Jak wymienić czujnik klimatyzacji?
REKLAMA
REKLAMA
Chcąc rozpocząć naprawę musimy mieć pewność, że nasza klimatyzacja została dobrze sprawdzona. Zaczynamy od wymiany filtra przeciwpyłkowego (kabinowego), odgrzybienia klimatyzacji, kończąc na sprawdzeniu szczelności i nabiciu nowego czynnika chłodzącego. Nawet najdrobniejsza nieszczelność lub drobne uszkodzenie panelu sterowania może się przyczynić do nieprawidłowej pracy. Jeśli powyższe elementy są sprawne, problem zapewne tkwi w czujnikach klimatyzacji. Aby je zdiagnozować powinno się podłączyć komputer diagnostyczny. Nie jest to jednak konieczne. Wystarczy wymienić czynnik chłodzący i sprawdzić działanie panelu klimatyzacji, aby mieć pewność, czy problemem są czujniki.
REKLAMA
Zobacz również: Jak eksploatować klimatyzację?
Pierwszy krok to odłączenie akumulatora. W każdym układzie Climatronic, występują najczęściej cztery czujniki. Dwa znajdują się w skrajnych nawiewach w desce rozdzielczej, jeden w okolicach pedału gazu, ostatni za panelem Climatronic. Układ dwóch ostatnich jest różny, w zależności od marki.
Zobacz również:Klimatyzacja samochodowa - poradnik
REKLAMA
Czujniki w kratkach nawiewu odpowiedzialne są za nadmuch na twarz i szybę, dolne na nogi. Kiedy czujemy, że po stronie kierowcy dmucha nam w twarz gorące powietrze, zabieramy się za górny czujnik. Zdejmujemy osłonę kierownicy i wszystkie schowki i zaczynamy lokalizować czujnik. Wygodnie jest zdemontować kratkę, tak, aby móc nim poruszać. Wyciągamy go zdecydowanym ruchem, obcinamy dwa kable i wlutowujemy nowy.
Czujnik ma w sobie termistor, który można wymienić znając jego parametry. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno termistora z rozbitego samochodu. Istnieje ryzyko zakupu uszkodzonego, ale cena zakupu o dużo niższa niż w serwisie (500-700zł).
REKLAMA
REKLAMA