REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sposób ujęcia transakcji w ewidencji sprzedaży VAT

Sposób ujęcia transakcji w ewidencji sprzedaży VAT. Fot. Fotolia
Sposób ujęcia transakcji w ewidencji sprzedaży VAT. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy o VAT nie precyzują określonej formy i sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży VAT, nie zawierają również jednolitego, powszechnie obowiązującego wzoru tej ewidencji. Określają natomiast warunki, jakim powinna ona odpowiadać, i cel, któremu ma służyć (art. 109 ust. 3 ustawy o VAT).

Przepisy o VAT nie precyzują określonej formy i sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży VAT, nie zawierają również jednolitego, powszechnie obowiązującego wzoru tej ewidencji. Określają natomiast warunki, jakim powinna ona odpowiadać, i cel, któremu ma służyć (art. 109 ust. 3 ustawy o VAT). Nadrzęd­ną przesłanką prowadzenia ewidencji VAT jest sporządzenie jej w sposób zapewniający podatnikowi pra­widłowe wypełnienie deklaracji VAT. Cel ten wyznacza w konsekwencji:

REKLAMA

  • zakres informacji, który należy uwzględnić w ewidencji, aby prawidłowo ustalić wysokość zobowiąza­nia podatkowego w deklaracji VAT,
  • rodzaje dokumentów, które powinny zostać w niej uwzględnione.

Zobacz też: Sankcje za rozpoczęcie ewidencjonowania po terminie

Podatnicy zobowiązani do ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej sporządzają:

  • raport fiskalny dobowy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokona­niem pierwszej sprzedaży w dniu następnym,
  • raport fiskalny okresowy (miesięczny) po zakończeniu sprzedaży za dany miesiąc, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu.

Raporty te zawierają dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku. Stanowią one podstawę do ujęcia ich w ewidencji sprzedaży VAT.

Zobacz też: Jakie elementy musi zawierać paragon dokumentujący wpłatę zaliczki?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Podstawę do ujęcia sprzedaży zaewidencjonowanej za pomocą kasy rejestrującej w ewidencji do ce­lów VAT stanowią raporty fiskalne (dobowe lub miesięczne), a nie np. paragony fiskalne potwierdzające poszczególne transakcje sprzedaży. Takie rozwiązanie wynika zarówno z regulacji podatkowych, jak i znajduje swoje praktyczne uzasadnienie. Trudno sobie wyobrazić, by podatnik dokonujący w miesiącu np. kilku tysięcy transakcji sprzedaży potwierdzonych paragonami fiskalnymi ujmował w ewidencji po­szczególne transakcje. Z tego powodu podstawę do ujęcia tej sprzedaży w ewidencji VAT stanowią rapor­ty fiskalne z danymi sumarycznymi za dobę, miesiąc lub inny okres. Stanowisko to potwierdził m.in. Dy­rektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 14 lutego 2012 r., (sygn. IPPP2/443-1296/11-3/KOM). Z pisma tego wynika, że:

W przypadku sprzedaży zarejestrowanej za pomocą kasy fiskalnej dokumentami, które stano- MF wią podstawę zapisów w ewidencji sprzedaży VAT, są dobowe raporty fiskalne lub miesięczny raport fiskalny. Raporty te zawierają dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku. Tym samym spełniają warunki do ujęcia ich w ewidencji sprzedaży VAT. Istotne jest przy tym, że podstawę ujęcia sprzedaży w ewidencji VAT stanowią okresowe raporty fiskalne (dobowe lub mie­sięczny), a nie np. paragony fiskalne, które dokumentują poszczególne transakcje.

Zobacz też: Jak ująć sprzedaż w procedurze VAT marża na kasie rejestrującej?

Sprzedaż udokumentowaną jednocześnie paragonem fiskalnym i wystawioną fakturą należy ująć w ewidencji sprzedaży tylko raz. Jeżeli podatnik wystawił fakturę, która dokumentuje sprzedaż zaewiden­cjonowaną wcześniej w kasie fiskalnej, to wystawionej faktury nie ujmuje ponownie w ewidencji sprzeda­ży VAT. Kwoty, które wynikają z faktury, znajdą się bowiem odpowiednio w dobowym oraz miesięcznym raporcie fiskalnym, które stanowią podstawę ujęcia dokonanej transakcji w ewidencji sprzedaży VAT. W rezultacie w ewidencji sprzedaży VAT podatnik ujmuje:

  • obrót wraz z kwotą podatku należnego - na podstawie dobowych lub miesięcznych raportów fiskal­nych (ewidencja fiskalna),
  • zmniejszenia obrotu wraz z kwotą podatku należnego - na podstawie ewidencji zwrotu towarów i uzna­nych reklamacji towarów i usług, ewidencji pomyłek i pozostałych ewidencji korekt (pozafiskalna ewiden­cja korekt).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

Nawet 100 tys. zł za każdego pasażera na gapę. Tyle kosztuje przewóz nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

Nawet 50 tys. zł za każdego nielegalnego imigranta. Tyle zapłaci zarówno kierowca, jak i jego pracodawca. Co gorsze, drakońską karę może zapłacić także ten przewoźnik, który przewiezie "pasażera" nieświadomie. Choć jest sposób na zmniejszenie kary.

REKLAMA

Umowa leasingu tylko na piśmie? To już przeszłość. No może prawie... Czy zmieni się też kwestia wykupu auta?

Umowę leasingu musi być spisana na piśmie. Pod rygorem nieważności. Takie przepisy obowiązują od 24 lat. I teraz mogą się zmienić. Pojawił się projekt ustawy, który zezwoli na elektroniczne zawieranie takich umów. To oznacza sporo większą wygodę transakcji.

Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

REKLAMA