REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie dla rowerzysty

 noRisk
noRisk to firma, która świadczy usługi prawne w zakresie wsparcia przy uzyskiwaniu odszkodowania.
Po kolizji rowerzysta powinien zebrać jak najwięcej dokumentacji. ułatwi to odzyskanie odszkodowania. fot. Fotolia
Po kolizji rowerzysta powinien zebrać jak najwięcej dokumentacji. ułatwi to odzyskanie odszkodowania. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak rowerzysta powinien starać się o odszkodowanie za szkody powstałe w wyniku kolizji z samochodem? Co zrobić, by ubezpieczyciel wypłacił pieniądze z OC sprawcy kolizji z rowerzystą?

Moda na przemierzanie ulic miasta na dwóch kółkach już na dobre rozgościła się nad Wisłą. Ma to swoje bezsprzeczne walory dla zdrowia i dla środowiska, jednak ma też swoje wady. W ostatnich latach znacząco wzrosła ilość wypadków z udziałem rowerzystów. Dotyczy to zwłaszcza miejsc o dużym natężeniu ruchu samochodowego, które nie są przystosowane do jazdy jednośladem. Sprawdź, co zrobić w razie wypadku, którego jesteś ofiarą, ale także jak postępować, aby do niego nie dopuścić.

REKLAMA

Zobacz też: Ubezpieczenie OC dla rowerzystów

Jazda nie bez ryzyka                  

Choć ilość ścieżek rowerowych systematycznie rośnie, kierowcy i rowerzyści są na siebie skazani. Ich drogi często niestety przecinają się w niezbyt szczęśliwych okolicznościach. Jazda rowerem niesie ryzyko ciężkich obrażeń powypadkowych. Rzadko kto używa kasku, natomiast to właśnie urazy głowy (wstrząs mózgu, złamania kości czaszki) należą do najbardziej popularnych konsekwencji kolizji z samochodem. Często dochodzi do nich na skutek nadmiernej prędkości kierowców rozwijanej na terenie zabudowanym. Okazuje się, że w przypadku potrącenia przez pojazd, który porusza się z prędkością 50 km/h prawdopodobieństwo poważnych obrażeń rowerzysty wynosi aż 90% i jest porównywalne do ryzyka upadku z wysokości ok. 4 metrów.

Zobacz też: Wysokość mandatów dla rowerzystów

Odszkodowanie dla rowerzysty - Szukanie sprawców

Odpowiedzialność odszkodowawcza wobec rowerzystów jest tzw. odpowiedzialnością deliktową, wobec czego nie różni się od odpowiedzialności w innych wypadkach. Zdarzenie powoduje powstanie między sprawcą a poszkodowanym cywilnoprawnego stosunku zobowiązaniowego. Reguluje go przepis art. 436 k.c., zgodnie z którym posiadacz pojazdu odpowiada za szkody nim wyrządzone rowerzystom, pieszym czy innym uczestnikom ruchu drogowego, o ile wypadek nie został uwarunkowany siłą wyższą, wyłączną winą poszkodowanego lub wyłączną winą osoby trzeciej. Zanim zatem przyjdzie nam starać się o odszkodowanie, sytuacja kolizji zostanie przeanalizowana pod kątem tego, kto jest ją spowodował.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Dziecko na rowerze – przepisy i zasady

Odszkodowanie dla rowerzysty - co zrobić po wypadku?

Aby dalsze postępowanie przebiegało sprawniej, warto nie miejscu zdarzenia zebrać odpowiednie dowody. – Jeśli w sprawę została włączona policja, poprośmy od wydanie notki urzędowej o wypadku. Zapiszmy też podstawowe dane sprawcy wypadku, numer rejestracyjny jego pojazdu, markę i model samochodu oraz zakład ubezpieczeniowy, w którym kierowca wykupił ubezpieczenie OC. Dowiedzmy się też w jakiej komendzie policji będzie można uzyskać dodatkową dokumentację – radzi ekspert z wrocławskiej firmy odszkodowawczej noRisk. Jeśli na skutek wypadku doznaliśmy jakichkolwiek obrażeń fizycznych, niezwłocznie zgłośmy się do lekarza lub najbliższego oddziału szpitalnego. Nie lekceważmy nawet drobnych uchybień na zdrowiu, gdyż tylko specjalista oceni prawidłowo ich przyszłe konsekwencje, co może stać się podstawą do ubiegania o odszkodowanie. W razie konieczności podjęcia leczenia, zadbajmy o dokumentację medyczną, którą wyda Ci szpital, a za drobną opłatą uzyskamy też poświadczenie jej zgodności z oryginałem. Zbierajmy również rachunki za dodatkowe badania, lekarstwa, rehabilitację czy nawet konsultacje psychologiczne.

