REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak wyregulować spryskiwacz szyby przedniej?

W ośmiu na każde dziesięć samochodów spryskiwacze szyby przedniej są ustawione przypadkowo, bardzo często niewłaściwie. Powoduje to zarówno niepotrzebne zużycie płynu, jak i niedokładne zmoczenie szyby, a tym samym szybsze zużycie gumek wycieraczek, a nawet możliwość porysowania szyby.

Jak zachowywać się podczas kontroli drogowej?

Działania policji drogowej są ściśle unormowane odpowiednimi przepisami i instrukcjami. Niestety nie są one jednakowe w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.

Jak samodzielnie wykonać przewody rozruchowe?

Dostępne w sprzedaży przewody rozruchowe, pozwalające na „pożyczenie” prądu z innego samochodu lub z zewnętrznego akumulatora, w przypadku trudności z uruchomieniem silnika, nie zawsze spełniają podstawowe wymagania.

Jak ustawić zapłon bez dostępu do instrukcji serwisowej samochodu?

Tytułowe pytanie odnosi się do hobbystów – posiadaczy samochodów starych, nietypowych, do których nie istnieją lub nie są dostępne instrukcje serwisowe. Na szczęście pracą silników rządzą pewne reguły.

REKLAMA

Jaka jest rzeczywista moc silnika? Dlaczego różni się od danych producenta?

Powszechnie ocenia się wartość silnika i jego możliwości na podstawie enigmatycznego pojęcia, jakim jest moc silnika. Żaden producent nie podaje, o jaką moc chodzi. Ta rzeczywista często ma mało wspólnego z tą w folderach reklamowych.

Jak wyciągnąć samochód z rowu?

Są sytuacje, w których po niegroźnym wydarzeniu nie warto wzywać profesjonalistów z pomocy drogowej. Z wieloma problemami można poradzić obie samemu. Jednym z nich jest wyciąganie auta, które wpadło do rowu lub ugrzęzło w miękkim polu.

Czy powstanie Fiat Uno w wersji cabrio?

W na wystawie motoryzacyjnej w Sao Paulo Fiat zaprezentuje koncepcyjny pojazd, który został zbudowany na bazie najnowszego Fiata Uno.

Nowy napęd w Audi Q7


Audi rozszerza ofertę jednostek napędowych dla modelu Q7. Nowy motor to V6 TDI o pojemności 3 litrów i mocy 204 KM. Według danych producenta silnik ten spala 7,2 litra oleju napędowego na 100 kilometrów.

REKLAMA

Audi A6: wymiana czujnika poziomowania

Czujnik poziomowania ksenonów jest, jak sama nazwa wskazuje, odpowiedzialny za regulację świateł. Opis ten dotyczy wymiany czujnika poziomowania w Audi A6 C5. Z naszym poradnikiem sam dokonasz takiej wymiany.

Alfa Romeo 1.8 TS: wymiana świec zapłonowych

Wymiana tyczy się wszystkich modeli Alfa Romeo z silnikiem 1.8 Twin Spark. Warto ją wykonać samemu, gdyż nie jest to trudna operacja. Oto opis krok po kroku, jak wymienić świece w Alfa Romeo.

Alfa Romeo GTV: regulacja zderzaka

Alfa Romeo umożliwiło regulację przedniego zderzaka w modelu GTV. W artykule pokażemy, krok po kroku, jak wyregulować sobie zderzak w swojej Alfie.

Jak wymienić termostat w Alfa Romeo?

W poradniku tym przedstawimy wymianę termostatu w silniku 2.0 TS. Opis znajduje zastosowanie w modelach, które zostały wyposażone w ten silnik np. GTV czy 156.

Jak wymienić pasek wielorowkowy w Alfie Romeo?


Wymianę paska wielorowkowego przeprowadzimy w silniku 2.0 TS. Wymiana paska klinowego nie jest trudna, w naszym poradniku dowiesz się, jak wykonać to we własnym zakresie.

