REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie elementy musi zawierać paragon dokumentujący wpłatę zaliczki?

Jakie elementy musi zawierać paragon dokumentujący wpłatę zaliczki?
Jakie elementy musi zawierać paragon dokumentujący wpłatę zaliczki?

REKLAMA

REKLAMA

Jakie dane powinien zawierać paragon dokumentujący wpłatę zaliczki? Czy konieczne jest oznaczenie, że paragon dokumentuje zaliczkę, oraz wskazanie kwoty pozostałej do zapłaty?

Przepisy nie określają szczególnej treści dla paragonów dokumentujących otrzymane zaliczki. W związku z tym uznaje się, że tego rodzaju paragony powinny zawierać standardową treść określoną przepisami § 8 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących (w tym nazwę towarów lub usług, których dotyczy zaliczka). Paragony te mogą ponadto zawierać dodatkowe elementy, takie jak informację, że zo­stały wystawione w związku z otrzymaniem zaliczki, czy wskazanie kwoty pozostałej do zapłaty.

REKLAMA

Zobacz też: Czy zakup używanej kasy rejestrującej uprawnia do odliczenia ulgi?

REKLAMA

Zasady wystawiania (w tym treść) paragonów określają przepisy rozporządzenia w sprawie kas reje­strujących. Wynika z nich obowiązek wystawiania paragonów dokumentujących zaliczki. Jak bowiem stanowi § 3 ust. 2 ww. rozporządzenia, otrzymanie przed dokonaniem sprzedaży całości lub części należ­ności (zapłaty) podlega ewidencjonowaniu z chwilą jej otrzymania.

Niestety, przywołany § 3 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących jest jedynym przepisem do­tyczącym wystawiania paragonów (dalej nazywanych paragonami zaliczkowymi) w związku z otrzymywa­niem zaliczek. Nie ma przepisów określających szczególną treść paragonów wystawianych w takich przy­padkach. Dlatego uznać należy, że paragony wystawiane w związku z otrzymywaniem zaliczek muszą zawierać standardową treść określoną przepisami § 8 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Ponad­to mogą (lecz nie muszą, gdyż nie ma przepisów określających taki obowiązek) zawierać dodatkowe infor­macje, takie jak oznaczenie, że dokumentują zaliczkę, czy wskazanie kwoty pozostałej do zapłaty.

Zobacz też: Czy można złożyć informację VAT-26 bez bezpiecznego podpisu elektronicznego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatnik ma obowiązek zaewidencjonować na kasie fiskalnej otrzymaną zaliczkę. Musi to zrobić w chwili jej otrzymania.

REKLAMA

Podkreślić przy tym należy, że na paragonach zaliczkowych nie należy zastępować nazwy towaru lub usługi określeniem „zaliczka", „zaliczka w stawce ...%" lub podobnym, ani numerem wystawionej również faktury zaliczkowej. Aktualna w tym zakresie pozostaje interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbo­wej w Katowicach z 18 czerwca 2010 r. (sygn. IBPP4/443-497/10/EJ), w której czytamy, że:

(...) w sytuacji prowadzenia sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności MF gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, dowodem dokumentującym dokonanie sprzedaży jest paragon fiskalny, a nie faktura zaliczkowa lub umowa zawarta z klientem. Dokument ten, jak wskazano powyżej, powinien zawierać nazwę usługi jednoznacznie ją identyfikującą. Natomiast umiesz­czenie w treści paragonu numeru faktury lub zamówienia, bez sformułowania, jakiego towaru i usługi dotyczy, nie jest wystarczające dla dokładnego określenia wymogu postawionego przez powołany prze­pis § 5 ust. 1 pkt 6rozporządzenia [obecnie wymogów określonych przepisami § 8 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących - przyp. red.]. Tym samym nieprawidłowe jest stanowisko Wnioskodawczyni, iż zgodny z obowiązującymi przepisami jest paragon fiskalny zawierający tylko sformułowanie treści „zaliczka w stawce...%" oraz nr wystawionej do paragonu faktury.

Reasumując - paragony zaliczkowe mogą zawierać tylko standardowe dane wymagane dla paragonów fiskalnych. Mogą więc być pozbawione danych wskazujących, że są wystawiane w związku z otrzyma­niem zaliczki. Ze względów profilaktycznych warto jednak - o ile pozwalają na to względy techniczne - na paragonach zaliczkowych umieszczać dodatkowe elementy, takie jak informację, że wystawiane są w związku z otrzymaniem zaliczki, czy wskazanie kwoty pozostałej do zapłaty.

PODSTAWA PRAWNA: § 3 ust. 2 oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących - Dz.U. z 2013 r. poz. 363

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

REKLAMA

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

REKLAMA