REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Auto formalności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Najem samochodu to rozwiązanie dla młodych firm?

Młodzi przedsiębiorcy, twórcy start-upów często borykają się z problemem ograniczonej mobilności. Leasing samochodu wymaga zazwyczaj wpłaty własnej, o kredycie na zakup samochodu nie wspominając. Ciekawym rozwiązaniem dla początkujących przedsiębiorców wydaje się być wynajem samochodu.

Kasy rejestrujące w warsztatach samochodowych

Od stycznia 2015 r. właściciele warsztatów samochodowych oraz wymiany opon muszą korzystać z kas rejestrujących. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z ich używaniem.

Koszt transportu środków trwałych otrzymanych w ramach leasingu operacyjnego, a inwestycja w obcym środku trwałym

Przy zawarciu umowy leasingu operacyjnego dotyczącej korzystania ze środków transportu (np. naczep, ciągników, wagonów) okazać się może, że korzystający musi ponieść we własnym zakresie koszt transportu otrzymanych do użytkowania środków trwałych. Czy w takim przypadku poniesiony wydatek na transport powinien stanowić inwestycję w obcym środku trwałym, czy też należy go ująć jako koszt potrącany w dacie poniesienia?

Sposób ujęcia transakcji w ewidencji sprzedaży VAT

Przepisy o VAT nie precyzują określonej formy i sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży VAT, nie zawierają również jednolitego, powszechnie obowiązującego wzoru tej ewidencji. Określają natomiast warunki, jakim powinna ona odpowiadać, i cel, któremu ma służyć (art. 109 ust. 3 ustawy o VAT).

REKLAMA

Czy podatnik musi zarejestrować się w Polsce jako podatnik VAT UE?

Mimo że sprzedaż towarów jest dokonywana na rzecz odbiorców z terytorium Unii Europejskiej, do których towary są wysyłane lub transportowane, to nie powoduje ona u podatnika obowiązku rejestracji jako podatnika VAT UE.

Dieta ujemna a przychód pracownika

Czy „dieta ujemna” stanowi po stronie pracownika przychód z nieodpłatnych świadczeń?

Ulga na zakup kasy rejestrującej

Ulga na zakup kas jest limitowana. Odliczona lub zwrócona w ramach tej ulgi może być kwota wydat­kowana na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł (art. 111 ust. 4 oraz art. 111 ust. 5 w zw. z art. 111 ust. 4 ustawy o VAT).

Sankcje za rozpoczęcie ewidencjonowania po terminie

Zgodnie z art. 111 ust. 2 ustawy o VAT w przypadku braku kasy rejestrującej (mimo wystąpienia takiego obowiązku), a tym samym braku ewidencji sprzedaży z zastosowaniem kas rejestrujących, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustala za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących dodatkowe zobowiąza­nie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

REKLAMA

Jakie elementy musi zawierać paragon dokumentujący wpłatę zaliczki?

Jakie dane powinien zawierać paragon dokumentujący wpłatę zaliczki? Czy konieczne jest oznaczenie, że paragon dokumentuje zaliczkę, oraz wskazanie kwoty pozostałej do zapłaty?

Jak ująć sprzedaż w procedurze VAT marża na kasie rejestrującej?

Sprzedaję towary używane (części samochodowe), stosując procedurę VAT marża. Jestem zobowiązany do rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Jak prawidłowo ujmować na kasie fiskalnej transakcje sprzedaży podlegającej procedurze marży?

Czy zakup używanej kasy rejestrującej uprawnia do odliczenia ulgi?

Czy podatnikowi przysługuje prawo do ulgi za używaną kasę fiskalną, jeśli kupił ją od serwisanta?

Jakie sankcje grożą z tytułu niezgłoszenia zmiany miejsca używania kasy rejestrującej?

W sierpniu 2014 r. została u nas zlikwidowana kasa rejestrująca. Do księgowości dotarła informacja, że w zamian została wstawiona kasa rezerwowa. Przy inwentaryzacji kas, okazało się, że w zamian została wstawiona do nas kasa z innego sklepu, czego nie zgłosiliśmy do urzędu skarbowego. Czy grożą nam jakieś sankcje z tego tytułu?

