REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto stosować dodatki do paliwa?

Dodatki do paliwa są coraz łatwiej dostępne; fot. Newspress
Dodatki do paliwa są coraz łatwiej dostępne; fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Na stacjach benzynowych, w marketach motoryzacyjnych, ale i w internecie znajdziemy dziesiątki, jak nie setki, preparatów „uszlachetniających” paliwo. Ich wytwórcy obiecują, że specyfiki usuwają szkodliwe osady, zakonserwują elementy ruchome, a nawet usuną wodę. Ale czy w przypadku każdego silnika wolno je stosować?

Depresator – zimowa konieczność

REKLAMA

Zacznijmy od środka, który rzeczywiście „uszlachetnia” olej napędowy. Tzw. depresatory to wszelkiego rodzaju substancje, które obniżają temperaturę wytrącania się parafiny w paliwie diesla. Teoretycznie olej napędowy powinien zachować płynność jeszcze w temperaturach rzędu minus 15-20 stopni, w naszym klimacie może się to jednak okazać niewystarczające.

Jeśli mróz może przekroczyć minus 20 stopni, wtedy wlanie do baku depresatora jest uzasadnione. Po wlaniu specyfiku nie możemy liczyć na cuda, czyli że parafina nie będzie się wytrącać nawet przy temperaturach arktycznych, niemniej jednak bezpieczna granica zostaje przesunięta o kilka stopni.

Zobacz też: Jak przygotować auto na lato?

Trzeba tylko pamiętać, żeby wlać depresator do baku zanim jeszcze chwyci największy mróz. Jeśli parafina zatka przewody, wtedy pomoże już tylko odwilż.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Preparaty typu „czysty silnik”

REKLAMA

Już na wstępie warto zaznaczyć, że nazwa „płyn czyszczący” jest dużym uogólnieniem. Wszystko, co w najlepszym przypadku może wyczyścić preparat wlewany do baku, to zbiornik, przewody paliwowe, szyna zasilającą, ewentualnie trzpienie zaworów. Najczęściej jednak czyszczenie jest raczej symboliczne.

Firmowe płyny czyszczące – co jest ich zaletą – dość skutecznie pochłaniają natomiast wilgoć i zwiększają tłustość paliwa. Dzięki temu szczególnie w starszych samochodach przedłużają życie pompie paliwa i pompie wysokociśnieniowej.

Co do obiecywanego często na opakowaniach i ulotkach odczuwalnego wzrostu mocy i kultury pracy silnika, radzimy być ostrożni. Konkretne dane liczbowe, najczęściej nie są podawane, bo to w przypadku takiej chemii obydwa zjawiska są raczej efektem subiektywnej oceny.

Zobacz też: Nowe auto: gdzie je naprawiać i jak nie stracić gwarancji?

REKLAMA

Jest jednak jedno bardzo istotne „ale”. Preparatów czyszczących, smarujących, polepszających, czy jakichkolwiek innych NIE WOLNO STOSOWAĆ W SILNIKACH Z BEZPOŚREDNIM WTRYSKIEM! (odstępstwem są tylko depresatory, które stosujemy w bardzo konkretnym przypadku – i tylko wtedy!)

Zmiana właściwości paliwa w silniku, gdzie mieszanka jest dostarczana bezpośrednio do komory spalania może mieć opłakane skutki. Najmniejszym wymiarem kary za poprawianie paliwa może być większe dymienie, szczególnie w dieslu. W najgorszym wypadku mogą się pozacierać wtryskiwacze piezoelektryczne (silniki benzynowe np. TFSI od Volkswagena), albo zapcha się filtr cząstek stałych (nowoczesne diesle). Tak czy inaczej, może nas to mocno uderzyć po kieszeni...

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA