuje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci wskazują, że do głównych grzechów rowerzystów należy nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz nieprawidłowe skręcanie. W 2017 r. rowerzyści przyczynili się do 1546 wypadków drogowych, w których zginęło 119 osób.

REKLAMA

Gdzie nie można wyprzedzać rowerzystów?

Lato w pełni. Dzięki wysokim temperaturom oraz licznym miejskim punktom wypożyczalni, podróżowanie rowerem nie traci na popularności. Warto przy tym wiedzieć, jak bezpiecznie wyprzedzać rowerzystów.

Obowiązkowe wyposażenie roweru, przewóz dziecka na rowerze i inne obowiązki rowerzysty

Zakończenie roku szkolnego już za nami więc oficjalnie można ogłosić rozpoczęcie wakacji. Jak co roku w tym okresie na polskich drogach pojawi się wielu rowerzystów. Rowerzyści jako pełnoprawni uczestnicy ruchu drogowego mają w związku z tym pewne prawa i obowiązki. O czym powinni pamiętać rowerzyści na drodze?

Kiedy rowerzysta zapłaci za szkodę?

Jak wiadomo, rowerzyści nie muszą posiadać obowiązkowego ubezpieczenia OC. W związku z tym, rodzi się pytanie, czy możliwe jest sfinansowanie naprawy samochodu (np. wymiany zderzaka) przez rowerzystę winnego kolizji?

Jak powinien postępować rowerzysta na przejściach dla pieszych?

Jak rowerzyści powinni postępować na przejściu dla pieszych? Mówimy oczywiście o sytuacji, kiedy to rowerzysta jedzie chodnikiem. W takich sytuacjach dochodzi bardzo często do potrąceń cyklistów przez samochody i są to niestety wypadki zazwyczaj zawinione przez kierujących jednośladami.

Jak zachowywać się na przejazdach dla rowerzystów – rady dla rowerzystów

W pierwszej części artykułu omówiłem przepisy dotyczące korzystania przez rowerzystów z przejazdów rowerowych. Wykazałem, jak bardzo te przepisy są niespójne i nielogiczne. Dziś zatem postaram się podpowiedzieć, jak powinien zachowywać się na przejeździe rozsądny rowerzysta.

Jakie zasady jazdy obowiązują na ścieżkach rowerowych?

Dróg dla rowerów wciąż przybywa i to bardzo dobrze. Okazuje się jednak, że wielu rowerzystów nie potrafi z nich prawidłowo korzystać. Dotyczy to zwłaszcza miejsc, w których drogi te przecinają chodniki i jezdnie. Jakie zasady jazdy obowiązują na ścieżkach rowerowych?

Jak zachowywać się na skrzyżowaniach z drogami dla rowerów

Przejazdy dla rowerzystów są miejscem, na którym dochodzi do szczególnie niebezpiecznych sytuacji. Wynika to często z nieznajomości przepisów i braku wyobraźni, a często także rozsądku u wielu cyklistów. W dodatku przepisy regulujące pierwszeństwo na przejazdach rowerowych są zupełnie nieprzemyślane i oderwane od realiów.

Kiedy można jeździć rowerem po chodniku?

Część rowerzystów jeździ po jezdniach, część po chodnikach. Niestety często nie znają oni przepisów regulujących te kwestie, a i same przepisy pozostawiają wiele do życzenia i są oderwane od realiów. Często bywa też tak, że rowerzyści zupełnie lekceważą przepisy i uważają, że mogą jeździć wszędzie. Powodują w ten sposób wiele niebezpiecznych sytuacji. Kiedy można jeździć rowerem po chodniku?

Kolizja z rowerzystą – czy winny jest zawsze kierowca samochodu?

Czy w przypadku kolizji z rowerzystą winą jest zazwyczaj obarczany kierowca samochodu? Niestety są silne przesłanki ku temu, by w większości przypadków uznawać winę lub współwinę prowadzącego samochód. Jakie?

Kolizja z rowerzystą – jak postępować?

Niestety, liczba kolizji z rowerzystami rośnie wraz ze wzrostem popularności jednośladów w Polsce. Co zrobić, gdy przydarzy nam się kolizja z rowerzystą?

Rowerem po chodniku i pieszo po ścieżce rowerowej

Zasady poruszania się rowerem poza jezdnią (chodniki, ścieżki rowerowe pasy) i pieszo ścieżką rowerową przedstawia radca prawny Mirosław Siwiński. Autor wyjaśnia m.in. za co rowerzysta może otrzymać mandat, czy może używać dzwonka jadąc chodnikiem i z jaką prędkością może się poruszać.

Jakie ubezpieczenia powinien wybrać motocyklista?

Zgodnie z literą prawa każdy zarejestrowany motocykl musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Czy warto do obowiązkowego OC dla jednośladu dobrać np. autocasco i NNW?

Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo przejazdu? Czyli zasady poruszania się na rowerze w ruchu drogowym

Rowerzystów, jak wszystkich uczestników ruchu obowiązuje kodeks ruchu drogowego. Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo przejazdu, a kiedy powinien ustąpić?

Co grozi za jazdę na rowerze po alkoholu w 2017 roku?

Do niedawna za jazdę na rowerze po alkoholu, można było stracić prawo jazdy, a nawet trafić do więzienia. Jednak w 2015 roku doszło do liberalizacji ustawy. Co grozi za jazdę na rowerze po alkoholu w 2017 r.?

Taryfikator mandatów dla rowerzystów 2017

Poniższy aktualny taryfikator mandatów dla rowerzystów 2017 przedstawia listę przewinień w ruchu drogowym za jakie rowerzyści mogą zostać ukarani, a także wysokość mandatów karnych.

Kolizja z rowerzystą, co z kosztami naprawy?

Kolizja z rowerzystą, w przypadku gdy sprawcą jest kierujący rowerem, jest w większości przypadków kłopotem dla uczestniczącego w zdarzeniu kierowcy pojazdu mechanicznego. To dlatego, że rowerzyści nie mają obowiązku wykupywania polis ubezpieczenia OC. Jak w takim przypadku dochodzić zwrotu kosztów naprawy pojazdu?

Czy karta rowerowa będzie obowiązkowa dla wszystkich rowerzystów?

Robi się coraz głośniej na temat wprowadzenia obowiązku posiadania karty rowerowej dla wszystkich rowerzystów. Pomysł budzi sprzeciw niektórych środowisk, ale zdrowy rozsądek nakazuje go bronić.

Zmiany w egzaminach na kat. AM prawa jazdy w 2016 r.

Od 25 lutego 2016 r. zmieniono przepisy odnoszące się do przeprowadzania egzaminów i wymogów odnośnie szkolenia osób ubiegających się o kat. AM prawa jazdy. Zdobycie uprawnień do prowadzenia motorowerów i lekkich czterokołowców jest teraz łatwiejsze.

Czy można jeździć na rowerze po chodniku?

Prawo dopuszcza jazdę po chodniku na rowerze ale tylko w określonych przypadkach. Inaczej pod tym względem traktowane są dzieci, a inaczej dorośli uczestnicy ruchu.

Co grozi za jazdę na rowerze po alkoholu w 2016 r.?

Czy aktualnie za jazdę rowerem po alkoholu grozi utrata prawa jazdy? Odpowiadamy, co grozi za jazdę rowerem po alkoholu w 2016 r.

Aktualny taryfikator mandatów dla rowerzystów 2016

Poniżej przedstawiamy aktualny taryfikator mandatów dla rowerzystów. Sprawdź, za jakie wykroczenia grożą rowerzystom mandaty w 2016 r.

Czy można dokonywać pełnych odliczeń VAT od wydatków dotyczących pojazdów pogrzebowych?

Posiadam pojazdy pogrzebowe (karawany) wykorzystywane w związku ze świadczeniem tych usług. Nie wykorzystuję tych samochodów w żaden inny sposób. Proszę o informację, czy od wydatków związanych z tymi samochodami mogę odliczać pełny VAT? Czy muszę w tym celu prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu?

Czy można odliczać VAT od wydatków dotyczących motocykla wykorzystywanego w działalności?

Kupiłem na potrzeby prowadzonej działalności motocykl. Czy mogę odliczać VAT przy nabywaniu paliwa, części zamiennych oraz od innych wydatków dotyczących tego motocykla?

Czy sprzedaż motocykla może korzystać ze zwolnienia z VAT?

Nasza spółka jest czynnym podatnikiem VAT. 13 listopada 2013 r. wykupiliśmy z leasingu motocykl, któ­ry wykorzystywany jest wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych związanych z prowadze­niem działalności. Motocykl został ujęty w ewidencji środków trwałych. Od nabytego motocykla odliczyli­śmy 60% VAT wynikającego z faktury. W 2015 r. zamierzamy sprzedać motocykl i zastosować zwolnienie od VAT. Czy możemy to zrobić, jeżeli przy zakupie motocykla odliczyliśmy 60% VAT naliczonego?

Czy przy zakupie motocykla można dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego?

Jestem małym podatnikiem. Czy mogę dokonać jednorazowej amortyzacji motocykla nabytego na potrzeby prowadzonej działalności?

Jak rozliczyć sprzedaż motocykla zamortyzowanego w części?

Zamierzam sprzedać motocykl zakupiony w 2010 r. i zaliczony do środków trwałych. Motocykl nie jest jeszcze całkowicie zamortyzowany. Przy jego zakupie odliczony został VAT. Jak opodatkować sprzedaż takiego motocykla podatkiem dochodowym?

Ścieżki rowerowe będą odśnieżane

Władze Krakowa zdecydowały, że ścieżki rowerowe będą odśnieżane w takim samym stopniu jak chodniki i ulice. Tym samym dowodzą, że mają świadomość, że teza o nieużywaniu roweru w okresie jesienno-zimowym jest mitem, który narodził się dawno temu.

Zakup kasku motocyklowego - na co zwrócić uwagę?

Jednoślady, zwłaszcza o pojemności silnika do 125 cm sześciennych stają się u nas coraz popularniejsze. Należy pamiętać, że kierowca skutera lub motocykla musi być wyposażony w kask. Czym się kierować podczas zakupu kasku dla motocyklisty?

Zakup roweru kosztem uzyskania przychodu

Coraz częściej przedsiębiorcy zastanawiają się nad zakupem innego niż samochód środka transportu -roweru. Czy jego zakup przedsiębiorca będzie mógł ująć w poczet kosztów uzyskania przychodu?

Jak uczynić ruch rowerowy bezpieczniejszym?

Według policyjnych statystyk za 2013 r. rowerzyści spowodowali więcej wypadków niż motocykliści lub motorowerzyści. Co więcej w wypadkach spowodowanych przez rowerzystów zginęły w zeszłym roku 153 osoby. Dla porównania motocykliści w tym samym okresie zabili w wypadkach 146 osób.

Prawo motorowerzysty

Jakie uprawnienia ma na drodze osoba kierująca motorowerem? Jakie warunki trzeba spełnić, by móc poruszać się motorowerem po drogach publicznych?

Odszkodowanie dla rowerzysty

Jak rowerzysta powinien starać się o odszkodowanie za szkody powstałe w wyniku kolizji z samochodem? Co zrobić, by ubezpieczyciel wypłacił pieniądze z OC sprawcy kolizji z rowerzystą?

Nowe przepisy odnośnie badań technicznych motocykli

W lipcu br. w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie w sprawie projektu zmiany przepisów odnośnie dopuszczania motocykli do ruchu. Przepisy mają być ostrzejsze i jest wola, by je ujednolicić.

Wysokość mandatów dla rowerzystów

Za co rowerzysta może dostać mandat i jaka jest wysokość mandatów przewidziana dla rowerzystów. W poniższym tekście opisujemy również obowiązkowe wyposażenie roweru.

Motorower bez ogranicznika prędkości – konsekwencje i kary

Motorower ze zdjętym ogranicznikiem prędkości to widok powszechny na polskich drogach. Policja ostrzega, że posiada sprzęt wykrywający nielegalne modyfikacje skuterów. Czym grozi jazda motorowerem bez ograniczenia prędkości?

Kategoria prawa jazdy AM - kogo obowiązuje

Nowa kategoria prawa jazdy AM umożliwia prowadzenie skutera lub motoroweru osobom, które przed 19 stycznia 2013 r. nie skończyły 18 lat i nie miały karty motorowerowej. Co z pozostałymi?

Ubezpieczenie OC dla rowerzystów

Rośnie liczba kolizji z udziałem rowerzystów, w których winni są również użytkownicy jednośladów. Rozwiązaniem części kłopotów wynikających z kraksy może być wykupienie ubezpieczenia OC dla rowerzystów.

Czy motocykliści mogą przejeżdżać pomiędzy samochodami stojącymi w korku lub jeździć na jednym kole?

Czy motocykliści mogą przejeżdżać pomiędzy samochodami stojącymi w korku lub jeździć na jednym kole? Motocykl jak żaden inny pojazd daje poczucie wolności i swobody – niewielki, bardzo szybki i zwrotny. Łatwiej poruszać się po zakorkowanym mieście i łatwiej zaparkować. Co jednak z tej swobody jest regulowane przepisami ruchu drogowego? Więcej niż można się spodziewać.

Wypadek motocyklowy - nie bój sie pomóc!

Statystyki są nieubłagane – tylko w zeszłym roku na polskich drogach doszło do 6759 zdarzeń z udziałem jednośladów, w których śmierć poniosło 271 kierowców motocykli, 21 pasażerów oraz 313 rowerzystów. Skutki mogłyby być mniej tragiczne, gdyby tylko uczestnicy ruchu drogowego posiadali choć minimalną wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych.

Gdzie można zaparkować jednoślad?

Jednoślady – motocykle, motorowery, skutery – z uwagi na małe gabaryty generalnie łatwiej zaparkować niż samochód. Nie oznacza to jednak, że można je pozostawiać w miejscach niedozwolonych (mimo, że łatwo dostępnych).

Dziecko na rowerze – przepisy i zasady

Dzieci rozpoczynają naukę jazdy na rowerze z reguły bardzo wcześnie. Kiedy jednak mogą zostać uczestnikami ruchu? Kiedy muszą być pod opieką dorosłych, a kiedy mogą jeździć samodzielnie?

Co wolno rowerzyście na ulicy?

Rowerzysta w Polsce nie jest mile widziany ani na ulicy ani tym bardziej na chodniku. Mimo, iż ma on prawo poruszać się po drogach publicznych tak jak motocykle czy samochody, to często jest obiektem wyzwisk ze strony kierowców. Trzeba jednak pamiętać, że wszystko jest określone kodeksem o ruchu drogowym.

REKLAMA