REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sposób ujęcia transakcji w ewidencji sprzedaży VAT

Sposób ujęcia transakcji w ewidencji sprzedaży VAT. Fot. Fotolia
Sposób ujęcia transakcji w ewidencji sprzedaży VAT. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy o VAT nie precyzują określonej formy i sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży VAT, nie zawierają również jednolitego, powszechnie obowiązującego wzoru tej ewidencji. Określają natomiast warunki, jakim powinna ona odpowiadać, i cel, któremu ma służyć (art. 109 ust. 3 ustawy o VAT).

Przepisy o VAT nie precyzują określonej formy i sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży VAT, nie zawierają również jednolitego, powszechnie obowiązującego wzoru tej ewidencji. Określają natomiast warunki, jakim powinna ona odpowiadać, i cel, któremu ma służyć (art. 109 ust. 3 ustawy o VAT). Nadrzęd­ną przesłanką prowadzenia ewidencji VAT jest sporządzenie jej w sposób zapewniający podatnikowi pra­widłowe wypełnienie deklaracji VAT. Cel ten wyznacza w konsekwencji:

REKLAMA

  • zakres informacji, który należy uwzględnić w ewidencji, aby prawidłowo ustalić wysokość zobowiąza­nia podatkowego w deklaracji VAT,
  • rodzaje dokumentów, które powinny zostać w niej uwzględnione.

Zobacz też: Sankcje za rozpoczęcie ewidencjonowania po terminie

Podatnicy zobowiązani do ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej sporządzają:

  • raport fiskalny dobowy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokona­niem pierwszej sprzedaży w dniu następnym,
  • raport fiskalny okresowy (miesięczny) po zakończeniu sprzedaży za dany miesiąc, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu.

Raporty te zawierają dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku. Stanowią one podstawę do ujęcia ich w ewidencji sprzedaży VAT.

Zobacz też: Jakie elementy musi zawierać paragon dokumentujący wpłatę zaliczki?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Podstawę do ujęcia sprzedaży zaewidencjonowanej za pomocą kasy rejestrującej w ewidencji do ce­lów VAT stanowią raporty fiskalne (dobowe lub miesięczne), a nie np. paragony fiskalne potwierdzające poszczególne transakcje sprzedaży. Takie rozwiązanie wynika zarówno z regulacji podatkowych, jak i znajduje swoje praktyczne uzasadnienie. Trudno sobie wyobrazić, by podatnik dokonujący w miesiącu np. kilku tysięcy transakcji sprzedaży potwierdzonych paragonami fiskalnymi ujmował w ewidencji po­szczególne transakcje. Z tego powodu podstawę do ujęcia tej sprzedaży w ewidencji VAT stanowią rapor­ty fiskalne z danymi sumarycznymi za dobę, miesiąc lub inny okres. Stanowisko to potwierdził m.in. Dy­rektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 14 lutego 2012 r., (sygn. IPPP2/443-1296/11-3/KOM). Z pisma tego wynika, że:

W przypadku sprzedaży zarejestrowanej za pomocą kasy fiskalnej dokumentami, które stano- MF wią podstawę zapisów w ewidencji sprzedaży VAT, są dobowe raporty fiskalne lub miesięczny raport fiskalny. Raporty te zawierają dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku. Tym samym spełniają warunki do ujęcia ich w ewidencji sprzedaży VAT. Istotne jest przy tym, że podstawę ujęcia sprzedaży w ewidencji VAT stanowią okresowe raporty fiskalne (dobowe lub mie­sięczny), a nie np. paragony fiskalne, które dokumentują poszczególne transakcje.

Zobacz też: Jak ująć sprzedaż w procedurze VAT marża na kasie rejestrującej?

Sprzedaż udokumentowaną jednocześnie paragonem fiskalnym i wystawioną fakturą należy ująć w ewidencji sprzedaży tylko raz. Jeżeli podatnik wystawił fakturę, która dokumentuje sprzedaż zaewiden­cjonowaną wcześniej w kasie fiskalnej, to wystawionej faktury nie ujmuje ponownie w ewidencji sprzeda­ży VAT. Kwoty, które wynikają z faktury, znajdą się bowiem odpowiednio w dobowym oraz miesięcznym raporcie fiskalnym, które stanowią podstawę ujęcia dokonanej transakcji w ewidencji sprzedaży VAT. W rezultacie w ewidencji sprzedaży VAT podatnik ujmuje:

  • obrót wraz z kwotą podatku należnego - na podstawie dobowych lub miesięcznych raportów fiskal­nych (ewidencja fiskalna),
  • zmniejszenia obrotu wraz z kwotą podatku należnego - na podstawie ewidencji zwrotu towarów i uzna­nych reklamacji towarów i usług, ewidencji pomyłek i pozostałych ewidencji korekt (pozafiskalna ewiden­cja korekt).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kierowca autobusu był pod wpływem amfetaminy, został zatrzymany dzięki nastolatkom

Gdyby nie dwaj trzynastolatkowie, nie wiadomo, jak zakończyłaby się podróż autobusem dla pasażerów. Chłopcy zwrócili uwagę na dziwne zachowanie kierowcy i zadzwonili po pomoc. Wstępne badanie wykazało, że kierowca był pod wpływem amfetaminy. 

KGP: 74 740 interwencji, 333 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 74 740 interwencji. Podsumowanie nie zawiera danych z dwóch dni.

Bez dofinansowania zakupu w programie Mój elektryk sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce całkowicie wyhamuje

W rok niemal podwoiła się liczba samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. Teraz jednak nastąpiło gwałtowne hamowanie tego trendu. Eksperci prognozują: polska droga do elektromobilności wyglądała na długą, teraz zaś zniknęła nawet perspektywa mety.

Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

REKLAMA

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

REKLAMA

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

REKLAMA