Zobacz też: Co wolno rowerzyście na ulicy?

Odszkodowanie dla rowerzysty, a Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Natychmiast po wypadku warto przystąpić do ubiegania się o odszkodowanie. Co nam przysługuje? W przypadku urazów ciała bądź uszczerbku na zdrowiu przede wszystkim odszkodowanie z OC sprawcy kolizji. Możemy też żądać rekompensaty za starty finansowe – koszt naprawy roweru lub zwrot jego wartości, zniszczoną odzież czy przedmioty osobiste. Z kolei gdy dojdzie do uszczerbków na zdrowiu wymagających dłuższego leczenie, odszkodowanie może pokryć koszty terapii oraz utracone zarobki, gdyż w określonym czasie nie byliśmy w stanie wykonywać swojego zawodu. – Choć ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich kierowców, zdarzają się przypadki, gdy sprawca kolizji nie wykupił odpowiedniej polisy u ubezpieczyciela. W takiej sytuacji roszczenia poszkodowanego powinien zaspokoić Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Instytucja ta ma też za zadanie wypłacenie rekompensaty, gdy nie udało się ustalić tożsamości sprawcy wypadku. Wbrew pozorom w takim przypadku nie zgłaszamy się jednak do UFG, gdyż nie posiada on swoich oddziałów, lecz do dowolnej firmy ubezpieczeniowej, która oferuje obowiązkowe ubezpieczenia OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych – wskazuje specjalista noRisk.

Zobacz też: Co musi wiedzieć osoba ubiegająca się o kartę rowerową?

Krótki kodeks rowerowy

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, zarówno UFG, jak i ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić nam odszkodowanie w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie przez poszkodowanego. – Niejednokrotnie jednak zakłady ubezpieczeniowe przedłużają terminy, zaniżają stawki czy też mnożą przeszkody na drodze do wypłaty pełnych odszkodowań. W takiej sytuacji pomocna może okazać się firma odszkodowawcza, która kompleksowo zajmie się sprawą (np. od zebrania dokumentacji powypadkowej po reprezentowanie nas w sądzie), ale może też włączyć się w postępowanie na każdym etapie jego trwania – dodaje ekspert noRisk. Proces ubiegania się o rekompensatę bywa długotrwały i skomplikowany. Dlatego skorzystanie z pomocy specjalistów wyrównuje nasze szanse na niełatwej ścieżce, która obfituje w zawiłości prawne. Nie zapominajmy także, że na etapie przystępowania do walki o rekompensatę, musimy być pewni winy sprawcy wypadku i braku własnych wykroczeń.

Zobacz też: Gdzie i jak uzyskać kartę rowerową?

W przypadku rowerzystów warto zwrócić uwagę na kilka zasad poruszania się po drodze, o których często zapominamy. Należy do nich m.in.:

1. Obowiązek poruszania się drogą przeznaczoną dla rowerów lub poboczem, a dopiero w razie ich braku – korzystania z jezdni.

2. Obowiązek jechania możliwie jak najbliżej prawej krawędzi jezdni.

3. Obowiązek jazdy „gęsiego”, a więc jeden za drugim, a nie równolegle.

Zobacz też: Motorower bez ogranicznika prędkości – konsekwencje i kary

4. Obowiązek trzymania kierownicy przynajmniej jedną ręką i nóg na pedałach, który jest podyktowany koniecznością zapewnienia równowagi, zwłaszcza przy zmianie kierunku ruchu.

5. Obowiązek prowadzenia roweru chodnikiem, jeżeli na danym odcinku drogi w obszarze zabudowanym prędkość jest podwyższona do 70 km/h, a równocześnie nie wyznaczono drogi dla rowerów.

6. Na przejeździe dla rowerzystów zakaz wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd, zwalniania lub zatrzymywania się bez uzasadnionej przyczyny.

7. Zakaz ruchu rowerów na autostradach i drogach ekspresowych, a także po chodniku lub drodze dla pieszych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA