REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zachowywać się na przejazdach dla rowerzystów – rady dla rowerzystów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jerzy Bitner
Jak zachowywać się na przejazdach dla rowerzystów – rady dla rowerzystów
Jak zachowywać się na przejazdach dla rowerzystów – rady dla rowerzystów
Jerzy Bitner

REKLAMA

REKLAMA

W pierwszej części artykułu omówiłem przepisy dotyczące korzystania przez rowerzystów z przejazdów rowerowych. Wykazałem, jak bardzo te przepisy są niespójne i nielogiczne. Dziś zatem postaram się podpowiedzieć, jak powinien zachowywać się na przejeździe rozsądny rowerzysta.

Jak zachowywać się na przejazdach dla rowerzystów – rady dla rowerzystów

Popatrzmy na rys. 1a:

REKLAMA

Jak zachowywać się na przejazdach dla rowerzystów – rady dla rowerzystów

Jerzy Bitner

Zobacz też: Jakie zasady jazdy obowiązują na ścieżkach rowerowych?

Wzdłuż jezdni biegnie droga dla rowerów. Jedzie po niej rowerzysta. W tym samym kierunku po jezdni porusza się czerwony samochód osobowy. Pomiędzy drogą dla rowerów a jezdnią rosną gęste krzewy, które powodują, że obaj kierujący nie widzą się wzajemnie.

Samochód zbliża się do skrzyżowania, sygnalizuje zamiar skręcenia w prawo. Rowerzysta nadal pędzi drogą dla rowerów. W chwili, kiedy auto zaczyna skręcać, jego kierowca nadal jeszcze nie widzi rowerzysty:

Jak zachowywać się na przejazdach dla rowerzystów – rady dla rowerzystów

Jerzy Bitner

Zobacz też: Jak zachowywać się na skrzyżowaniach z drogami dla rowerów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na kolejnym rysunku możemy przekonać się, jakie jest pole widzenia kierowcy samochodu:

Jak zachowywać się na przejazdach dla rowerzystów – rady dla rowerzystów

Jerzy Bitner

Samochód skręca, zbliża się do przejazdu dla rowerzystów. Rowerzysta nadal nie zmniejsza prędkości. Kiedy auto dojeżdża do przejazdu, rower wpada tuż pod maskę samochodu. Na uniknięcie potrącenia jest już za późno:

Jak zachowywać się na przejazdach dla rowerzystów – rady dla rowerzystów

Jerzy Bitner

Zobacz też: Kiedy można jeździć rowerem po chodniku?

Formalnie kierowcy auta będzie postawiony zarzut, że podczas skręcania nie ustąpił pierwszeństwa rowerzyście. Tyle tylko, że on tego rowerzystę dostrzegł dosłownie w ostatniej chwili.

Gdyby wymagać od kierowcy dokładnego upewnienia się, czy drogą dla rowerów nie pędzi jakiś cyklista, kierujący samochodem musiałby każdorazowo zatrzymywać się przed przejazdem dla rowerów. Prowadziłoby to do absurdu. Wyobraźmy sobie kilka skręcających samochodów i każde z tych aut zatrzymujące się przed przejazdem dla rowerów. Wszystkie ulice byłyby totalnie zakorkowane. Przecież nie wymaga się, by kierujący zatrzymywał się przed każdym przejściem dla pieszych, przed każdym skrzyżowaniem, przed każdym przejazdem.

Zobacz też: Kolizja z rowerzystą – czy winny jest zawsze kierowca samochodu?

Jak powinien natomiast postąpić mądry, rozsądny rowerzysta?

To bardzo proste, wystarczy po prostu przed dojechaniem do przejazdu zmniejszyć prędkość. Chodzi nie tylko o uniknięcie zaskoczenia kierowcy, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo własne rowerzysty.

Zdarza się też, że na przejeździe dla rowerzystów stoi już jakiś samochód, który nadjechał wcześniej, zanim w ogóle pojawił się rowerzysta i czeka np. na możliwość wjechania na drogę z pierwszeństwem:

Jak zachowywać się na przejazdach dla rowerzystów – rady dla rowerzystów

Jerzy Bitner

Zobacz też: Co grozi za jazdę na rowerze po alkoholu w 2017 roku?

Często w takich sytuacjach rowerzyści dzwonią, machają rękami, kręcą głową, a co bardziej agresywni i pozbawieni kultury nawet stukają w dach samochodu. Czego oczekują? Że kierowca cofnie się, uniesienie w powietrze albo wjedzie na drogę z pierwszeństwem i spowoduje wypadek?

Takie postępowanie rowerzysty wskazuje na zupełny brak myślenia i agresywną roszczeniową postawę typu „nic mnie nie obchodzi, ja tu jestem najważniejszy”.

Rowerzysto, zapamiętaj! Zbliżając się do przejazdu dla rowerów:

  • Nie wjeżdżaj na przejazd z dużą prędkością licząc na to, że inni kierujący muszą Cię przepuścić
  • Zmniejsz prędkość i bądź gotów do zatrzymania się
  • Przed wjechaniem na przejazd uważnie się rozejrzyj
  • Jeżeli zauważysz jadący z dużą prędkością samochód, zatrzymaj się, nie próbuj na siłę wyegzekwować swojego pierwszeństwa
  • Weź pod uwagę, że kierowca samochodu może zauważyć Cię dopiero w ostatniej chwili.
  • Jeśli nawet kierowca przejedzie przed Tobą, nie wygrażaj, nie wszczynaj konfliktów, nie zachowuj się agresywnie. Każdy uczestnik ruchu musi czasem zrezygnować z przysługującego mu pierwszeństwa. To żadna hańba, lecz dowód rozsądku
  • Jeżeli na przejeździe zatrzymał się jakiś samochód w związku z sytuacją na drodze, omiń go albo poczekaj. Nie pukaj się w czoło, nie dzwoń, bo tylko wystawisz sobie fatalne świadectwo.
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

REKLAMA

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

REKLAMA

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

REKLAMA