REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sankcje za rozpoczęcie ewidencjonowania po terminie

Sankcje za rozpoczęcie ewidencjonowania po terminie.
Sankcje za rozpoczęcie ewidencjonowania po terminie.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z art. 111 ust. 2 ustawy o VAT w przypadku braku kasy rejestrującej (mimo wystąpienia takiego obowiązku), a tym samym braku ewidencji sprzedaży z zastosowaniem kas rejestrujących, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustala za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących dodatkowe zobowiąza­nie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

Zgodnie z art. 111 ust. 2 ustawy o VAT w przypadku braku kasy rejestrującej (mimo wystąpienia takiego obowiązku), a tym samym braku ewidencji sprzedaży z zastosowaniem kas rejestrujących, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustala za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących dodatkowe zobowiąza­nie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Sankcja ta nie dotyczy jednak tych osób fizycznych (podatników), które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe.

REKLAMA

Oznacza to, że dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, o którym mowa w art. 111 ust. 2 ustawy o VAT, dotyczy części podatku naliczonego:

  • co do której prawo do odliczenia wystąpiło w okresie od dnia, w którym podatnik powinien rozpocząć ewi­dencję sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej, do dnia, w którym tę ewidencję faktycznie rozpoczął,
  • od zakupów, których dotyczył obowiązek ewidencji przy użyciu kasy fiskalnej.

Zobacz też: Jakie elementy musi zawierać paragon dokumentujący wpłatę zaliczki?

REKLAMA

Stanowisko, według którego sankcja za naruszenie obowiązku ewidencji sprzedaży za pomocą kasy re­jestrującej dotyczy podatku naliczonego w części dotyczącej jedynie tych zakupów, których sprzedaż po­winna zostać zarejestrowana za pomocą kasy fiskalnej, podzielił również Dyrektor Izby Skarbowej w Pozna­niu w interpretacji indywidualnej z 5 października 2009 r. (ILPP2/443-897/09-4/AK), aktualne również w obecnym stanie prawnym, w której czytamy, że:

(...) sankcja ta dotyczy tylko i wyłącznie tej sprzedaży, której taki obowiązek dotyczył. Nie można natomiast sankcji tej odnosić do całości obrotu. Sankcja pozostaje bowiem w ścisłym związku z naruszeniem obowiązku ewidencjonowania. Musi zatem istnieć także ścisły związek pomiędzy granicami sankcji a zakresem naruszenia objętego nią obowiązku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Czy zakup używanej kasy rejestrującej uprawnia do odliczenia ulgi?

Do 30 listopada 2008 r. naruszenie obowiązku ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej powodo­wało sankcję w postaci ograniczenia odliczenia podatku naliczonego, przy czym ograniczenie to musiało być dokonane przez samego podatnika w drodze samoobliczenia. Natomiast od 1 grudnia 2008 r., na skutek nowelizacji art. 111 ust. 2 ustawy o VAT, sankcja w przypadku podatnika, który naruszył obowiązek ewidencji sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej, może zostać nałożona wyłącznie przez organy podat­kowe lub organy kontroli skarbowej.

Zobacz też: Jak ująć sprzedaż w procedurze VAT marża na kasie rejestrującej?

Na uwagę zasługuje fakt, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 29 lipca 2010 r. (sygn. akt C-188/09) uznał, iż przepis art. 111 ust. 2 ustawy o VAT, określający sankcję za naruszenie obowiązku ewi­dencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej, jest zgodny z przepisami unijnymi, a państwo członkowskie ma prawo do jego stosowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

REKLAMA

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

REKLAMA