Czy sprzedaż samochodu pracownikowi wpływa na limit korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Sprzedaliśmy samochód będący środkiem trwałym naszemu pracownikowi. Wystawiliśmy mu faktu¬rę. Czy sprzedaż tego samochodu pracownikowi wlicza się do limitu (20 tys. zł) do stosowania kas rejestrujących?

Od czego zależy cena polisy komunikacyjnej?

Ceny polis komunikacyjnych są niezwykle zróżnicowane, a różnica pomiędzy nimi sięgać może nawet kilkuset procent! Od czego zatem uzależniona jest cena ubezpieczenia pojazdu?

Czy limit 50% odliczenia VAT dotyczy usługi oklejenia samochodów firmowych?

Zleciliśmy oklejenie samochodów służbowych należących do naszej spółki. Samochody są częściowo wykorzystywane do celów działalności gospodarczej, częściowo prywatnie. W związku z tym do tej pory odliczaliśmy od ich nabycia i wydatków z nimi związanych 50% VAT. Czy z faktury za usługę oklejenia tych samochodów folią możemy odliczyć cały VAT czy tylko 50%?

Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla samochodów służbowych?

Nasza spółka wykonuje tylko czynności opodatkowane VAT. Wynajmujemy powierzchnię biurową wraz z kilkoma miejscami parkingowymi. W umowie nie określiliśmy konkretnych służbowych samo¬chodowych, które parkują na tych miejscach. Ponieważ są to samochody osobowe, to od wydatków związanych z tymi samochodami odliczamy tylko 50% VAT. Czy możemy od najmu takich miejsc odliczać pełny VAT?

Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla klientów?

Wynajmujemy miejsca parkingowe na terenie biurowca dla samochodów naszych klientów. Na każ¬de miejsce otrzymujemy osobną fakturę. W jakiej wysokości możemy odliczać VAT z faktur za najem miejsc parkingowych dla klientów? Prowadzimy tylko działalność opodatkowaną.

Czy można odliczyć VAT z faktury za usługę naprawy samochodu zapłaconą przez ubezpieczyciela?

Nasza spółka posiada samochód osobowy, który uległ wypadkowi. Winę za wypadek ponosił kierowca innego pojazdu. Koszty naprawy samochodu zostały pokryte z OC sprawcy wypadku. Odliczamy 50% VAT naliczonego od wydatków związanych z tym samochodem. Czy z faktury dokumentującej naprawę samochodu (sfinansowanej przez ubezpieczyciela) możemy również odliczyć 50% VAT naliczonego?

W jakiej wysokości odliczyć VAT od kosztów wysyłki części samochodowych?

W sklepie internetowym zakupiłem części zamienne do samochodu osobowego używanego w działalności gospodarczej. Od tych wydatków odliczam 50% VAT naliczonego. Czy ograniczenie odliczenia VAT dotyczy tylko zakupionych towarów? Czy od kosztów wysyłki naliczonych przez sprzedawcę też należy odliczyć 50% VAT naliczonego?

Jak korygować VAT odliczony od części kupionych jako towar handlowy, ale przeznaczonych do samochodu firmowego?

Samochód wykorzystuję tylko w celach służbowych, ale ze względu na dodatkowe obowiązki związane z prowadzeniem ewidencji odliczam tylko 50% tych wydatków. Jak w takim przypadku wygląda rozliczenie VAT w związku z przekazaniem towaru handlowego (części samochodowe) na samochód służbowy? Czy należy w takim przypadku korygować VAT odliczony przy nabyciu towaru handlowego (części samochodowych)? Jeżeli tak, czy korekty takiej należy dokonywać wstecz czy na bieżąco?

Czy można odliczyć 100% VAT od zakupu nawigacji GPS i CB radia?

Prowadzę działalność gospodarczą, do której wykorzystuję samochód osobowy. Nie prowadzę ewidencji przebiegu pojazdu dla tego samochodu, nie zgłosiłem go też w urzędzie skarbowym informacją VAT-26. Kupiłem nawigację GPS oraz CB radio do tego pojazdu. Czy mogę odliczyć w całości podatek naliczony przy ich nabyciu?

Czy ograniczenie w odliczaniu VAT dotyczy wydatków za przejazd autostradą i za parkowanie?

Posiadam paragony za przejazd autostradą i za parkowanie. Nie składałem VAT-26 i nie prowadzę ewidencji dla samochodu, którego te wydatki dotyczą. Czy w związku z tym od tych wydatków odliczę 50% VAT?

Czy dealer może odliczać 100% VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami demonstracyjnymi bez prowadzenia ewidencji?

Jestem dealerem samochodów marki X. Czy mogę odliczać 100% VAT od zakupu samochodów de­monstracyjnych, czyli samochodów zarejestrowanych, niebędących środkami trwałymi, które służą np. do jazd próbnych? Chodzi o prawo do odliczenia od zakupu takich pojazdów, jak i wszelkich kosz­tów na nie ponoszonych. Czy mogę to robić bez prowadzenia żadnej ewidencji i ustalania regulaminu ich wykorzystania, czyli bez udowadniania, że służą one jedynie działalności opodatkowanej?

Czy firma, która nieterminowo złożyła VAT-26, ma prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu?

Prowadzimy działalność w całości opodatkowaną VAT. 3 stycznia 2015 r. kupiliśmy samochód oso­bowy, który będzie wykorzystywany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. W tym samym dniu nastąpiła zapłata. Od tego dnia prowadzimy ewidencję przebiegu pojazdu oraz ustaliliśmy regu­lamin wewnętrzny firmy zakazujący używania samochodu do celów prywatnych. Natomiast VAT-26 złożyliśmy w urzędzie skarbowym 14 stycznia 2015 r. Czy w związku z tym możemy odliczyć 100% VAT od zakupu tego samochodu?

Czy wykonanie tylnej zabudowy w pickupie wpływa na prawo do odliczenia VAT?

Użytkuję samochód typu pickup wyposażony w jeden rząd siedzeń, a więc uprawniający do pełnych odliczeń VAT. Jakie skutki wywoła wykonanie zabudowy tylnej części pojazdu?

Czy po przeróbce w samochodzie dwóch rzędów siedzeń na jeden można odliczać 100% VAT?

Czy od momentu dokonania przeróbki samochodu na jeden rząd siedzeń będzie można odliczać 100% VAT? Czy należy uzyskać nowe zaświadczenie na stacji kontroli pojazdów?

Czy zmiana sposobu wykorzystywania pojazdu powoduje obowiązek korekty VAT odliczonego przy jego nabyciu?

W kwietniu 2015 r. nabędę samochód osobowy za 75 000 zł netto + 17 250 zł VAT. Samochód ten będę wykorzystywał wyłącznie do celów działalności gospodarczej i w związku z tym odliczę całą kwotę VAT. W lipcu 2015 r. i sierpniu 2015 r. z uwagi na okres urlopowy planuję zmienić wykorzystywanie tego samochodu na użytek mieszany. We wrześniu powrócę do wykorzystywania tego samo¬chodu wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Czy w tej sytuacji będę zobowiązany do korekty VAT, który odliczę przy nabyciu samochodu?

Czy można odliczać 100% VAT od wydatków związanych z quadami?

Czy od nabycia quada mogę odliczyć 100% VAT naliczonego, czy tylko 50%? Quada zamierzam używać w prowadzonej działalności gospodarczej.

Czy można dokonywać pełnych odliczeń VAT od wydatków dotyczących bankowozów typu C?

Chciałbym w swojej działalności wykorzystywać bankowóz typu C. Czy mogę dokonywać pełnych od¬liczeń od wydatków eksploatacyjnych dotyczących tego pojazdu?

Czy można odliczać 100% VAT od bankowozów typu A i B?

Prowadzę działalność - usługi transportu wartości pieniężnych. W tym celu wykorzystuję bankowozy typu A i B. Spełniają one odpowiednie warunki techniczne wskazane w przepisach o transporcie wartości pieniężnych. Czy to oznacza, że powinienem prowadzić dla tych pojazdów ewidencję przebiegu i określać zasady ich używania, aby móc odliczyć 100% VAT naliczonego?

W jakiej wysokości można odliczać VAT od eksploatacji pojazdu pomocy drogowej?

Posiadam samochód Mercedes Benz Sprinter 313 CDI, kategoria pojazdu N1. Samochód jest wykorzystywany jako pomoc drogowa. Samochód ma dwa rzędy siedzeń, liczba miejsc siedzących to 5. Ile VAT mogę odliczać od wydatków związanych z jego eksploatacją?

W jakim terminie należy złożyć VAT-26 w przypadku wpłaty zaliczki na samochód?

Wpłaciłem zaliczkę na samochód w lutym 2015 r., ale samochód ostatecznie kupiłem (został mi wy­dany) w marcu 2015 r. W jakim terminie powinienem złożyć VAT-26? Czy 7 dni od wpłaty zaliczki, czy 7 dni od dnia otrzymania samochodu? Co w przypadku, gdy złożę VAT-26 po terminie?

W jakim terminie należy złożyć informację VAT-26?

20 lutego 2015 r. nabyłem samochód osobowy. 2 marca 2015 r. bank dokonał w moim imieniu zapłaty za samochód. Wcześniej, tj. 24 lutego 2015 r., poniosłem pierwszy wydatek dotyczący tego samochodu (nabyłem paliwo do niego). Informację VAT-26 złożyłem 2 marca 2015 r. Czy mogę odliczyć w całości podatek z faktury dokumentującej zakup samochodu oraz z faktury dokumentującej zakup paliwa?

Czy można złożyć informację VAT-26 bez bezpiecznego podpisu elektronicznego?

Podpis elektroniczny jest coraz częściej wykorzystywany przez polskich przedsiębiorców. Czy jednak składając informację VAT-26 drogą elektroniczną trzeba go posiadać?

Czy sprzedaż samochodu osobowego oznacza utratę prawa do zwolnienia z VAT

Korzystam od dwóch lat ze zwolnienia z VAT ze względu na wysokość obrotów. Zamierzam sprzedać samochód osobowy, który jest na środkach trwałych. Czy w związku z tym stracę prawo do zwolnienia?

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania może dokonywać pełnych odliczeń VAT od samochodu?

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Na potrzeby prowadzonej działalności wykorzystuję samochód osobowy, który parkuję pod domem. Czy po zgłoszeniu samochodu naczel¬nikowi urzędu skarbowego mogę dokonywać od wydatków dotyczących tego samochodu pełnych odliczeń VAT?

Jakie są skutki sprzedaży samochodu osobowego nabytego przed 1 kwietnia 2014 r.

W czerwcu 2013 r. kupiłem samochód osobowy za 72 000 zł netto + 16 560 zł VAT. Z tytułu zaku­pu odliczyłem 6000 zł VAT. Na początku maja 2015 r. planuję jego sprzedaż. Czy do tej sprzedaży powinienem zastosować stawkę VAT 23%? Czy w związku z opodatkowaniem sprzedaży jestem uprawniony do odliczenia części podatku nieodliczonego przy jego zakupie?

Jaką kwotę VAT można odliczać z faktur zaliczkowych dotyczących samochodów, które wymagają przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego?

Wpłacamy zaliczki na samochody. Część z nich spełni warunek VAT-1, ale samochody te nie zostały jeszcze wyprodukowane. Czy możemy odliczać VAT z faktur zaliczkowych? Kiedy i w jakiej kwocie możemy odliczyć VAT? Czy trzeba czekać na przeprowadzenie badania technicznego?

Czy można odliczyć 100% VAT od eksploatacji samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych?

Od lutego 2015 r. wykorzystuję w działalności samochód osobowy, którego nie wprowadziłem do ewidencji środków trwałych. Jaką kwotę VAT mogę odliczyć od jego naprawy i paliwa? Czy muszę prowadzić ewidencję przebiegu tego pojazdu?

Jak zaewidencjonować w pkpir wstępną opłatę za leasing samochodu?

Opłata wstępna wniesiona przeze mnie przy zawarciu umowy leasingu operacyjnego wyniosła 45% wartości samochodu. Kiedy mogę tę opłatę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w pkpir? Jednorazowo - w dacie otrzymania faktury, czy proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingu?

Jak dokonać zwrotu kosztów używania przez pracownika na rzecz pracodawcy samochodu prywatnego do jazd lokalnych?