Jak wymienić tuleje wahacza przedniego?

Tuleje wahacza są to elementy, które zużywają się stosunkowo szybko. W poradniku tym pokażemy, jak wymienić tuleje wahacza przedniego na przykładzie Audi.

Jak wymienić sworzeń wahacza w Audi 80 B4?

Wymiana sworznia wahacza nie jest trudnym zadaniem. Wszystko można wykonać samemu, bez wizyty w warsztacie. W poradniku tym dowiesz się, jak to zrobić.

Seat Cordoba: wymiana alternatora

Uszkodzony alternator może unieruchomić nam samochód. Jednak nie trzeba jechać do warsztatu, żeby go naprawić. W poradniku tym dowiesz się, jak wymienić alternator w Cordobie.

Policjanci zmuszani do dawania mandatów zamiast pouczeń


Funkcjonariusze policji są rozliczani z liczby mandatów. Zbyt mała ich ilość rodzi podejrzenia o korupcję i prowokuje kontrolę ze strony biura spraw wewnętrznych.

Jak najmniejszym kosztem zwiększyć moc silnika?

Uważa się, że zwiększanie mocy silnika jest zabiegiem kosztownym, pracochłonnym, wymagającym sporej wiedzy teoretycznej oraz dostępu do wielu narzędzi i urządzeń warsztatowych. Tymczasem na zwiększeniu mocy silnika można  oszczędzić sporo pieniędzy.

Jakie są przyczyny szarpania samochodu przy ruszaniu?

Płynne ruszanie z miejsca jest punktem honoru u wielu kierowców. Nie zawsze jest ono możliwe. Zdarza się, że samochód zamiast spokojnie się toczyć, szarpie i wydaje z siebie podejrzane głośne, stuki. Dlaczego samochód szarpie przy ruszaniu?

Jak ratować się hamulcem ręcznym w razie awarii hamulca nożnego?

Ręczny hamulec jest w zasadzie hamulcem postojowym, dlatego jego skuteczność w zatrzymaniu jadącego samochodu jest znikoma. Bywa on jednak przysłowiową deską ratunku w krytycznych sytuacjach.

Jak jechać z nieczynnym wentylatorem przy chłodnicy?

Czasem, na szczęście bardzo rzadko przydarza się awaria elektrycznego wentylatora przy chłodnicy. Należy wówczas sprawdzić, czy instalacja elektryczna nie została uszkodzona, czy prąd dopływa do jego silnika po zwarciu wyłącznika termicznego i czy silnik się nie zatarł.

Jak działa zasilanie silnika gazem LPG lub CNG?

Do zasilania tłokowych silników spalinowych coraz częściej są stosowane paliwa gazowe. Wynika to ze względów ekonomicznych: gaz jest paliwem znacznie tańszym od paliwa płynnego. Poniżej przedstawiamy sposób działania instalacji LPG i CNG.

Jak działają pompowtryskiwacze w silnikach Diesla?

W niektórych przypadkach wtryskiwacz w silniku o zapłonie samoczynnym, stanowi integralną część pompy wtryskowej, obsługującej tylko jeden cylinder. Zespół taki znany jest pod nazwą pompowtryskiwacz. Jak działają pompowtryskiwacze w silnikach Diesla?

Jak są zbudowane zawory w wysilonych silnikach?

Zawory w silnikach samochodowych pracują w bardzo ciężkich warunkach, głównie ze względu na bardzo wysoką temperaturę oraz na dużą częstotliwość udarów mechanicznych, spowodowanych uderzaniem grzybka zaworu w przylgnię.

Jak często sprawdzać poziom oleju w silniku?

Olej w silniku samochodowym odgrywa bardzo ważną rolę. Nie tylko służy do smarowania obracających się lub przesuwających elementów, ale także odprowadza do miski olejowej dużą część ciepła, wytwarzanego podczas spalania paliwa.

Jak regulować luzy zaworowe w starszych typach silników?

Aby zawory pracowały prawidłowo, muszą być odpowiednio wyregulowane. Jedyną wielkością podlegającą regulacji, jest luz zaworowy czyli luz, który występuje pomiędzy dźwignią zaworu lub krzywką wałka rozrządu, a trzonkiem zaworu.

Jak zdiagnozować drobne usterki samochodu?

Drobne usterki, choć nie zawsze powodują unieruchomienie pojazdu, są dla kierowcy uciążliwe i denerwujące. Znając ich przyczyny, można je bardzo szybko i łatwo usunąć w każdych warunkach.

Jak sprawdzić czy płyny eksploatacyjne w samochodzie nie zamarzną?

W popularnych samochodach są używane tylko dwa płyny eksploatacyjne, które mogą przy niskich temperaturach mieć tendencję do zamarzania: płyn do spryskiwania szyb i ciecz chłodząca silnik.

Jak zdejmować i zakładać pierścienie osadcze (Segera)?

Pierścienie osadcze sprężynujące, zwane także pierścieniami Segera lub segeringami służą do zabezpieczanie przed osiowym przesuwaniem się różnych sworzni, łożysk i podobnych do nich części maszyn. Oto jak zdejmować i zakładać pierścienie osadcze.

Mercedes CLS CGI. Kolaż klasyki i elegancji

Podczas salonu paryskiego zaprezentowano drugą generację Mercedesa CLS. Równie klasyczny i elegancki jak jego poprzednik nie zawiódł entuzjastów 'stylowej sportowości'.

Jak wymienić linkę licznika prędkościomierza?

Wymiana linki licznika prędkościomierza nie jest czynnością skomplikowaną, choć wymaga demontażu deski rozdzielczej, aby zapewnić sobie dostęp do tylnej części licznika. Demontaż należy przeprowadzić przy odłączonej ujemnej klemie akumulatora z uwagi na potencjalną możliwość zwarcia przewodów podczas wymiany linki licznika prędkościomierza.

Jak wymieniać uszkodzone lub zużyte pierścienie Simmera (simmeringi)?

Istotną rolę w uszczelnieniu zarówno silnika, jak i skrzyni biegów oraz innych podzespołów, w których elementami pracującymi są wałki lub czopy obrotowe, są pierścienie Simmera, zwane też simmeringami. Oto jak wymieniać uszkodzone lub zużyte pierścienie Simmera?

Porada eksperta: Jak poznać rzeczywisty przebieg samochodu?

Wśród osób sprzedających używane samochody niezwykle rozpowszechnionym zwyczajem jest zaniżanie ich faktycznego przebiegu poprzez odpowiednie manipulacje z drogomierzami (licznikami przejechanych kilometrów) zainstalowanymi zwykle w prędkościomierzach.

Co to jest kawitacja i jak jej przeciwdziałać?

Kawitacja, a ściślej jej oddziaływanie na zanurzone w cieczy przedmioty, nie jest jak dotąd w pełni poznanym zjawiskiem. Oddziaływanie to polega na tym, iż w chwili gdy ciecz w sposób gwałtowny zamienia się w gaz, powstaje fala uderzeniowa zdolna drążyć nawet bardzo twarde metale.

Jak uniknąć zderzenia czołowego?

Czołowe zderzenie dwóch pojazdów jest najgroźniejszym ze wszystkich wypadków na drodze. Rzadko kończy się bez ofiar śmiertelnych. Nawet przy bardzo małej prędkości uczestniczących w nim samochodów, zawsze są ranni.

Jak działa wtryskiwacz?

Wtryskiwacze i pompowtryskiwacze zostały wynalezione mniej więcej w tym samym czasie, w którym powstawały pierwsze silniki o zapłonie samoczynnym, czyli wysokoprężne. Od kilkudziesięciu lat są stosowane także w silnikach benzynowych jako alternatywa dla gaźnika.

Jak postępować po zagotowaniu płynu w chłodnicy?

Jedną z częstszych awarii zgłaszanych w upalne dni, lub podczas mrozów jest zagotowanie się wody w układzie chłodzenia silnika. Jak poradzić sobie z taką sytuacją?

Jak używać zewnętrzne światła pojazdu?

Wydawać by się mogło, że umiejętność używania zewnętrznych świateł samochodu ma każdy przeciętny kierowca i nie musi się niczego uczyć. Jest to pogląd skrajnie błędny, co widać na naszych drogach każdego dnia.

Jak wykonywać poważniejsze naprawy?

Nie święci garnki lepią, więc i nie święci naprawiają samochody. Są tacy, którzy to robią nie w ramach służbowych obowiązków, ale dla siebie, remontując i naprawiając swoje auto, często traktując je jak przedmiot kultu, do którego nie mają dostępu postronne osoby, czyli – mechanicy.

Jakie są negatywne skutki hamowania silnikiem?

Hamowanie silnikiem jest w wielu sytuacjach konieczne, zwłaszcza gdy w ten sposób odciąża się hamulce, np. podczas zjazdów po drogach o dużym spadku lub w czasie jazdy z dużym obciążeniem, np. z kompletem pasażerów z bagażami i przyczepą nie posiadającą hamulców.

Jak rozpoznać spalanie stukowe?

Spalanie detonacyjne, zwane w technice spalaniem stukowym, jest jednym z ważniejszych powodów poważnych uszkodzeń silnika, dlatego należy mu przeciwdziałać wszelkimi sposobami. Aby było to skuteczne, trzeba poznać przyczyny i objawy zjawiska spalania stukowego.

Jak przewozić ładunki przyczepą bagażową lub campingową?

Układając ładunki należy pamiętać o ich równomiernym rozmieszczeniu, aby koła przyczepy były jednakowo obciążone (z tolerancją do kilku kilogramów) oraz aby nacisk na hak nie był ani zbyt mały ani zbyt duży.

Pojeździj Mitsubishi ASX przez internet


Mitsubishi Motors North America przeprowadzi pierwsze na świecie jazdy testowe samochodem kierowanym zdalnie, poprzez internet. System zdalnego sterowania zainstalowano w Mitsubishi ASX (w USA sprzedawany pod nazwą Outlander Sport).

Ford Probe czy Opel Calibra?

W połowie lat 90. ubiegłego wieku Opel i Ford wypuściły na rynek bardzo podobne w stylu auta. Które wygra pojedynek po latach?

Jak poradzić sobie z parowaniem szyb?

W czasie jazdy zimą nasza widoczność jest ograniczona przez częste opady śniegu i deszczu, szybko zapadający zmrok i niestety..parujące szyby. Podpowiadamy jak radzić sobie z tym problemem.

Co może być przyczyną hałasu w kabinie kierowcy?

Tak naprawdę źródeł drażniących i niepokojących nasz aparat słuchowych dźwięków może być wiele. Często przypisuje się to nieprawidłowej pracy lub usterkom amortyzatorów.

Myć silnik, czy nie myć – oto jest pytanie?

Czystość silnika to dla wielu osób powód do zadowolenia. Przesadna troska o czystość naszego samochodu może sprawić, że po myciu silnika mogą pojawić się usterki łożysk alternatora, pompy wodnej, wspomagania kierownicy lub napinaczy pasków.

Jak dbać o przewody zapłonowe?

Budowa przewodu zapłonowego nie jest skomplikowana, ale ważne jest by jego poszczególne elementy były wykonane z najlepszych surowców. Niewiele osób wie, że dla przedłużenia ich żywotności może zrobić coś więcej.

Czym różni się „ręczny” od elektrycznego hamulca postojowego?

Kupiłeś samochód i nie możesz w nim znaleźć tradycyjnej dźwigni hamulca ręcznego? To znak, że stałeś się posiadaczem auta z EPB.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kosowie?

Republika Kosowa została proklamowana 17.02 2008 roku. Obywatele polscy nie są zobligowani do posiadania wizy podczas przekraczania granicy z tym państwem.

REKLAMA