REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przeszkolić pasażera przed jazdą we dwoje?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Matelska
Przepisy przewożenia pasażerów  Fot. Fotolia
Przepisy przewożenia pasażerów Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nawet wolni duchem jeźdźcy czasami zabierają ze sobą „Plecaczek”. By jazda była dla obydwu dosiadających motocykla osób przyjemna i bezpieczna, warto ustalić wcześniej kilka zasad.

Jeśli pasażer po raz pierwszy w życiu wsiada na motocykl, może nie zdawać sobie sprawy z wielu rzeczy, które dla kierowcy są oczywiste, jak na przykład to, że maszyna przechyla się w zakrętach. By Plecaczek nie zaskoczył nas nagłymi, nieodpowiedzialnymi zachowaniami, które mogą skończyć się tragicznie, powinniśmy urządzić mu przed jazdą małą „pogadankę” - dla komfortu psychicznego obojga zainteresowanych!

REKLAMA

Ruszamy w drogę!

Zobacz też: Jakie są rodzaje kasków motocyklowych?

Absolutnie niedopuszczalne jest zabieranie na motocykl osób nietrzeźwych. Oczywiście jeśli pasażerem będzie bliżej znana nam osoba, tym lepiej – obopólne zaufanie jest tutaj niezbędnym elementem udanej przejażdżki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejna kwestia to ubiór. Odpowiedni strój motocyklowy, w tym kurtka, rękawice, obuwie i koniecznie zapięty pod brodą kask stanowią obowiązkowe wyposażenie kierowcy, ale również pasażera, któremu w razie upadku grożą przecież takie same konsekwencje.

Musimy uświadomić naszemu Plecaczkowi, że najpierw na motocykl wsiada kierowca i dopiero gdy zajmie wygodną pozycję, daje znak towarzyszowi. Odwrotna kolejność następuje przy zsiadaniu – to pasażer zsiada jako pierwszy, oczywiście nigdy znienacka.

Zobacz też: Jak zarejestrować motocykl sprowadzony z Wielkiej Brytanii?

Poinstruowany przez nas uprzednio pasażer powinien zająć z tyłu odpowiednią pozycję. Nogi cały czas winny być trzymane na podnóżkach – z góry podziękujmy za wszelką „pomoc” w utrzymaniu równowagi przy zatrzymaniu. Pasażer powinien siedzieć względnie nieruchomo, nie wiercić się i nie podejmować żadnych działań bez zgody kierowcy, zwłaszcza podczas jazdy przy małych prędkościach np. w korku między samochodami.

Co zrobić z rękami? Oto ważna kwestia, którą koniecznie należy omówić z naszym towarzyszem podróży. Na pewno bezpieczna będzie pozycja, w której pasażer obejmuje kierowcę w pasie. Może też trzymać się jedną ręką uchwytu za kanapą, drugą zaś objąć kierowcę lub oprzeć się o bak – pomoże to zachować mu stabilność na siodle, jeśli motocyklista prowadzi trochę nerwowo.

Zobacz też: Jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. A i A1?

Niedopuszczalne jest trzymanie się oburącz tylnych uchwytów. Nie dość, że to pozycja maksymalnie niestabilna, to w sytuacji awaryjnej grozi wyłamaniem barków.

Od winkla do skrzyżowania

Przechyły w jakie wchodzi motocykl na zakrętach mogą wywoływać u niedoświadczonego pasażera tendencję to odchylania się w drugą stronę, co zdecydowanie utrudnia kierowcy prowadzenie maszyny. Jeszcze gorsza w skutkach może być sytuacja, w której przerażony pasażer  spróbuje podeprzeć się nogą albo wręcz zeskoczyć z „przewracającego się” motocykla.

Plecaczek powinien być „cieniem” kierowcy i w miarę możliwości razem z nim składać się w zakręty, natomiast siedzieć na motocyklu należy zawsze wzdłuż jego pionowej osi.

Zobacz też: Karta motorowerowa – jak ją zdobyć, do czego uprawnia?

Podczas hamowania początkujący pasażer często gwałtownie zjeżdża na plecy kierowcy lub uderza kaskiem w jego kask. By temu zapobiec, może spróbować przenieść ciężar ciała na podnóżki i ścisnąć kierowcę udami. Przede wszystkim zaś musi bacznie obserwować sytuację na drodze i to, co dzieje się z maszyną, by być przygotowanym na takie atrakcje jak hamowanie czy przyspieszanie i odpowiednio reagować.

Mówi się, że dobry pasażer to taki, który nie przeszkadza kierowcy. Jeśli chce być towarzyszem wyjątkowym i wręcz ułatwić mu zadanie, powinien przy przejeżdżaniu po poprzecznych nierównościach zadbać o zawieszenie motocykla i – podobnie jak kierowca – lekko unieść się nad kanapę.

Zobacz też: Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. A i A1? Jakie zmiany nastąpią?

Rozsądek przede wszystkim

Niezależnie od wszystkiego, ponosimy pełną odpowiedzialność za naszego pasażera i za to, by dowieźć go do celu w jednym kawałku. Nie szarżujmy więc jadąc we dwoje, weźmy poprawkę na to, że droga hamowania z pasażerem będzie dłuższa, a wykonywanie poszczególnych manewrów, zwłaszcza wymagających dużej precyzji – znacznie trudniejsze. Jedźmy tak, by nie zrazić do motocykla osoby, która dosiada go po raz pierwszy w życiu.

Dzielenie radości z jazdy z pasażerem będzie zdecydowanie łatwiejsze, jeśli go wcześniej przeszkolimy. Pamiętajmy jednak, że człowiek jest istotą nieprzewidywalną, więc w stosunku do pasażera, nawet jeśli jest bardzo bliską nam osobą, nie zaszkodzi zastosowanie zasady ograniczonego zaufania.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

REKLAMA

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

Co Polacy sądzą o Strefach Czystego Transportu?

Zdania na temat SCT są podzielone. Z danych raportu "Ekologiczna motoryzacja w Polsce – wyzwania i kierunki rozwój". wynika, że chociaż ponad 50 proc. Polaków uważa, że Strefy Czystego Powietrza przyczynią się do poprawy zdrowia mieszkańców dużych aglomeracji, to 63 proc. obawia się ich negatywnego wpływu na lokalną gospodarkę.

REKLAMA

Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

REKLAMA