Jeden z naszych pracowników używa prywatnego samochodu osobowego na potrzeby naszej firmy (jazdy lokalne). Chcemy mu wypłacać z tego tytułu ryczałt. Ile on wynosi i jak go obliczyć, jeżeli pracownik będzie przez część miesiąca np. na zwolnieniu?

Czy koszty eksploatacji nierozliczone w ramach kilometrówki można rozliczyć w kolejnych latach?

Na koniec 2014 r. została mi nierozliczona kwota wydatków na paliwo do samochodu osobowego, który rozliczam według kilometrówki. Czy ta kwota przeszła na rok 2015?

Jaką kwotę zaliczyć do kosztów w przypadku sprzedaży samochodu osobowego o wartości przekraczającej 20 000 euro?

Kupiłem w 2011 r. samochód osobowy do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Samochód został w marcu 2011 r. zaliczony do środków trwałych i amortyzowany. Jego wartość początkowa jako środka trwałego wyniosła 142 000 zł, jednak do kosztów uzyskania przychodów zaliczałem tylko część odpisów amortyzacyjnych przypadających na kwotę 79 000 zł (ze względu na ograniczenie do równowartości 20 000 euro; zastosowanie miał kurs 3,95 zł). Do momentu sprzedaży samochodu dokonałem odpisów amortyzacyjnych na kwotę 56 800 zł, z czego do kosztów uzyskania przychodów zaliczyłem 31 600 zł. Jaką kwotę mogę uznać za koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży tego samochodu?

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na eksploatację przewłaszczonego samochodu?

Nabyłem samochód ciężarowy (dopuszczalna masa całkowita 4 tony) za środki pochodzące z kredytu bankowego. Jako zabezpieczenie kredytu bank zażądał przewłaszczenia nabytego pojazdu. Samochód stanowi środek trwały w mojej firmie. Czy mimo przewłaszczenia pojazdu wydatki na jego eksploatację mogą stanowić mój koszt uzyskania przychodów?

Czy należy skorygować koszty, jeżeli samochód zaliczony do środków trwałych okazał się kradziony?

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nabyłem w dobrej wierze w sierpniu 2014 r. samochód osobowy w autokomisie. Samochód został ujęty w ewidencji środków trwałych i amortyzowany metodą liniową. 2 marca 2015 r. samochód został mi odebrany przez policję. Okazało się, że pochodzi z kradzieży (kradzież miała miejsce na początku 2014 r.). Prowadzone jest postępowanie karne, m.in. względem osoby prowadzącej autokomis, od której nabyłem ten samochód. Czy zaliczone do tego momentu do kosztów odpisy amortyzacyjne oraz wydatki eksploatacyjne muszę teraz wyksięgować z kosztów?

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na kursy nauki jazdy dla pracowników?

Opłaciliśmy dwóm pracowników kurs prawa jazdy kategorii B. Jazda służbowymi samochodami ma przyspieszyć ich dojazd do klientów. Czy możemy ten wydatek zaliczyć do kosztów?

Czy przy sprzedaży samochodu można odzyskać VAT nieodliczony przy jego wykupie z leasingu

Prowadzę działalność opodatkowaną VAT. Na początku 2015 r. wykupiłem samochód osobowy z le­asingu. Odliczyłem tylko 50% VAT. Planuję jego sprzedaż. Czy mogę odzyskać nieodliczony VAT od jego wykupu?

Czy można zaliczyć do kosztów zakup urządzeń GPS do samochodów wykorzystywanych przez pracowników?

Nabyliśmy GPS-y do samochodów, którymi jeżdżą nasi pracownicy. Czy możemy ten wydatek zaliczyć do kosztów?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów wydatek na zakup CB radia?

Zamierzam kupić CB radio do samochodu osobowego zaliczonego do środków trwałych. W ciągu dnia wielokrotnie przemieszczam się po mieście, jeżdżąc do klientów. Czy taki wydatek mogę zaliczyć do kosztów?

Jak rozliczyć zakup samochodu z dodatkowym kompletem opon zimowych?

W styczniu 2015 r. został zakupiony samochód razem z dodatkowym kompletem opon zimowych, który wchodził w skład ceny nabycia tego samochodu. Samochód ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Jak powinienem rozliczyć ten wydatek?

REKLAMA