REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Paliwa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

LPG, diesel czy benzyna - który napęd wybrać?

Kierowca kupujący auto nowe lub używane, musi odpowiedzieć na kluczowe pytanie. Wybrać LPG, diesla czy benzynę?

Benzyna wlana do diesla: skutki nie zawsze muszą być kosztowne!

Pomyłka może zdarzyć się każdemu. Co jednak oznacza benzyna wlana do diesla? Skutki tego niedopatrzenia mogą być poważne - ze zniszczeniem silnika włącznie. Dlatego warto wiedzieć jak w takim przypadku się zachować. O tym w naszym materiale.

Benzyna, diesel: oznaczenia przy dystrybutorach

Jak podczas wizyty na stacji benzynowej nie pomylić typu paliwa? Do tego konieczna jest wiedza na temat oznaczeń występujących przy dystrybutorach. Dziś właśnie o nich opowiemy. Sprawdźcie jak oznaczony jest diesel, a jak oznaczona jest benzyna.

Ładowanie droższe niż tankowanie

Kolejni operatorzy wprowadzają opłaty za korzystanie ze stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Za napełnienie akumulatorów można zapłacić więcej niż za zalanie benzyną baku klasycznego benzyniaka.

REKLAMA

Jazda na rezerwie. Skutki prostego błędu kierowcy?

W Polsce nie brakuje kierowców, którzy lubują się w jeździe na rezerwie. Tylko czy takie zachowanie jest odpowiedzialne? Zobaczmy jakie skutki niesie dla nowoczesnych silników jeżdżenie w sytuacji, w której poziom paliwa w baku jest niezwykle niski.

Nowe oznaczenia paliw - jak wyglądają i co oznaczają?

Od 12 października w Polsce i całej Europie obowiązują nowe oznaczenia paliw - to efekt wprowadzenia unijnej dyrektywy. Jak wyglądają i co oznaczają nowe oznaczenia paliw?

Nowe oznaczenia paliw od października na wszystkich stacjach paliw w całej Unii Europejskiej

12 października wejdzie w życie dyrektywa Unijna dotycząca zmiany oznaczeń paliw. Stare etykiety benzyny, oleju napędowego oraz paliw gazowych zastąpione będą nowymi symbolami. Zmiana ma na celu uproszczenie dokonania prawidłowego wyboru paliwa odpowiedniego do swojego samochodu.

Nowe oznaczenia na stacjach paliw już od października

Na stacjach paliw pojawią się nowe oznaczenia paliw – jest to skutek wejścia w życie unijnej dyrektywy 2014/94/EU. Celem nowych przepisów jest ujednolicenie oznakowania paliw na terenie UE i kilku innych państw co w założeniu ma pomóc kierowcom w wyborze odpowiedniego paliwa. Nowe przepisy wejdą w życie 12 października 2018 r.

REKLAMA

UOKIK: wyniki kontroli jakości paliw w 2017 roku

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował raport z badań nad jakością paliw, które prowadził na terenie całego kraju w ubiegłym roku. Zakwestionowano 2,3 proc. pobranych próbek. Sprawdźcie, na jakie stacje paliw lepiej uważać.

Zatankowanie auta złym paliwem. Co robić?

Zatankowanie samochodu złym paliwem zdarza się częściej niż można by przypuszczać. O pomyłkę łatwo, zwłaszcza w przypadku samochodów z silnikami Diesla. Co zrobić w przypadku, gdy nalaliśmy do auta niewłaściwy rodzaj paliwa?

Rodzaje paliw do silników spalinowych

Jaka jest charakterystyka najpopularniejszych paliw zasilających silniki spalinowe?

Jakie parametry oleju napędowego decydują o jego jakości?

Użytkownicy aut z silnikami Diesla muszą szczególną wagę przykładać do jakości oleju napędowego jaki tankują do swoich pojazdów. W jaki sposób ocenia się jednak jakość takiego paliwa? Co ma na nią decydujący wpływ?

Jakie parametry benzyny decydują o jej jakości?

Wybierając stację paliw kierowcy najczęściej sugerują się marką koncernu, który dostarcza do niej paliwo. Czym jednak charakteryzuje się paliwo? Jakie czynniki mają wpływ na jego jakość?

Niewielkie zanieczyszczenie paliwa jest groźne dla silnika

Niskiej jakości paliwo może doprowadzić do poważnej usterki silnika lub jego osprzętu. Jakie zanieczyszczenia paliwa są najbardziej niebezpieczne dla jednostki napędowej?

Czy dystrybutory na stacjach paliw oszukują?

Czy dystrybutory na stacjach paliw oszukują, czyli fałszują wynik pomiaru wlanego do baku paliwa? Wyniki kontroli UOKiK.

Czy ceny paliw jeszcze spadną?

Ceny paliw na stacjach spadły do poziomu najniższego od lat. Czy to już koniec spadków? Przedstawiamy opinię analityka.

Czy wodór to bezpieczne paliwo?

Coraz więcej producentów samochodów potwierdza, że wodór będzie paliwem, które w przyszłości będzie zasilało silniki samochodów. Ale, czy wodór jest bezpieczny?

Jak wyprodukować wodór do samochodu?

Aby samochody na wodór mogły na dobre zaistnieć na rynku, trzeba rozwinąć produkcję wodoru i uczynić ją łatwiejszą i tańszą. Toyota przedstawiła na filmie jak chce produkować to alternatywne paliwo.

Audi e-diesel - rozpoczęto produkcję paliwa przyszłości

Producenci samochodów nie ustają w próbach nad rozwojem paliw przyszłości. Audi rozpoczął produkcję syntetycznego paliwa Audi e-diesel. Szykuje się rewolucja?

Jakość paliw w Polsce

UOKiK regularnie kontroluje jakość paliw na wybranych stacjach w Polsce. W efekcie z roku na rok notowanych jest coraz mniej oszustw. Czy częściej norm nie spełnia olej napędowy, czy benzyna? Co zrobić, gdy wykryjemy na stacji oszustwo?

Samochody na ogniwa paliwowe niedługo staną się powszechne

Samochody zasilane wodorem już za chwilę trafią do produkcji seryjnej. To nie pieśń przyszłości, Toyota właśnie została pierwszym producentem zarejestrowanym przez Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii, uprawnionym do wytwarzania zbiorników magazynujących wodór sprężony do 700 barów.

Alternatywne źródła napędu: co będzie paliwem przyszłości?

Co jest przyszłością motoryzacji: samochody elektryczne, hybrydowe czy wodorowe?

Testy syntetycznego e-paliwa od Audi

Koncern Audi opublikował pierwsze wyniki badań dotyczące syntetycznego paliwa, nad którym pracuje razem z firmą Global Bioenergies. Rezultaty tego przedsięwzięcia brzmią zachęcająco.

Zimowe porady dotyczące paliwa

Aby uniknąć problemu dotyczącego odpalania silnika zimą, warto wiedzieć co może unieruchomić nasz pojazd. Oto kilka zimowych porad od firmy Statoil.

Jazda na oleju rzepakowym - o czym trzeba wiedzieć?

Czy można tankować olej rzepakowy do auta z silnikiem Diesla? Jaki jest wpływ oleju rzepakowego na kondycję silnika? Zobacz czym różnią się oba paliwa od siebie i jakie problemy może powodować olej rzepakowy.

Zimowy olej napędowy i zimowe LPG

Podczas dużych mrozów na stacjach paliw dostępne są paliwa zachowujące swoje właściwości w bardzo niskich temperaturach. Zimowe wersje dotyczą głównie oleju napędowego i LPG.

Zamarzanie paliwa – jak uniknąć tego problemu? Czy można sobie z nim szybko poradzić?

Zamarzanie paliwa, zwłaszcza w autach z silnikiem Diesla, to częste zjawisko w okresie zimowych. Czy można skutecznie zaradzić temu problemowi?

Paliwa na duże mrozy

Zimą, na stacjach paliw jest dostępne paliwo zimowe o obniżonych temperaturach mętnienia i blokowania filtra. Dotyczy to zarówno oleju napędowego, jak i benzyny. Jednak paliwa zimowe mogą przegrać walkę z naprawdę srogim mrozem. Okazuje się, że w Polsce dostępne jest również paliwo "arktyczne".

Gdzie lepiej nie tankować?

Konsekwencje związane z zatankowaniem samochodu paliwem niskiej jakości mogą być bardzo poważne. UOKIK przedstawił wyniki przeprowadzonej przez siebie kontroli paliw na kilkuset stacjach w całej Polsce.

Wysokooktanowe paliwo - czy poprawia osiągi samochodu?

Liczba oktanowa paliwa ma istotny wpływ na pracę jednostki napędowej. Wielu kierowców przecenia jednak jej możliwości, nadając jej atrybuty, które są wręcz nieprawdopodobne. Rzekome zwiększanie mocy silnika w rzeczywistości nie ma miejsca, a jest dowodem jedynie na to, że marketing koncernów paliwowych jest skuteczny i działa. Dlaczego?

RON, MON i DON - liczba oktanowa paliwa

Zdarza się, że w zależności od kraju czy regionu na świecie paliwo istotnie różni się pod względem liczby oktanowej. Z czego wynika ta różnica? Czy różnica w jakości paliwa na świecie jest aż tak duża?

Liczba oktanowa paliwa - o czym nam mówi?

Większość osób uważa, że im wyższa liczba oktanowa danego paliwa, tym lepiej będzie pracował silnik nim zasilany. Prawda jest najczęściej jednak zupełnie inna. Przyczyna tkwi w błędnym rozumieniu pojęcia liczby oktanowej. Czym jest liczba oktanowa i jak się ją ustala?

Dlaczego warto tankować do pełna?

Przy obecnych cenach paliw zatankowanie samochodu do pełna może być sporym obciążeniem dla portfela, dlatego wielu kierowców woli tankować częściej, za to za mniejsze kwoty. Tankowanie „pod korek” ma jednak kilka cennych zalet – przedstawiamy je poniżej.

Jak obliczyć średnie zużycie paliwa?

Nie należy w stu procentach wierzyć wskazaniom komputera jeśli chodzi o średnie spalanie, w skrajnych przypadkach mylą się one nawet o 20 procent. Niektóre auta są też pozbawione możliwości automatycznego zliczania średniego zużycia paliwa.

Czy biopaliwa są bezpieczne dla silników? Czy tankowanie biopaliw pozwala oszczędzić pieniądze?

Coraz więcej mówi się nie tylko w Polsce o biopaliwach. Benzyna E10 i biodiesel pojawiają się na coraz większej ilości stacji i kuszą niższa ceną. Tylko czy biopaliwa są bezpieczne, czy nie zniszczą silnika naszego auta i czy tankowanie biopaliw pozwala odciążyć nasz portfel?

Uszlachetniacze oleju: czy warto je stosować? Czy naprawdę zmniejszają tarcie, dymienie, zużycie paliwa itp.?

Czy uszlachetniacze oleju faktycznie działają? Ich producenci obiecują niezwykłe właściwości, zaczynając od działania odmładzającego na silnik, na zmniejszeniu spalania kończąc. Warto pamiętać, że zapewnienia handlowców a rzeczywiste korzyści ze stosowania tego typu bardzo rzadko się pokrywają...

Jak tankować paliwo na stacjach samoobsługowych?

Bezobsługowe stacje paliw są dla jednych dobrodziejstwem, ponieważ mają najniższe ceny paliw, innych odstraszają koniecznością obsługi dystrybutorów i automatów, pobierających należność za zatankowane paliwo. Jak korzystać z samoobsługowych stacji benzynowych?

Jak zalegalizować użytkowanie paliw alternatywnych?

Zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym każde bez wyjątku paliwo, używane do zasilania silników pojazdów mechanicznych, musi być opodatkowane. Paliwa, nabywane w legalnie działających stacjach paliw są opodatkowane podatkiem akcyzowym.

Jakie są zalety i wady paliw alternatywnych?

W przypadku napędu pojazdów, pod pojęciem paliw alternatywnego rozumiemy wszystkie substancje ciekłe lub gazowe, zastępujące tradycyjne produkty ropopochodne, takie jak benzyny i oleje napędowe.

Na jakie rodzaje paliw może jeździć samochód?

Od czasu, gdy ceny ropy naftowej zaczęły lawinowo rosnąć, użytkownicy samochodów a także domorośli wynalazcy oraz poważne laboratoria naukowo-badawcze głowią się, jak obniżyć koszty eksploatacji pojazdów. Jednym z prostszych rozwiązań stało się przejście z paliw płynnych na gazowe.

Czy można zatankować więcej niż wynosi pojemność baku?

Zdarzyło Ci się zatankować do baku więcej niż ma on pojemności? To wcale nie musi oznaczać, że dystrybutor na stacji benzynowej kłamie i ktoś próbuje nas naciągnąć. Teoretycznie i praktycznie możliwe jest zatankowanie więcej niż bak ma pojemności.

Co robić gdy zabraknie paliwa? Czy brak paliwa może uszkodzić samochód?

Trudno nie zauważyć kontrolki informującej nas, że kończy się paliwo. Wielu kierowców po prostu ją ignoruje, bo „rezerwa wystarczy przecież na dojechanie”. Czasem jednak nie wystarczy i auto stanie w drodze. Czy to może być przyczyną awarii?

Czy warto stosować dodatki do paliwa?

Na stacjach benzynowych, w marketach motoryzacyjnych, ale i w internecie znajdziemy dziesiątki, jak nie setki, preparatów „uszlachetniających” paliwo. Ich wytwórcy obiecują, że specyfiki usuwają szkodliwe osady, zakonserwują elementy ruchome, a nawet usuną wodę. Ale czy w przypadku każdego silnika wolno je stosować?

Co daje benzyna E98? Czy warto ją wlewać do baku?

Benzyna 98-oktanowa jest często nawet o złotówkę droższa niż popularna 95. Co daje jej tankowanie? Czy nasze auto będzie miało lepsze osiągi, spadnie spalanie? A może to tylko bezsensowne wydawanie pieniędzy?

Benzyny: liczba oktanowa i inne parametry

Jakość paliwa benzynowego jest wyznaczana przez kilka parametrów, z których najbardziej znanym, choć nie najważniejszym, jest liczba oktanowa. Oto zestawienie głównych parametrów benzyn.

Paliwa – rodzaje, zastosowanie

Silniki spalinowe w pojazdach mechanicznych zasilane są różnymi rodzajami paliwa. Podstawowymi paliwami są: benzyna, olej napędowy oraz gaz LPG.

Jak trwałe jest paliwo?

Termin przydatności do użycia zależy od rodzaju paliwa. Przechowywane w dobrych warunkach może się nadawać do użytku nawet po dwóch latach.

Czym skutkuje zatankowanie złego paliwa?

Zasada jest prosta: im nowsze auto, tym poważniejsze konsekwencje pomyłki. Najbezpieczniej nie uruchamiać silnika i prosić o odessanie go jeszcze na stacji benzynowej

Jak działa wodorowo-tlenowe ogniwo paliwowe?

Ogniwa paliwowe to być może przyszłość samochodów elektrycznych. Są przyjazne środowisku, a w przypadku ogniw wodorowo-tlenowych, jedynym produktem ich pracy jest woda. Przybliżamy, jak działa takie ogniwo.

Czym grozi woda w paliwie?

Niektórzy twierdzą, że woda w paliwie nie stanowi zagrożenia dla samochodu. Może się ona tam dostać np. wtedy, jeśli tankujemy na mało zaufanej stacji benzynowej. Niestety jest ona zagrożeniem dla auta a my podpowiadamy jakim dokładnie.

REKLAMA