REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ująć sprzedaż w procedurze VAT marża na kasie rejestrującej?

Jak ująć sprzedaż w procedurze VAT marża na kasie rejestrującej? Fot. Fotolia
Jak ująć sprzedaż w procedurze VAT marża na kasie rejestrującej? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaję towary używane (części samochodowe), stosując procedurę VAT marża. Jestem zobowiązany do rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Jak prawidłowo ujmować na kasie fiskalnej transakcje sprzedaży podlegającej procedurze marży?

Na każdej kasie w stawkach oznaczonych literowo występują stałe pozycje. Literze „A" jest przypo­rządkowana stawka podstawowa podatku, natomiast literom od „B" do „G" odpowiadają pozostałe obniżone stawki podatku wprowadzane na poszczególne towary i usługi oraz zwolnienie od podatku. Dlatego sprzedaży opodatkowanej w systemie VAT marża można przyporządkować kolejną wolną lite­rę, przypisując jej stawkę 0%, przy czym nie jest to stawka podatku od towarów i usług, lecz tzw. zero techniczne.

REKLAMA

Zobacz też: Czy zakup używanej kasy rejestrującej uprawnia do odliczenia ulgi?

Kasy rejestrujące nie mają możliwości odrębnego zidentyfikowania sprzedaży towarów opodatkowa­nych tylko od marży, czyli takich, dla których nie wyodrębnia się kwoty podatku od towarów i usług.

Ponieważ nie da się wyodrębnić na kasie fiskalnej sprzedaży towarów, które podlegają opodatkowaniu tylko od marży, należy więc wykorzystać takie możliwości zaprogramowania kasy, jakie są dostępne. Na każdej kasie w stawkach oznaczonych literowo występują stałe pozycje. Literze „A" jest przyporządkowa­na stawka podstawowa podatku, natomiast literom od „B" do „G" odpowiadają pozostałe obniżone staw­ki podatku wprowadzane na poszczególne towary i usługi oraz zwolnienie od podatku. Dlatego sprzeda­ży opodatkowanej w systemie VAT marża można przyporządkować kolejną wolną literę, przypisując jej stawkę 0%, przy czym nie jest to stawka podatku od towarów i usług, lecz tzw. zero techniczne. Taki sposób programowania kasy i ewidencjonowania sprzedaży w systemie VAT marża uznają za prawidłowy również organy podatkowe, z Ministerstwem Finansów na czele.

Zobacz też: Jakie sankcje grożą z tytułu niezgłoszenia zmiany miejsca używania kasy rejestrującej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna: § 7 pkt 2 lit. c) rozporządzenia Ministra Finansów z 27 sierpnia 2013 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące - Dz.U. z 2013 r. poz. 1076

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

REKLAMA

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

REKLAMA