REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Punkty karne a utrata prawa jazdy

Zuzanna Gawor-Kotkowska
Fot. newspress
Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Pozyskanie prawa jazdy nie jest łatwe. Najpierw trzeba ukończyć drogi kurs, a następnie zdać trudny egzamin. Dokument ten można też szybko stracić. Jak do tego nie dopuścić?

Jak działają punkty karne?

REKLAMA

Gdy złamiemy któryś z przepisów o ruchu drogowym i do tego zostaniemy złapani przez policję, otrzymamy nie tylko mandat, ale także punkty karne. Zostaną one zapisane w rejestrze policyjnym. Limit, którego należy się wystrzegać, to 20 punktów dla kierowców posiadających prawo jazdy krótko, czyli do roku. Bardziej doświadczonych obowiązuje granica 24 punktów. Pocieszeniem jest, że punkty te zerują się po upływie 1 roku.

Zobacz również: Taryfikator mandatów

Oznacza to, że jeśli zostaną na nas nałożone dwie kary, pierwsza, powiedzmy, w wysokości 6 punktów dnia 1 maja 2011 roku, a druga w wysokości 3 punktów 8 maja 2011 roku, to do 1 maja 2010 mamy na koncie 9 punktów, potem 3 do dnia 8 maja 2012 roku, kiedy to nasze konto będzie zupełnie czyste. Punkty sumują się w miarę ich otrzymywania, ale nie tylko. Jeśli na drodze popełnimy więcej niż jedno wykroczenie, zostaniemy ukarani osobno za każde z nich. Oznacza to, że nawet przy jednej kontroli policyjnej możemy uzbierać 24 punkty i stracić prawo jazdy.

Zatrzymanie prawa jazdy za punkty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według artykułu 135 Kodeksu drogowego, policjant ma prawo zatrzymać nasze prawo jazdy, jeśli kierowca przekroczy dozwolony dla niego limit. Ostatnio pojawiło się wiele głosów na temat tego, że policjant ma prawo zatrzymać dokument tylko za wykroczenie, które może być ukarane odebraniem go przez sąd, a nie za punkty karne. Jest to nieprawda. Funkcjonariusz może zatrzymać nasze prawo jazdy na miejscu zdarzenia, właśnie za przekroczenie danego limitu. Musi jedynie wystawić i wręczyć nam pokwitowanie świadczące o takim zatrzymaniu. Jeśli dojdzie do tego, dotychczasowy dokument staje się nieważny i będziemy musieli ponownie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny.

Zobacz również: Taryfikator punktów karnych

Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych

Możemy ubiegać się o zlikwidowanie punktów karnych przyznanych za przekroczenie prędkości. W ten sposób możemy skasować jedynie 6 punktów raz na pół roku. Polega to na przejściu płatnego kursu doszkalającego, prowadzonego przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Pamiętajmy jednak, że punkty zostaną odjęte w kolejności ich dodania. Innymi słowy, takie szkolenie zlikwiduje te punkty, które najwcześniej by się przedawniły.

To się zmieni

Rząd przyjął już projekt ustawy na temat zmiany przepisów związanych z punktami karnymi. Gdy zmiany wejdą w życie, młodzi kierowcy będą mieli prawo do trzech wykroczeń w ciągu pierwszych dwóch lat. Oznacza to, że niezależnie od liczby punktów przyznawanych za złamanie danego przepisu, za czwartym razem będzie odbierane prawo jazdy. Doświadczeni kierowcy będą traktowani łagodniej. Po uzbieraniu 24 punktów karnych nie zostanie im odebrane prawo jazdy. Będą musieli jedynie iść na kurs reedukacyjny, a potem aż przez 5 lat wystrzegać się kolejnego przekroczenia limitu.

Przed utratą prawa jazdy najlepiej jednak ochroni nas jazda zgodna z przepisami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA