Jazda na oleju rzepakowym - o czym trzeba wiedzieć?
REKLAMA
REKLAMA
Właściciele aut z silnikiem wysokoprężnym bardzo często pytają czy można zasilać auto olejem roślinnym. W związku z tym postanowiliśmy sprawdzić czym różni się olej napędowy od jego odpowiednika produkowanego z rzepaku.
REKLAMA
Olej napędowy a olej rzepakowy - różnice
Pierwsze na co należy zwrócić uwagę to fakt, że olej rzepakowy wymaga dokładnego oczyszczenia zanim zostanie wykorzystany jako paliwo dla silników o zapłonie samoczynnym. Poza tym zawartość węgla i wodoru w oleju rzepakowym jest mniejsza niż w ON, przez co jego wartość opałowa jest niższa o około 12 procent. Znacznie większa jest natomiast gęstość (o ok. 10 %) i przede wszystkim lepkość oleju rzepakowego, która 10-cio krotnie przewyższa pod tym względem ON. W składzie oleju rzepakowego nie ma siarki, a jego liczba cetanowa (51) jest porównywalna z tą ON (45-55).
Zobacz też: Dlaczego warto tankować do pełna?
To co jest zasadniczym problemem to temperatura zablokowania zimnego filtra paliwa, która jest po prostu bardzo wysoka : do 13⁰ C do 20⁰ C. W przypadku oleju napędowego wynosi ona nawet ok. -20 ⁰ C (paliwo zimowe).
Olej rzepakowy i jego wpływ na silnik Diesla
Problemy jakie zatem może stworzyć olej rzepakowy to:
- zatykanie i zakoksowanie otworów wtryskiwaczy paliwa;
- szybsze powstawanie nagarów w komorze spalania;
- zablokowanie przepustowości układu wtryskowego paliwa (blokowanie się elementów tłoczących);
- duże prawdopodobieństwo uniemożliwienia odpalenia silnika przy niskich temperaturach powietrza.
Zobacz też: Wysokooktanowe paliwo - czy poprawia osiągi samochodu?
Aby móc poruszać się bezproblemowo autem z silnikiem Diesla zasilanych olejem rzepakowym należałoby zmodyfikować jednostkę napędową poczynając od jej aparatury wtryskowej. Nie jest to jednak ani tanie ani opłacalne m.in. dla koncernów paliwowych. Poza tym ON gwarantuje jednak lepsze parametry jako paliwo i póki co nie należy się spodziewać szybkiej jego kapitulacji w walce o rynek i klienta.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.