REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Operatorzy fotoradarów to "sztab wyrafinowanych oszustów"


Były oficer radiolokacji złożył skargę do rzecznika praw obywatelskich. Uważa, że fotoradary wystawiane przy drogach błędnie mierzą prędkość samochodów.

Śladami Sommelierów – Węgry

Podróżując samochodem po Węgrzech będziemy mieli okazję zapoznać się z bogactwem regionów winiarskich tego kraju. Wbrew pozorom to bardzo nowatorski i różnorodny pod względem szczepów winnych kraj, który przez większość kojarzony był tylko z legendarnym Egri Bikaverem.

Śladami sommelierów – Samochodem do Włoch

Jeśli wybierzemy się do Włoch i będziemy mieli możliwość odwiedzenia takich regionów jak: Toskania, Piemont czy Sycylia, warto dowiedzieć się coś o lokalnych szczepach winorośli, z których produkuje się bardzo znane gatunki wina na świecie.

Śladami sommelierów – Samochodem do Portugalii

Podróżując samochodem po terytorium Portugalii nie możemy nie zagłębić się choć trochę w winiarski świat tego kraju. Regiony takie jak Porto czy Douro obfitują w wiele gatunków win. Najbardziej rozpowszechnionym z nich na świecie jest klasyczne, portugalskie Porto.

REKLAMA

Auta z kratką wrócą za dwa lata


Od 1 stycznia 2011 przedsiębiorcy odliczą od aut tylko 60% VAT. Dotyczy to samochodów o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i masie nieprzekraczającej 3,5 tony. Rada Unii Europejskiej zgodziła się na ograniczenia dla tzw. aut z kratką i kupowanego do nich paliwa. Restrykcje będą obowiązywać tylko przez dwa lata, do 31 grudnia 2012 roku.

Hyundai ix20 już w salonach


Hyundai Motor Poland rozpoczął sprzedaż nowego modelu ix20, którego premiera odbyła się podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu. Auto kosztuje od 44 900 złotych.

25-letni Mercedes jak nowy


Kiedy w 1985 roku pani Dagmara Albrecht kupiła Mercedesa 190D usłyszała, że jeśli po 25 latach będzie nadal nim jeździła, otrzyma specjalną nagrodę. Koncern Daimler dotrzymał słowa - i zafundował czerwonemu Mercedesowi kompletny remont.

Jak rozpoznać uszkodzoną uszczelkę pod głowicą?

Jazda z uszkodzoną uszczelką pod głowicą jest niewskazana. Można doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń. Jednak jak sprawdzić czy rzeczywiście mamy uszkodzoną uszczelkę pod głowicą?

REKLAMA

Senat RP: na autostradach pojedziemy szybciej, straż miejska nas nie ruszy


Prędkość maksymalna na autostradach wyniesie 140 km/h, Straż Miejska nie otrzymała większych uprawnień, zaś mandat z fotoradaru będzie nam groził przez 180 dni od momentu zrobienia przez urządzenie zdjęcia.

Odpowietrzanie układu hamulcowego

Układ hamulcowy, w którym z różnych przyczyn znajdzie się powietrze, prowadzić może wprost do tragicznego w skutkach wypadku. Osłabione działanie hamulca lub dziwna praca samego pedału może na to właśnie wskazywać.

Naprawa odprysków i rys

Podczas bieżącej eksploatacji samochodu nieuniknione są zadrapania i inne uszkodzenia powłoki lakierniczej. W wielu przypadkach wystarczy polerka, w innych należy zastosować już inne środki zapobiegawcze.

Antykorozyjne zabezpieczenie profili zamkniętych

Aby w pełni zabezpieczyć samochód przed szkodliwymi czynnikami wywołującymi korozję, oprócz zabezpieczenia podwozia, warto też wykonać prace konserwujące na profilach zamkniętych. Nasz przewodnik poprowadzi Cię krok po kroku.

Zabezpieczenie antykorozyjne podwozia

Samochód odpowiednio przygotowany do jazdy w naszym klimacie na pewno posłuży dłużej, niż pojazd, w którym nie wykonywano żadnych prac zabezpieczających. W naszym poradniku dowiesz się, jak wykonać podstawowe prace antykorozyjne, które przedłużą żywotność twojego auta.

Wymiana szczęk hamulcowych

Dziwne odgłosy z okolic tylnych kół mogą świadczyć o kończących się szczękach hamulcowych. Wymiana przeprowadzona samodzielnie nie należy do skomplikowanych, a może uchronić nas przed dodatkowymi wydatkami.

Wygłuszenie wnętrza

Aby zmniejszyć hałas w kabinie auta warto poddać je dodatkowo wygłuszyć. Oprócz wygłuszania drzwi, bardzo popularną metodą na poprawę własności odsłuchowych w aucie jest dodatkowe wygłuszenie kabiny. Podpowiadamy, jak wygłuszyć ją samodzielnie.

Podróż samochodem pod Kanałem La Manche

Wydawać by się mogło, iż pociągi wahadłowe podróżujące pod powierzchnią Kanału La Manche to najnowsza zdobycz techniki, która zostawia daleko w tyle tradycyjną przeprawę promem. Lecz czy aby na pewno?

Najczęstsze usterki i awarie podczas podróżowania

Przed każdą drogą samochodem sprawdźmy stan naszych opon oraz reflektorów – mają one kluczowe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa i ich prawidłowe funkcjonowanie może uchronić nas przed wypadkiem bądź kolizją.

Czyszczenie tapicerki skórzanej

Skórzaną tapicerkę należy czyścić tylko za pomocą odpowiednich preparatów. Najlepsze z nich zawierają olej skórzany. Dzięki niemu skóra wydziela świeży i przyjemny zapach, jest też odpowiednio nawilżona i zabezpieczona.

Gdzie warto wybrać się samochodem w Europie?

Europa z racji swojej różnorodności i kontrastów stwarza możliwość swobodnego podróżowania samochodem po jej terytorium. Dodatkowym ułatwieniem są przepisy UE w niektórych krajach, które umożliwiają podróżowanie bez konieczności posiadania paszportu.

Jak usunąć klej z karoserii samochodu?

Każdy lakiernik wie, że nie ma nic gorszego niż klej na karoserii. Usunięcie jego jest bardzo ciężkie. Udaje się to bardzo rzadko. W poradniku tym pokażemy, jak pozbyć się kleju z karoserii.

Toyota Avensis II

Dobre, do bólu dobre. Bezawaryjne i legendarnie solidne. Nudne jak flaki z olejem. Takie jest flagowe auto Toyoty.

Renault Megane II

Design Megane II uznano za kontrowersyjny, acz szybko okazało się, że dzięki swojemu wyglądowi doskonale wyróżnia się z tłumu. A dziwne linie absolutnie nie przeszkadzają w jeździe.

Jak odgrzybić klimatyzację w Hondzie Civic?


Czytając ten poradnik dowiesz się jak odgrzybić klimatyzację w Hondzie Civic. Podstawa, to dokładanie odgrzybienie. Wtedy możemy być pewni, że przykry zapach z nawiewów zostanie usunięty.

Jak prawidłowo eksploatować samochód?


Prawidłowa eksploatacja zapewni nam bezawaryjną jazdę. Jednak większość kierowców popełnia błędy, które doprowadzają do uszkodzeń i awarii. W poradniku tym podpowiemy, na co zwrócić szczególną uwagę.

Volkswagena zaloty do Alfy Romeo

Koncern Volkswagen chce kupić Alfę Romeo. Prezes Fiata odpowiada stanowczo: nie.

Jak oczyścić silnik z zewnątrz?

Czyszczenie silnika raz na jakiś czas przyda się choćby po to, aby móc obserwować różnego typu usterki, objawiające się wyciekami. Podpowiadamy, jak zrobić to skutecznie.

Jak sprawdzić stan kopułki aparatu zapłonowego?

Kopułka aparatu zapłonowego ma na celu dostarczenie prądu do świec zapłonowych. Bez niej silnik w ogóle by nie działał, dlatego powinna być sprawna. Podpowiadamy, jak ją sprawdzić.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowenii?

Podróżowanie po krajach Unii Europejskiej niesie ze sobą dużo udogodnień w postaci mniejszej ilości formalności podczas przejeżdżania przez granicę czy też bardziej przyjaznego kierowcom kodeksu drogowego. Jednym z tych krajów jest właśnie Słowenia.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Republice Naddniestrzańskiej?

Będąc na terytorium Mołdawii możemy dostać się na terytorium Republiki Naddniestrzańskiej – separatystycznej republiki nieuznawanej przez Rosję czy Mołdawię. Ten kraj, w którym przeważają puste przestrzenie i poletka rolnicze może być doskonałym miejscem na podróż samochodem.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Portugalii?

Portugalia to piękny kraj, graniczący z jednej strony z oceanem spokojnym, a z drugiej z Hiszpanią. Jest to dobrze rozwinięte państwo z dużą bazą noclegową i ogromnym zapleczem zabytków, dlatego podróż do tego kraju zapewni nam wiele wrażeń i pozytywnych emocji.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mołdawii?

Podróżując po Mołdawii powinniśmy zapoznać się z podstawowymi regulacjami prawnymi i przepisami drogowymi obowiązującymi na terenie tej republiki. Pamiętajmy , że na terytorium separatystycznej Republiki Naddniestrzańskiej istnieje inne ustawodawstwo i panują zupełne inne regulacje prawne.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Liechtensteinie?

Kiedy odwiedzamy Szwajcarię możemy wybrać się samochodem do księstwa Liechtenstein, który dzieli od niektórych miast szwajcarskich zaledwie kilkadziesiąt minut drogi. Warto poznać przed tym panujące tam zwyczaje i przepisy drogowe, aby uniknąć trudności w podróżowaniu.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Rumunii?

Rumunia to kraj, który od pewnego czasu coraz bardziej rozwija się turystycznie. Ponadto posiada zapychające dech w piersiach krajobrazy: wspaniałe góry i piękne równiny czy też miejski wizaż rodem z Bukaresztu.

Śladami Sommelierów – Niemcy


Jeżeli jesteśmy koneserami niemieckich win albo chcemy poznać podstawowe gatunki wytwarzane w tym kraju to powinniśmy wybrać się na wycieczkę objazdową po różnych regionach tego kraju.

Śladami Sommelierów – Grecja

Podróżując samochodem po Grecji możemy zagłębić się w świat winiarskiej symfonii smaku. Kraj ten może poszczycić się doskonałymi Muskatami czy też sztandarowym winem o nazwie Retsina.

Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyjazdem – Grecja kontynentalna cz. II


Podróżując po Grecji kontynentalnej poznamy obyczaje, prawa i system funkcjonowania tego śródziemnomorskiego kraju. Grecka kuchnia pozwoli nam na degustację śródziemnomorskich smaków a dziedzictwo kulturowe przeniesie nas do starożytnych czasów.

Jak opisać hałasy mechanikowi?


Hałas to niewątpliwie pierwsza oznaka psucia się jakiegoś elementu samochodu. Dobry mechanik potrafi zdiagnozować usterkę na podstawie charakterystycznego dla niej odgłosu, dlatego podpowiadamy, jak mu w tym pomóc.

Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyjazdem – Grecja kontynentalna cz. I

Mimo, iż podróż samochodem do Grecji – kolebki europejskiej myśli i architektury może trwać nawet kilka dni to podczas niej będziemy mieli okazję pozwiedzać mniej znane bałkańskie kraje, które dla wielu ludzi pozostają jeszcze nieodkryte.

Samochodem po wyspie Guernsey

Wyspa Guernsey jest jedną z wysp normandzkich i znajduje się w odległości 35 km od wybrzeży Francji. Na jej terenie ścierają się angielsko-francuskie wpływy.

Jak szukać wycieków oleju silnikowego?

Olej w silniku to jeden z witalnych płynów naszego samochodu. Jego wycieki mogą być niebezpieczne dla silnika, mogą też wskazywać na jego usterkę. Podpowiadamy, jak zlokalizować wyciek.

Jak sprawdzić kondycję amortyzatorów?

Amortyzatory to element zawieszenia, który zapewnia nam przyczepność. Dzięki niemu koło, mimo wybojów, ciągle styka się z ziemią. Podpowiadamy, jak sprawdzić ich stan.

Jak sprawdzić stan kontrolek deski rozdzielczej?

Kontrolki są bardzo ważnym elementem, informują nas o usterce samochodu. Nic jednak nie poinformuje nas o tym, że to właśnie one nie działają, dlatego podpowiadamy, jak sprawdzić ich stan.

Jak sprawdzić śruby w kołach?

Koła to jeden z elementów samochodu, który jest absolutnie niezbędny do poruszania się. Wraz z zawieszeniem są łącznikiem pomiędzy drogą a samochodem. Podpowiadamy więc, jak sprawdzić czy są poprawnie przymocowane.

Jak poprawnie mocować koła?

Poprawne mocowanie kół jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa. Źle przykręcone śruby mogą spowodować nieprawidłowe zużycie elementów kół, a w najgorszym przypadku odłączenie się któregoś z nich od samochodu. Podpowiadamy, jak przykręcić je poprawnie.

Jak wymienić zderzaki?


Każdemu może się przydarzyć drobna stłuczka, lub zniszczenie zderzaka o zbyt wysoki krawężnik. Mając już naprawione zderzaki lub nowe elementy, przekonamy się iż samodzielna wymiana, nie jest taka straszna jak przysłowiowy wilk.

Jaki płyn chłodniczy wybrać do wymiany?

Wymiana płynu chłodzącego nie należy do skomplikowanych. Bez względu na przyczynę, warto zastanowić się, jakim płynem zalać ponownie układ spośród ogólnie dostępnych.

Profesjonalna zabudowa głośników w drzwiach

Samo zainstalowanie lepszych przetworników (głośników), to połowa sukcesu. Bez odpowiedniego wygłuszenia efekt będzie, co najwyżej, średni. Podpowiadamy, jak poprawnie zamontować głośniki w drzwiach.

Car audio – montaż wzmacniacza

Podczas rozbudowy systemu audio, jest jednym z podstawowych elementów – wzmacniacz. Podpowiadamy, jak go poprawnie zamontować.

Budowa systemu audio

Przedstawiamy, na co należy zwracać uwagę podczas wyboru i zakupu elementów systemu audio w samochodzie.

Jak wymienić chłodnicę?

Chłodnica jest niezbędnym elementem samochodu. Dzięki niej ciepło jest odbierane z silnika, który z kolei generuje ogromne jego ilości podczas pracy. Podpowiadamy, jak samodzielnie wymienić ten element.

REKLAMA