REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Montaż klocków hamulcowych w samochodzie Mazda MX-3

Zuzanna Gawor-Kotkowska
Poradnik ukazujący jak zamontować klocki hamulcowe Fot. Mazda
Poradnik ukazujący jak zamontować klocki hamulcowe Fot. Mazda

REKLAMA

REKLAMA

Naprawa hamulców jet konieczna raz na jakiś czas, ponieważ efekt ich pracy jest możliwy dzięki ich zużywaniu się. Podpowiadamy, jak samodzielnie zamontować klocki hamulcowe w samochodzie Mazda MX-3, po uprzednim demontażu zużytych.

Montaż klocków

Aby zamontować klocki, musimy najpierw wcisnąć tłoczek zacisku. Najlepiej używać do tego specjalnego narzędzia rozpierającego – sami najpewniej nie będziemy mieli siły, aby to zrobić. Możemy też spróbować zrobić to za pomocą innego przyrządu, który działa na zasadzie rozpierania. Przy tej okazji warto sprawdzić stan uszczelnienia zacisku. 

REKLAMA

Zobacz również: Mazda MX-3: demontaż klocków hamulcowych

REKLAMA

Jeśli gumka osadzona wokół tłoczka jest sparciała lub dziurawa, najlepiej będzie ją wymienić. Zaniedbanie wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem zanieczyszczenia tłoczka i w efekcie jego korodowania, a później zapieczenia. Efekt będzie taki, że hamulec nie będzie działał lub będzie działał cały czas, zatrzymując dane koło nawet wtedy, gdy próbujemy rozpędzać auto.

Uszczelnienia możemy kupić w sklepie z częściami samochodowymi, a będzie on figurował jako zestaw naprawczy zacisku. Następnie umieszczamy nowe klocki w miejscu starych tak, aby dopasować ich otwory do otworów w zacisku. Najlepiej robić to, jednocześnie wsuwając kołki mocujące w klocek i zacisk. Gdy klocki i kołki będą już na miejscu, możemy je z powrotem zabezpieczyć zawleczkami, a następnie nałożyć sprężyny (druty pozycjonujące), najpierw poprzeczny, potem wzdłużny.

Montaż zacisku

Aby poprawnie zamontować zacisk, należy po prostu wsunąć go na tarczę w miejscu, gdzie w piaście znajdziemy wcięcie na klocek hamulcowy (z tyłu tarczy). Pamiętajmy, aby na krawędziach tego wcięcia znajdowały się blaszki, które mogły spaść przy demontażu zacisku. Jeśli zacisk nie chce wejść gładko, będziemy musieli pomóc mu młotkiem, ale bardzo delikatnie. Mocne uderzenia nie są wskazane. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak uzupełniać płyn hamulcowy?

Gdy zacisk jest już na swoim miejscu, pozostało przykręcić śruby mocujące. Otwory znajdują się z tyłu zacisku. Ważne, aby bardzo precyzyjnie wycelować śrubą w otwór piasty. W przeciwnym razie, próbując ją wkręcić nieprawidłowo, możemy zniszczyć gwint. O ile będzie to gwint śruby, koszt wymiany będzie niewielki. Zniszczenie gwintu piasty będzie wiązało się ze znacznymi komplikacjami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA