REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy należy skorygować koszty, jeżeli samochód zaliczony do środków trwałych okazał się kradziony?

Czy należy skorygować koszty, jeżeli samochód zaliczony do środków trwałych okazał się kradziony? Fot. Fotolia
Czy należy skorygować koszty, jeżeli samochód zaliczony do środków trwałych okazał się kradziony? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nabyłem w dobrej wierze w sierpniu 2014 r. samochód osobowy w autokomisie. Samochód został ujęty w ewidencji środków trwałych i amortyzowany metodą liniową. 2 marca 2015 r. samochód został mi odebrany przez policję. Okazało się, że pochodzi z kradzieży (kradzież miała miejsce na początku 2014 r.). Prowadzone jest postępowanie karne, m.in. względem osoby prowadzącej autokomis, od której nabyłem ten samochód. Czy zaliczone do tego momentu do kosztów odpisy amortyzacyjne oraz wydatki eksploatacyjne muszę teraz wyksięgować z kosztów?

Kradziony samochód, a korekcja odpisów amortyzacyjnych

Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych nakazują podatnikom korygowanie kosz­tów o odpisy amortyzacyjne oraz wydatki związane z eksploatacją samochodów zaliczonych do środków trwa­łych, które po jakimś czasie okazały się kradzione. Taki obowiązek nie ciążyłby na Panu, gdyby od momentu kradzieży upłynęły 3 lata.

REKLAMA

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na kursy nauki jazdy dla pracowników?

Prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest uzależnione od tego, czy samochód w chwili ich do­konywania stanowi własność lub współwłasność podatnika. Aby ustalić, czy był Pan właścicielem samochodu, o którym mowa w pytaniu, należy odwołać się do przepisów prawa cywilnego. Z art. 169 Kodeksu cywilnego wynika, że:

  1. Jeżeli osoba nieuprawniona do rozporządzania rzeczą ruchomą zbywa rzecz i wydaje ją nabywcy, ^^ nabywca uzyskuje własność z chwilą objęcia rzeczy w posiadanie, chyba że działa w złej wierze.
  2. Jednakże gdy rzecz zgubiona, skradziona lub w inny sposób utracona przez właściciela zostaje zbyta przed upływem lat trzech od chwili jej zgubienia, skradzenia lub utraty, nabywca może uzyskać własność dopiero z upływem powyższego trzyletniego terminu. Ograniczenie to nie dotyczy pieniędzy i dokumentów na okaziciela ani rzeczy nabytych na urzędowej licytacji publicznej lub w toku postępowania egzekucyjnego.

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów wydatek na zakup opon zimowych do firmowego samochodu?

Warunkiem uznania nabytego samochodu osobowego za czyjąś własność jest fakt upływu 3 lat od jego kradzieży

Z przywołanych przepisów wynika zatem, że warunkiem uznania nabytego samochodu osobowego za Pana własność jest fakt upływu 3 lat od jego kradzieży. W opisanym przypadku nie miało to miejsca. Samochód został skradziony na początku 2014 r., nabyty w sierpniu 2014 r. a odebrany w marcu 2015 r. Skoro nie był Pan właścicie­lem (ani współwłaścicielem) samochodu, o którym mowa w pytaniu, to nie mógł on stanowić Pana środka trwa­łego. W związku z tym nie był Pan uprawniony do dokonywania od niego odpisów amortyzacyjnych oraz zalicza­nia ich do kosztów uzyskania przychodów. Nie mógł Pan również zaliczać do kosztów wydatków poniesionych w związku z jego eksploatacją. W związku z tym, jest Pan zobowiązany do dokonania korekty kosztów wstecz, tj. skorygowania okresu, w którym odpisy amortyzacyjne oraz wydatki eksploatacyjne związane z tym samocho­dem zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Na takim stanowisku stoją również od pewnego czasu organy podatkowe (patrz interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 24 lipca 2013 r., sygn. ILPB1/415-487/13-2/TW). Również Krajowa Informacja Podatkowa informuje o konieczności dokonania korekty kosztów w przypadku, który Pan opisał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PODSTAWA PRAWNA: art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251,

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 100 pytań o samochód

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA