REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolizja z rowerzystą, co z kosztami naprawy?

Tomasz Korniejew
Kolizja z rowerzystą, co z kosztami naprawy?
Kolizja z rowerzystą, co z kosztami naprawy?

REKLAMA

REKLAMA

Kolizja z rowerzystą, w przypadku gdy sprawcą jest kierujący rowerem, jest w większości przypadków kłopotem dla uczestniczącego w zdarzeniu kierowcy pojazdu mechanicznego. To dlatego, że rowerzyści nie mają obowiązku wykupywania polis ubezpieczenia OC. Jak w takim przypadku dochodzić zwrotu kosztów naprawy pojazdu?

Popularność roweru jako środka transportu rośnie z roku na rok. Polacy coraz chętniej przesiadają się na rowery z dwóch względów. Po pierwsze wzrasta świadomość społeczeństwa w zakresie zdrowego i higienicznego trybu życia, po drugie, infrastruktura służąca eksploatacji rowerów stale się w Polsce poprawia.

REKLAMA

Wraz z rosnącą rzeszą cyklistów nie spada natężenie ruchu samochodowego. W takich warunkach o kolizję z rowerzystą nie trudno. Tym bardziej, że z jednej strony wciąż znaczna część polskich kierowców nie jest przyzwyczajona do uczestniczenia w ruchu drogowym z rowerzystami, a z drugiej - polskie prawo nie wymaga od pełnoletnich rowerzystów znajomości przepisów ruchu drogowego.

Zobacz też: Czy karta rowerowa będzie obowiązkowa dla wszystkich rowerzystów?

Ubezpieczenie OC dla rowerzystów

Towarzystwa ubezpieczeniowe działające w Polsce mają w ofertach ubezpieczenia OC dla rowerzystów. Oprócz podstawowego ubezpieczenia OC, które można wykupić już za kilkadziesiąt złotych na rok, dostępne są pakiety obejmujące ubezpieczenie bagażu rowerzysty, NNW, czy nawet auto casco na rower. I choć coraz więcej kierowców jednośladów zdaje sobie sprawę z tego, że warto skorzystać z takiej oferty, wciąż przytłaczająca większość porusza się po drogach publicznych bez ubezpieczenia.

Zobacz też: Ubezpieczenie OC dla rowerzystów

Kolizja z rowerzystą, co z kosztami naprawy?

Największe ryzyko dla kierowcy pojazdu, który został uszkodzony w wyniku kolizji spowodowanej przez rowerzystę wiąże się z trudnością z uzyskaniem zwrotu kosztów za uszkodzenie pojazdu.

Jeżeli kierujący rowerem zdecyduje się uciec z miejsca zdarzenia, w praktyce okazuje się że są niewielkie szanse na jego identyfikację. Rower nie ma przecież numerów rejestracyjnych, które moglibyśmy zanotować. W takim przypadku jedyne co pozostaje kierowcy uszkodzonego pojazdu mechanicznego to wezwanie policji i zgromadzenie jak największej ilości świadków. Jeżeli policjantom uda się namierzyć zbiega, wtedy otworzy się możliwość dochodzenia swoich praw przed sądem.

Zobacz też: Czy można jeździć na rowerze po chodniku?

REKLAMA

Gdy sprawca kolizji zdecyduje się pozostać na miejscu zdarzenia, wtedy zawsze powinniśmy spisać z nim oświadczenie sprawcy kolizji. W przypadku, gdy ma wykupione ubezpieczenie OC należy postępować, tak jak w przypadku kolizji z samochodem lub motocyklem.

Ale, gdy kierujący rowerem nie ma ubezpieczenia OC, spisane oświadczenie sprawcy kolizji może się przydać w ewentualnej sprawie sądowej. W przypadku braku OC rowerzysty należy też wezwać policję. Jeżeli kolizja miała miejsce na drodze publicznej policjanci oprócz ustalenia tożsamości sprawcy będą mogli jednoznacznie zidentyfikować przebieg wydarzeń i potwierdzić winę kierowcy jednośladu.

W każdym przypadku, jeżeli rowerzysta nie będzie chciał pokryć kosztu naprawy uszkodzonego przez siebie pojazdu musimy się liczyć z koniecznością wystąpienia na drogę sądową. W takim przypadku ważne są wszelkie dokumenty poświadczające przebieg zdarzenia i późniejsze koszty naprawy.

Zobacz też: Aktualny taryfikator mandatów dla rowerzystów 2016

Co zrobić w przypadku kolizji z rowerzystą?

  • Jeżeli sprawca kolizji uciekł z miejsca zdarzenia, wezwij policję i spróbuj zebrać świadków.
  • Jeżeli sprawca kolizji pozostał na miejscu i ma wykupione ubezpieczenie OC dla rowerzystów, spisz oświadczenie sprawcy kolizji i udaj się do jego ubezpieczyciela.
  • Jeżeli sprawca kolizji pozostał na miejscu i nie ma wykupionego OC dla rowerzystów – spisz oświadczenie sprawcy kolizji, wezwij policję. Rowerzysta powinien pokryć koszt naprawy uszkodzonego pojazdu z własnej kieszeni. Jeżeli nie chce tego zrobić powinieneś dochodzić swoich praw w sądzie.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    REKLAMA

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    REKLAMA

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA