REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karta motorowerowa – jak ją zdobyć, do czego uprawnia?

Anna Matelska
jak zdobyć kartę motorowerową? Fot. Fotolia
jak zdobyć kartę motorowerową? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Karta motorowerowa dotychczas traktowana była przez władze nieco po macoszemu – nikt nie zadał sobie trudu by uregulować zasady jej wydawania. Już wkrótce to się zmieni.

Jeszcze do stycznia 2013 roku obowiązują nas stare przepisy o kierujących pojazdami. Oznacza to, że do tego czasu niepełnoletni miłośnicy jednośladów mogą podejść do egzaminu na kartę motorowerową.

REKLAMA

Karta  ta uprawnia do kierowania motorowerem, przez który rozumiemy dwu- lub trójkołowy pojazd wyposażony w silnik spalinowy o pojemności do 50 ccm lub silnik elektryczny o mocy do 4kW, osiągający maksymalną prędkość 45 km/h.

Zobacz też: Jakie są rodzaje kasków motocyklowych?

Karta motorowerowa wymagana jest od osób poniżej 18 roku życia, gdyż osoby pełnoletnie w myśl dotychczasowych przepisów mogą kierować wyżej opisanymi pojazdami bez żadnych uprawnień.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponieważ kartę można uzyskać już po ukończeniu 13 roku życia, obowiązkiem przeprowadzania szkoleń i egzaminów obarczone zostały szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne – kartę nieodpłatnie wydaje dyrektor szkoły.

Zobacz też: Jak zarejestrować motocykl sprowadzony z Wielkiej Brytanii?

Brak konkretnych regulacji powoduje krytykowaną od dawna sytuację – w wielu placówkach edukacyjnych nie ma środków na przeprowadzanie profesjonalnych kursów i egzaminów z zasad ruchu drogowego na odpowiednim poziomie. Kilka lat temu do mediów trafiły nawet informacje o szkołach, w których karty motorowerowe były wydawane uczniom bez żadnego przeszkolenia np. z okazji Dnia Dziecka.

Teoretycznie zaleca się, żeby gimnazja organizowały dla młodzieży specjalne zajęcia z zasad ruchu drogowego, których znajomość powinna być solidnie sprawdzona w trakcie egzaminu teoretycznego. Na części praktycznej pojawiają się takie manewry jak slalom i ósemka. Często wymagane jest też sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, a lepiej wyposażone placówki przeprowadzają egzaminy w tzw. miasteczkach ruchu drogowego.

Zobacz też: Jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. A i A1?

W praktyce w każdej szkole egzamin może wyglądać zupełnie inaczej. Dla własnego bezpieczeństwa niezbędne jest jednak nauczenie się zasad ruchu drogowego i opanowanie techniki jazdy jednośladem, zanim zapuścimy się w miejską dżunglę.

Nowe prawo jazdy – kategoria AM

Ustawa o Kierujących Pojazdami z 2010 roku, której wejścia w życie według aktualnych informacji możemy się spodziewać w styczniu 2013 wprowadza zupełnie nowe prawo jazdy kategorii AM, które zastąpi kartę motorowerową.

Zobacz też: Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. A i A1? Jakie zmiany nastąpią?

Prawo jazdy kat. AM uprawniać będzie do kierowania motorowerem oraz czterokołowcem lekkim, o masie do 250 kg, osiągającym maksymalną prędkość 45 km/h. O jego zdobycie ubiegać się będzie można od 14 roku życia.

Przede wszystkim zmieni się miejsce szkolenia i egzaminowania – odtąd najmłodsi kandydaci na motocyklistów będą musieli zrobić kurs w ośrodku szkolenia kierowców i zdać egzamin w WORDzie.

Z jednej strony powstanie spora bariera finansowa, gdy darmową kartę motorowerową zastąpią drogie kursy i państwowe egzaminy. Z drugiej strony możemy się spodziewać, że nieletni wyjeżdżający na drogę będą mieli choć minimalne pojęcie o przepisach, znakach drogowych i technice jazdy.

Zobacz też: Jak wygląda egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. A i A1?

Kogo ominie kategoria AM? Ponieważ prawo nie działa wstecz, wszyscy którzy do stycznia 2013 roku skończą 18 lat lub zdobędą kartę motorowerową zachowają swoje uprawnienia. W tym drugim przypadku karta zostanie po prostu odpłatnie wymieniona na prawo jazdy kat. AM bez konieczności zdawania egzaminu.

Warto też pamiętać, że prawo jazdy każdej innej kategorii (np. A, B czy D) uprawnia jego posiadacza do kierowania również tymi pojazdami, co kategoria AM.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA