Przygotowanie do wycieczki rowerowej
REKLAMA
REKLAMA
Intensywny wysiłek fizyczny w połączeniu ze słabym przygotowaniem może mieć opłakane skutki. Prezentujemy porady jak przygotować się do wycieczki rowerowej.
REKLAMA
Przed odbyciem wyprawy rowerowej przyda nam się seria treningów. Nie mogą być one zbyt eksploatujące organizm, ważne aby kierować się umiarkowanym tempem. Dystans należy zwiększać stopniowo, aby finalnie pokrywał się on z długością planowanej trasy wycieczki.
Odradzamy przystępowania do wyprawy z niedoleczoną kontuzją. Jej skutki mogą być poważniejsze w miejscach, w których nie zawsze mamy dostęp do opieki medycznej. Ponadto kontuzja może wywołać niepożądane skutki dla wszystkich uczestników wyprawy. Lepiej doleczyć kontuzje w domu i pojechać na wycieczkę w innym terminie, niż psuć wypoczynek sobie i innym.
Zobacz też: Samochodem na długi weekend
REKLAMA
Przed każdym wyjazdem należy sprawdzić stan techniczny roweru. Dokręćmy śruby, nasmarujmy łańcuch, zatroszczmy się o stan hamulców, ogumienia i linek. Należy zabrać ze sobą zapasową dętkę, łatki i pompkę. Bez zestawu kluczy rowerowych lepiej nie wybierać się na wycieczkę. Nie ma też co liczyć na współtowarzyszy podróży. Ważnym elementem ekwipunku jest bidon, wypełniony napojem energetyzującym lub wodą.
Siodełko musi być wygodne, w końcu wygoda jest podstawą przyjemnej jazdy. Podczas spędzania kilku godzin w podróży przez kilka dni lub tygodni, trudno sobie wyobrazić jazdę na niekomfortowym siodełku.
Sakwy pomogą nam w ochronie bagaży przed czynnikami atmosferycznymi. Szczytem praktycyzmu jest torba na kierownice z mapnikiem. Dzięki niej mamy pod ręką aparat fotograficzny, telefon i dokumenty a do tego nie musimy robić ciągłych postojów na odczytywanie mapy.
Zobacz też: Wysokość mandatów dla rowerzystów
Pogoda podczas wypraw jest nieprzewidywalna – dla ochrony przed deszczem zabierzmy pelerynę przeciwdeszczową. Nie zawsze podczas jazdy jest możliwość schronienia się przed deszczem. Ponadto jazda rowerem w przemoczonym stwarza ryzyko przeziębienia. Jazda w kasku zwiększa nasze bezpieczeństwo – szczególnie podczas zagłębiania się po leśnych czy tym bardziej górskich drogach. Zgodnie z przepisami rower musi posiadać białe lub żółte światło przednie oraz tylne – czerwone. Brak respektowania tego przepisu nie dość , że jest lekkomyślny i może spowodować wypadek bądź uszczerbek na zdrowiu, to jeszcze niezgodny z prawem.
Wybór odpowiedniej żywności odgrywa duże znaczenie podczas podróży. Jedzenie powinno nadawać się do szybkiego i prostego przyrządzenia oraz nie powinno zbyt dużo ważyć. Wystrzegajmy się zabierania metalowych konserw na wyprawę, będą zbyt obciążać nasz plecak.
REKLAMA
REKLAMA