REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karta motorowerowa – jak ją zdobyć, do czego uprawnia?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Matelska
jak zdobyć kartę motorowerową? Fot. Fotolia
jak zdobyć kartę motorowerową? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Karta motorowerowa dotychczas traktowana była przez władze nieco po macoszemu – nikt nie zadał sobie trudu by uregulować zasady jej wydawania. Już wkrótce to się zmieni.

Jeszcze do stycznia 2013 roku obowiązują nas stare przepisy o kierujących pojazdami. Oznacza to, że do tego czasu niepełnoletni miłośnicy jednośladów mogą podejść do egzaminu na kartę motorowerową.

REKLAMA

Karta  ta uprawnia do kierowania motorowerem, przez który rozumiemy dwu- lub trójkołowy pojazd wyposażony w silnik spalinowy o pojemności do 50 ccm lub silnik elektryczny o mocy do 4kW, osiągający maksymalną prędkość 45 km/h.

Zobacz też: Jakie są rodzaje kasków motocyklowych?

Karta motorowerowa wymagana jest od osób poniżej 18 roku życia, gdyż osoby pełnoletnie w myśl dotychczasowych przepisów mogą kierować wyżej opisanymi pojazdami bez żadnych uprawnień.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponieważ kartę można uzyskać już po ukończeniu 13 roku życia, obowiązkiem przeprowadzania szkoleń i egzaminów obarczone zostały szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne – kartę nieodpłatnie wydaje dyrektor szkoły.

Zobacz też: Jak zarejestrować motocykl sprowadzony z Wielkiej Brytanii?

Brak konkretnych regulacji powoduje krytykowaną od dawna sytuację – w wielu placówkach edukacyjnych nie ma środków na przeprowadzanie profesjonalnych kursów i egzaminów z zasad ruchu drogowego na odpowiednim poziomie. Kilka lat temu do mediów trafiły nawet informacje o szkołach, w których karty motorowerowe były wydawane uczniom bez żadnego przeszkolenia np. z okazji Dnia Dziecka.

Teoretycznie zaleca się, żeby gimnazja organizowały dla młodzieży specjalne zajęcia z zasad ruchu drogowego, których znajomość powinna być solidnie sprawdzona w trakcie egzaminu teoretycznego. Na części praktycznej pojawiają się takie manewry jak slalom i ósemka. Często wymagane jest też sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, a lepiej wyposażone placówki przeprowadzają egzaminy w tzw. miasteczkach ruchu drogowego.

Zobacz też: Jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. A i A1?

W praktyce w każdej szkole egzamin może wyglądać zupełnie inaczej. Dla własnego bezpieczeństwa niezbędne jest jednak nauczenie się zasad ruchu drogowego i opanowanie techniki jazdy jednośladem, zanim zapuścimy się w miejską dżunglę.

Nowe prawo jazdy – kategoria AM

Ustawa o Kierujących Pojazdami z 2010 roku, której wejścia w życie według aktualnych informacji możemy się spodziewać w styczniu 2013 wprowadza zupełnie nowe prawo jazdy kategorii AM, które zastąpi kartę motorowerową.

Zobacz też: Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. A i A1? Jakie zmiany nastąpią?

Prawo jazdy kat. AM uprawniać będzie do kierowania motorowerem oraz czterokołowcem lekkim, o masie do 250 kg, osiągającym maksymalną prędkość 45 km/h. O jego zdobycie ubiegać się będzie można od 14 roku życia.

Przede wszystkim zmieni się miejsce szkolenia i egzaminowania – odtąd najmłodsi kandydaci na motocyklistów będą musieli zrobić kurs w ośrodku szkolenia kierowców i zdać egzamin w WORDzie.

Z jednej strony powstanie spora bariera finansowa, gdy darmową kartę motorowerową zastąpią drogie kursy i państwowe egzaminy. Z drugiej strony możemy się spodziewać, że nieletni wyjeżdżający na drogę będą mieli choć minimalne pojęcie o przepisach, znakach drogowych i technice jazdy.

Zobacz też: Jak wygląda egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. A i A1?

Kogo ominie kategoria AM? Ponieważ prawo nie działa wstecz, wszyscy którzy do stycznia 2013 roku skończą 18 lat lub zdobędą kartę motorowerową zachowają swoje uprawnienia. W tym drugim przypadku karta zostanie po prostu odpłatnie wymieniona na prawo jazdy kat. AM bez konieczności zdawania egzaminu.

Warto też pamiętać, że prawo jazdy każdej innej kategorii (np. A, B czy D) uprawnia jego posiadacza do kierowania również tymi pojazdami, co kategoria AM.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA