REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wymienić czujnik klimatyzacji?

Robert Kuśpiel

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy z dwóch nawiewów dmucha zimne i ciepłe powietrze,  oznacza to usterkę klimatyzacji. Wszystkiemu winny jest czujnik klimatyzacji. Naprawa w serwisie słono kosztuje, jednak dzięki nam sam wymienisz czujnik klimatyzacji.

Chcąc rozpocząć naprawę musimy mieć pewność, że nasza klimatyzacja została dobrze sprawdzona. Zaczynamy od wymiany filtra przeciwpyłkowego (kabinowego), odgrzybienia klimatyzacji, kończąc na sprawdzeniu szczelności i nabiciu nowego czynnika chłodzącego. Nawet najdrobniejsza nieszczelność lub drobne uszkodzenie panelu sterowania może się przyczynić do nieprawidłowej pracy. Jeśli powyższe elementy są sprawne, problem zapewne tkwi w czujnikach klimatyzacji. Aby je zdiagnozować powinno się podłączyć komputer diagnostyczny. Nie jest to jednak konieczne. Wystarczy wymienić czynnik chłodzący i sprawdzić działanie panelu klimatyzacji, aby mieć pewność, czy problemem są czujniki.

REKLAMA

Zobacz również: Jak eksploatować klimatyzację?

Pierwszy krok to odłączenie akumulatora. W każdym układzie Climatronic, występują najczęściej cztery czujniki. Dwa znajdują się w skrajnych nawiewach w desce rozdzielczej, jeden w okolicach pedału gazu, ostatni za panelem Climatronic. Układ dwóch ostatnich jest różny, w zależności od marki.

Zobacz również:Klimatyzacja samochodowa - poradnik

REKLAMA

Czujniki w kratkach nawiewu odpowiedzialne są za nadmuch na twarz i szybę, dolne na nogi. Kiedy czujemy, że po stronie kierowcy dmucha nam w twarz gorące powietrze, zabieramy się za górny czujnik. Zdejmujemy osłonę kierownicy i wszystkie schowki i zaczynamy lokalizować czujnik. Wygodnie jest zdemontować kratkę, tak, aby móc nim poruszać. Wyciągamy go zdecydowanym ruchem, obcinamy dwa kable i wlutowujemy nowy.

Czujnik ma w sobie termistor, który można wymienić znając jego parametry. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno termistora z rozbitego samochodu. Istnieje ryzyko zakupu uszkodzonego, ale cena zakupu o dużo niższa niż w serwisie (500-700zł).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

    Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

    Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

    W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

    Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

    Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

    Unijne rozporządzenie AFIR. Wyższe wymogi dla infrastruktury ładowania elektryków!

    Rozporządzenie AFIR, przyjęte w lipcu tego roku przez Radę Unii Europejskiej, nakazuje rozbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Czy Polska jest na to gotowa?

    REKLAMA

    Akcja „Prędkość” w środę 20 września. Drogówka zapowiada wzmożone kontrole

    Policjanci ruchu drogowego będą w środę 20 września prowadzić działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii „Roadpol Safety Day 2023”.

    Odbieranie prawa jazdy seniorom. Przepisy pozwalają na to od lat!

    Wiek i ewentualne choroby robią swoje. Senior może nie nadawać się do prowadzenia pojazdu i to pomimo wielu lat spędzonych za kółkiem. Czy jest zatem możliwość, aby stracił prawo jazdy? Trochę nie, a trochę tak. Są przepisy, które stanowią furtkę. I obowiązują od lat.

    Zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji

    Samochody zarejestrowane w Rosji dostały właśnie zakaz wjazdu na teren UE. 17 września 2023 r. stosowne przepisy zaczęły obowiązywać w Polsce. Co oznaczają? Czy przewidują jakieś wyjątki? O tym w naszym poradniku.

    Darmowe OC dla kupujących auta (nowe i używane) przed wyborami. Warto złapać okazję, bo niedługo będzie drożej!

    Duża obniżka stóp procentowych dokonana na początku września przez Radę Polityki Pieniężnej, wskutrek czego stopa WIBOR „zjechała” poniżej 6%, spowodowało zauważalny spadek raty za samochód nowy i używany – wynika z symulacji Carsmile i Otomoto Klik. Obniżka raty jest już na tyle znacząca, że pozwala pokryć koszt ubezpieczenia OC. Korzyść ta może jednak okazać się krótkotrwała, bo za chwilę auta znów zaczną drożeć – ostrzegają eksperci. 

    REKLAMA

    Punkty karne na rok. Od 17 września 2023 r. ważne zmiany dla kierowców

    Punkty karne na rok? Dokładnie. Wykroczenia popełnione przez kierowców od 17 września 2023 r. będą związane krótszym terminem przedawnienia punktów karnych. Tyle że to nadal dopiero połowa informacji. Bo nadal kluczowy jest bieg naliczania przedawnienia.

    Kurs redukujący 6 punktów karnych. Trwają zapisy, ale tanio nie jest

    Kurs redukujący 6 punktów karnych po rocznej przerwie teoretycznie wrócił do WORD-ów 17 września 2023 r. Teoretycznie, bo praktycznie szkolenia są dopiero przygotowywane. Wiadomo, ile będzie kosztował udział w szkoleniu. Stawka jest naprawdę wysoka.

    REKLAMA