REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak samodzielnie sprawdzić poprawność ustawienia reflektorów?

Po drogach jeździ bardzo wiele samochodów ze źle ustawionymi światłami, oślepiając innych uczestników ruchu, równocześnie nie zawsze dobrze oświetlając drogę.

Tuning - geneza

Tuning to z angielskiego strojenie, dostrajanie. Czyli dążenie do idealnej formy. Zwrot ten zaczął być powszechnie używany w społeczności motoryzacyjnej w Stanach Zjednoczonych w latach 50 i 60. Zwykle używany był w kontekście regulacji silników i gaźników, co było sztuką trudną niczym strojenie skrzypiec.

Silniki BMW trafią do Saaba?

Właściciel Saaba, holenderski Spyker potwierdził informację o prowadzonych z BMW rozmowach w sprawie dostarczania przez bawarskiego producenta silników do produkowanych w Szwecji aut.

Jak czyścić szyby z metaplexu?

Jednym z materiałów, używanych na szyby w przyczepach campingowych jest metaplex. Tworzywo to, używane od kilkudziesięciu lat w przemyśle lotniczym, znane jest także jako plexiglas lub szkło organiczne.

REKLAMA

Jak ratować ofiary wypadków?


Życie osób, poszkodowanych w wypadku drogowym zależy w dużym stopniu od tego, czy i w jaki sposób zostanie im udzielona pierwsza pomoc. Nie chodzi tu o resuscytację, ponieważ wymaga ona bardzo specjalistycznej wiedzy. Chodzi o zachowanie na miejscu wypadku.

Jak zmienić koło w zimie?


Zmiana koła, zwłaszcza podczas deszczu lub zimą, nie należy do przyjemnych czynności. Często kończy się pobrudzeniem ubrania kierowcy i zanieczyszczeniem bagażnika.

Jak zapobiec „wężykowaniu” przyczepy?

Podczas holowania ciężkiej przyczepy może się zdarzyć, że zaczyna ona wyczyniać przeróżne „harce”, które są bardzo trudne do opanowania. Tor jazdy holowanej przyczepy nie pokrywa się zupełnie z torem jazdy ciągnącego ją samochodu.

Jak unikać stłuczek na skrzyżowaniach z sygnalizatorami?


Polscy kierowcy w ogromnej większości przypadków zachowują się na skrzyżowaniach skandalicznie. Tylko jeden zmotoryzowany na stu, na widok zapalającego się żółtego światła natychmiast zaczyna hamować. Reszta – gwałtownie przyspiesza.

REKLAMA

Jak dbać o hamulce w przyczepie?


Duże i ciężkie przyczepy, ciągnięte przez auta osobowe muszą być wyposażone w hamulec najazdowy, wspomagający działanie samochodowego hamulca zasadniczego.

Jak korzystać z kamery cofania?


Cofanie przy ograniczonej widoczności do tyłu, np. w samochodach typu van, albo dostawczych, jest rzeczą bardzo trudną. Najlepsze lusterka wsteczne nie zastąpią w takich pojazdach kamery cofania.

Jak jechać drogą nieutwardzoną?

Nieraz, aby dojechać do zaplanowanego celu, trzeba opuścić asfaltową lub betonową szosę i zjechać na drogę gruntową. Takie drogi, odpowiednie dla pojazdów konnych, nie są przyjazne samochodom.

Jak wykopać samochód z zaspy lub błota?


Gdy samochód ugrzęźnie w zaspie śnieżnej, błocie lub w innym miejscu, jednym ze sposobów, aby wyprowadzić go z tej sytuacji jest podłożenie pod jego koła desek, gałęzi itp.

Jak oszczędzać hamulce?

Dwa rodzaje elementów, biorących udział w hamowaniu pojazdu, zużywają się znacznie szybciej, niż pozostałe. Są to tarcze lub bębny hamulcowe oraz nakładki cierne na klockach lub szczękach hamulcowych.

Jak ułatwić ratownikom kontakt z rodziną poszkodowanego w wypadku?

W większości krajów o rozwiniętej motoryzacji policjanci, strażacy, medycy i ratownicy, biorący udział w akcji ratowniczej, dysponują łatwą możliwością skontaktowania się z rodziną ofiary wypadku. Możliwość ta to system ICE. Czym jest ICE i jak go stosować?

Jak prawidłowo ustawić fotel kierowcy?

Nie wszyscy kierowcy dbają o własną wygodę za kierownicą. A nie jest to wcale trudne. Po prostu trzeba dopasować do siebie miejsce, w którym każdego dnia spędza się ponad godzinę. Pozycja za kierownicą jest jednym z istotnych elementów bezpiecznej jazdy.

Złodzieje samochodów: jakie są ich ulubione sposoby?

Złodzieje mają wypracowane i opanowane do perfekcji różne techniki okradania podróżujących kierowców. Oto opis kilku sytuacji, które są najczęściej przez nich wykorzystywane.

Prędkość ekonomiczna, jak ją obliczyć?

Prędkość ekonomiczna – w teorii - to taka, przy której samochód zużywa najmniej paliwa na każde 100 km. Nie jest to do końca prawda. Na koszt podróży ma także wpływ wiele innych czynników, wśród których wartość zużytego paliwa nie jest najważniejsza.

Jak zabezpieczyć podwozie przed rdzą?

Różne elementy znajdujące się pod karoserią narażone są na oddziaływanie różnych agresywnych substancji, jakie znajdują się na drogach, zwłaszcza w porze zimowej. Warto je zabezpieczyć przed korozją.

Jak przewozić zwierzęta w samochodzie?

Sporo osób zabiera ze sobą w samochodową podróż ulubione zwierzątko. Jedne znoszą jazdę samochodem całkiem dobrze, inne są zdenerwowane, przerażone.

Jak podłączyć CB radio?

CB radio to urządzenie, pozwalające na kontakt głosowy z innymi kierowcami w trasie. Pozwala na szybkie zdobycie informacji z ostatniej chwili o korkach, wypadkach i innych utrudnieniach oraz o objazdach.

Jak jechać podczas ulewy?

Ulewny deszcz jest sporym utrudnieniem. Nie zawsze wycieraczki nadążają z usuwaniem wody z szyby. Często na jezdni powstają kałuże, po wjechaniu w które można zalać silnik.

Usterki w układzie hamulcowym – jak ich szukać?

Układ hamulcowy jest tak istotnym elementem, mającym wpływ na bezpieczną, jazdę, że nie można dopuścić na istnienie w nim nawet najmniejszych usterek. Najczęstszą z nich jest nieszczelność układu.

Jak wyjmować akumulator?

Akumulator jest ciężki, niewygodny i bardzo zamontowany w miejscu, z którego trudno go wyjąć. A czasem trzeba to zrobić, choćby podczas wymiany na nowy.

Jak wyregulować napięcie ładowania w elektromagnetycznym regulatorze?

W starszych modelach samochodów, takich jak polonez czy fiat 125 p, za wartość napięcia, ładującego akumulator i zasilającego całą instalację pojazdu odpowiadał regulator elektromagnetyczny.

Diagnoza usterek zawieszenia – czy możemy zrobić to sami?


Gdy w czasie jazdy usłyszymy jakiś niepokojący dźwięk, przypominamy sobie, że części auta się zużywają i należy dbać o ich stan. Takim podzespołem jest niewątpliwie zawieszenie auta. Czy możemy sami zdiagnozować usterkę?

Jak zawracać na wąskich ulicach?

Zawracanie na wąskich ulicach może być kłopotliwe. Manewr ten należy wykonać tak, aby w żaden sposób nie zagroził on innym użytkownikom drogi.

Jak zawracać na skrzyżowaniach?

Zawracanie, czyli zmiana kierunku jazdy o 180 stopni, nie jest manewrem prostym i bezpiecznym. Można go wykonywać jedynie tam gdzie nie jest to zakazane.

Jak samodzielnie naprawić alternator? Wymiana szczotek

Alternator składa się z niewielu części podlegających wymianie. Dlatego jego samodzielna naprawa nie jest trudna, choć wymaga pewnej wiedzy technicznej połączonej z predyspozycjami manualnymi. Podpowiadamy jak samodzielnie wymienić szczotki w alternatorze.

Peugeot 406 czy Citroen C5?

Auta na F, a w tym pojęciu mieszczą się również „francuskie” nie mają w Polsce najlepszej opinii, szczególnie psują ją różne ludowe podania. A szkoda…

Jak skręcać w lewo na dużym skrzyżowaniu z tramwajami?

Sam skręt w lewo w ruchu miejskim to nie łatwy manewr. Gdy na skrzyżowaniu pojawią się także tramwaje, a sygnalizacja nie zarządza ruchem skręcających w lewo lub w prawo, skręt w lewo może być trudny.

Bezpieczna jazda zimą

Jazda autem w zimie, wymaga znacznie większego skupienia niż jazda latem. W poradniku tym podpowiemy jak bezpiecznie jeździć w okresie zimowym, by w tych trudnych warunkach bezpiecznie dotrzeć do celu.

Gallardo dla wybranych


Gallardo LP 570-4 Blancpain Edition to oznaczenie limitowanej serii aut, które są drogową wersją wyścigówek biorących udział w zawodach Lamborghini Blancpain Super Trofeo. Włoska firma organizuje te wyścigi we współpracy z producentem zegarków Blancpain.

Volkswagen Passat czy Opel Vectra?

Dwa niemieckie auta, duże, przestronne, wygodne. Często wykorzystywane jako służbowe, rodzinne, limuzyny i woły robocze. Który jest bardziej wszechstronny, bardziej niezawodny, po prostu lepszy?

Tarcze hamulcowe - jak je wymienić?

Wymiana tarcz hamulcowych w samochodzie osobowym nie jest trudna. Oto opis, krok po korku jak wymienić tarcze hamulcowe.

Kia: nowości na targi w Paryżu


Głównym elementem stoiska koncernu Kia na paryskim Salonie Samochodowym będzie koncepcyjny pojazd elektryczny o nazwie POP. Na imprezie tej swój europejski debiut będzie miał także nowy sedan - Kia Optima.

Volkswagen Golf czy Ford Focus?

Oba auta pretendują do miana "króla kompaktów". Golf to flagowy model Volkswagena, w Polsce jest to już prawie ikona motoryzacji. Focus jednak depcze mu po piętach. Kto wygra?

Salzburg

Kraj salzburski, dobra Salzkammergut oraz miasto Salzburg oferują barok i góry, śnieg i wodę, spokój i gwar.

Sezon zimowy 2010/2011

Zima 2010/2011 – największa oferta domów i apartamentów wakacyjnych w znanych kurortach narciarskich, tuż przy stokach. Domy z kominkiem lub przytulne apartamenty - dla całych rodzin, grup znajomych oraz na wyjazd tylko we dwoje!

Tyrol

Tyrol jest krajem stereotypów, które dadzą się jednak obalić. Większość turystów odwiedza go w zimie, by nacieszyć się widokiem dominujących nad cywilizacją lodowych szczytów. Oraz - by się z nimi zmierzyć.

Jak wybrać sportowe auto?


Sportowe auto jest niczym gadżet. Nie jest zbyt komfortowe ani ekonomiczne, ale zapewnia wielką frajdę z jazdy, a także w pewnym sensie jest wyrazem naszej osobowości. Oto kilka porad, jak odszukać idealny dla nas model.

Ford Fiesta czy Opel Corsa?

Dwa małe, europejskie, oszczędne, całkiem zgrabne autka, bardzo często wybierane przez duże firmy jako transport dla pracowników. Które warto kupić?

Wymiana zderzaka krok po kroku

W poradniku tym przestawimy sposób na zdjęcie zderzaka oraz, na co zwrócić uwagę przy wymianie zderzaka.

Jak wybrać olej silnikowy?


Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów krążących w naszym samochodzie. Warto wiedzieć, jak wybrać preparat dobrej jakości, o idealnych dla naszego silnika właściwościach. Przedstawiamy kilka porad na ten temat.

Jak wybrać luksusowe auto?


Samochody luksusowe często są synonimem stylu, klasy, a także wskazują na status społeczny kierowcy. Są to zazwyczaj pojazdy duże i bardzo wydajne. Takie auto najłatwiej rozpoznać po bardzo wysokiej cenie. Podpowiadamy, jak wybrać luksusowe auto w sam raz dla siebie.

Jak rozpoznać oszustwo dotyczące przebiegu auta?


Gdy kupujemy używany samochód, chcielibyśmy móc zaufać sprzedającemu i wszystkim innym poprzednim właścicielom. Niestety, coraz częstszą praktyką jest oszukiwanie w kwestii przebiegu auta, czyli tak zwane „kręcenie licznika”. Podpowiadamy, jak rozpoznać to oszustwo.

Jak przygotować się do dalekiej podróży?


Gdy wybieramy się w długą podroż, warto zapewnić sobie maksimum komfortu i bezpieczeństwa, przygotowując odpowiednio auto. Podpowiadamy jak to zrobić.

Ford Mondeo czy Honda Accord?

Ford Mondeo trzeciej generacji (2000-2007), czy Honda Accord z lat 2002-2008? Przed tym wyborem staje wielu nabywców. Kto wygra - Europa, czy Japonia?

Kiedy opona jest stara?

Opony samochodowe mają datę ważności. Jest wiele opinii na temat tzw. okresu ważności opon. W tym poradniku postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jak poprawić swoje umiejętności jako kierowcy?

Bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze, a zwiększamy je w miarę poprawy naszych umiejętności jako kierowców. Oto kilka porad, jak stać się lepszym kierowcą a co za tym idzie, zapewnić sobie i innym maksimum bezpieczeństwa.

Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży auta?


W dobie internetu dzielenie się informacjami nie stanowi problemu. Jeśli chcemy skorzystać z portalu internetowego, aby sprzedać samochód, atrakcyjne ogłoszenie pomoże nam szybko dokonać transakcji. Oto kilka sposobów, dzięki którym możemy zainteresować potencjalnych kupców.

REKLAMA