REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można dokonywać pełnych odliczeń VAT od wydatków dotyczących pojazdów pogrzebowych?

Czy można dokonywać pełnych odliczeń VAT od wydatków dotyczących pojazdów pogrzebowych? Fotolia
Czy można dokonywać pełnych odliczeń VAT od wydatków dotyczących pojazdów pogrzebowych? Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Posiadam pojazdy pogrzebowe (karawany) wykorzystywane w związku ze świadczeniem tych usług. Nie wykorzystuję tych samochodów w żaden inny sposób. Proszę o informację, czy od wydatków związanych z tymi samochodami mogę odliczać pełny VAT? Czy muszę w tym celu prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu?

Aby mógł Pan odliczać VAT od wydatków związanych z pojazdami pogrzebowymi, muszą one spełniać określone przepisami warunki.

REKLAMA

Zobacz też: Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów wydatek na zakup CB radia?

Czy karawany (pojazdy pogrzebowe) są zaliczane do pojazdów specjalnych?

Pojazdy pogrzebowe są zaliczane do pojazdów specjalnych, których przeznaczenie wskazuje na wykorzy­stywanie wyłącznie w działalności gospodarczej z prawem do odliczenia 100% VAT naliczonego, pod warun­kiem, że:

  1. mają jeden rząd siedzeń albo ich dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 3 tony,
  2. spełniają wymagania § 4 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 27 grudnia 2007 r. w sprawie wyda­wania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich (Dz.U. z 2007 r. Nr 249, poz. 1866) - patrz tabela Wymagania dla pojazdów pogrzebowych,
  3. dokumenty wydane zgodnie z przepisami o ruchu drogowym potwierdzają spełnienie wymagań określo­nych w pkt 1-2.

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów wydatek na zakup opon zimowych do firmowego samochodu?

Wymagania dla pojazdów pogrzebowych (karawanów)

Lp. Wymagania dla pojazdów pogrzebowych
1 trwałe oznakowanie w sposób wskazujący na ich przeznaczenie
2 kabina kierowcy jest odizolowana od części przeznaczonej na umieszczenie zwłok albo szczątków ludzkich
3 istnieje zabezpieczenie przed przesuwaniem się trumny lub pojemnika na zwłoki albo szczątki ludzkie podczas przewozu
4 podłoga w części przeznaczonej na umieszczenie trumny lub pojemnika na zwłoki albo szczątki ludzkie jest wykonana z materiałów łatwo zmywalnych i odpornych na działanie środków dezynfekujących
5 istnieje wydzielone miejsce na przechowywanie środków dezynfekcyjnych, sprzętu myjąco-czyszczącego oraz jednorazowych rękawic ochronnych
6 brak zamontowanych miejsc siedzących w części przeznaczonej na umieszczenie zwłok albo szczątków ludzkich

Oznaczałoby to, że pojazdy pogrzebowe, które mają dwa rzędy siedzeń (a ich dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3 ton), nie uprawniają do pełnego odliczenia VAT naliczonego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister Finansów zdecydował się jednak na jeszcze jeden krok. Mianowicie w odrębnym rozporządze­niu z 28 maja 2014 r. (obowiązującym od 1 czerwca 2014 r.) zwolnił podatników prowadzących działalność w zakresie usług pogrzebowych z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów pogrzebowych. Muszą to być jednak nadal pojazdy wykorzystywane wyłącznie do działalności. Zatem w przypadku pojaz­dów pogrzebowych, posiadających dwa rzędy siedzeń, od 1 czerwca 2014 r. podatnicy nie muszą prowadzić ewidencji (i składać VAT-26), aby móc odliczyć 100% VAT naliczonego od wydatków związanych z takim pojazdem.

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów zakup urządzeń GPS do samochodów wykorzystywanych przez pracowników?

PODSTAWA PRAWNA:

  • § 1-4 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 marca 2014 r. w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzysty­wane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika - Dz.U. z 2014 r. poz. 407
  • § 4 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 27 grudnia 2007 r. w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich - Dz.U. z 2007 r. Nr 249, poz. 1866
  • § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 maja 2014 r. w sprawie przypadków, w których nie stosuje się warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu - Dz.U. z 2014 r. poz. 709

Źródło: 100 pytań o samochód

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA