REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Samochodem na weekend: okolice Doliny Kluczwody - poradnik

Dolina Kluczwody położona pomiędzy Olkuszem a Krakowem, dzięki bogactwu krajobrazu, stanowi świetne zaplecze na wycieczkę objazdową samochodem. Na terenie Doliny zwiedzimy także Jaskinie Wierzchowską, która posiada najdłuższą trasę turystyczną w Polsce.

Samochodem na weekend: Gmina Gdów - poradnik

Trasa wycieczki poprowadzi nas przez gdowski Szlak Owocowy, który ciągnie się od Gdowa po Hucisko. Podróżując samochodem po szlaku będziemy mogli zakupić świeże owoce z okolicznych sadów. Dodatkowych wrażeń dostarczy nam także monument będący pamiątką po jednym z bardziej cenionych reżyserów teatralnych ubiegłego wieku.

Samochodem na weekend: Sądecczyzna - poradnik


Proponowana trasa wiedzie muzealnym szlakiem Nowego Sącza i Krynicy-Zdrój. Podczas wycieczki zobaczymy skansen galicyjski rodem z XIX wieku oraz muzeum Nikifora w Krynicy Zdroju. Po drodze będziemy mogli zatrzymać się w motelu lub pensjonacie bądź pospacerować deptakiem w kierunku Krynicy–Zdrój Pijalni wód Mineralnych.

Samochodem na weekend: Gmina Szydłowiec - poradnik

Położona na granicy woj. mazowieckiego i świętokrzyskiego gmina jest wymarzonym miejscem na jednodniową wycieczkę samochodem. Oddalona zaledwie 117 km od Warszawy i 16 km od Radomia.

REKLAMA

Samochodem na weekend: Karpacz - poradnik

Wycieczka samochodowa w rejony Karpacza to nie tylko białe szaleństwo na Śnieżce czy Białym Jarze. Będąc na urlopie z dziećmi warto udać się do Muzeum Zabawek w Karpaczu, które zainteresuje z pewnością najmłodszych uczestników podróży. Po drodze do muzeum, nieopodal hotelu „Piecuch”, będziemy mieli okazje zetknąć się z osobliwym zjawiskiem fizycznym.

Mazda 5 ma nowy silnik diesla


Mazda uzupełnia ofertę silnikową dla modelu Mazda5 o nową jednostkę wysokoprężną. Jest to silnik diesla o pojemności 1,6 litra wyposażony w technologię Common-Rail.

Nowy Saab 9-5 z nadwoziem SportKombi

Na salonie samochodowym w Genewie firma Saab Automobile zaprezentowała nowy model 9-5 w bardziej praktycznej wersji nadwoziowej – SportKombi. Premiera ta jest kolejnym krokiem w największej ofensywie produktowej w historii spółki.

Samochodem na narty: Austria

Przed wyjazdem samochodem na narty do Austrii warto zapoznać się przepisami ruchu drogowego, a także z zasadami dotyczącymi przewożonego sprzętu. Podstawową sprawą jest kupno winiety – nawet umieszczenie jej po niewłaściwej stronie szyby, jest powodem do wystawienia mandatu.

REKLAMA

Samochodem na narty: Czechy

Wyjazd na narty do Czech wymaga odpowiedniego wyposażenia naszego samochodu. Według nowych przepisów, od 1 listopada do 31 marca, na określonych trasach obowiązuje nakaz jazdy w oponach zimowych.

Samochodem na narty: Francja

Przygotowując się na wyjazd narciarski do Francji własnym samochodem, musimy pamiętać, że we Francji to pieszy jest na pozycji uprzywilejowanej w świetle przepisów ruchu drogowego. Wysokość mandatów także nie należy do najniższych w Europie.

Samochodem na narty: Słowacja

Przed wyjazdem na narty w słowackie kurorty zaczerpnijmy niezbędnych informacji na temat obowiązujących tam przepisów o ruchu drogowym. Posiadanie kamizelki odblaskowej w kabinie kierowcy jest na terenie kraju naszych sąsiadów obligatoryjne – inaczej niż w przypadku większości krajów europejskich.

Wyjazd do Srebrnej Góry: poradnik


Srebrna Góra jest atrakcyjna turystycznie, położona w województwie dolnośląskim. Usytuowana jest w Kotlinie Kłodzkiej, na granicy Gór Sowich i Bardzkich. Najbliżej znajdującymi się miastami regionu są - Nowa Ruda i Ząbkowice Śląskie.

Daewoo Leganza: zakładanie skórzanej tapicerki - poradnik

Chęć wymiany tapicerki skórzanej, bądź jej naprawy, zazwyczaj wiąże się z jej demontażem. W poradniku tym, zademonstrujemy, w jaki sposób zdjąć, oraz założyć tapicerkę skórzaną w Daewoo Leganza.

Test Ford Kuga: Tylko dla dam

Ford Kuga to samochodzik „śliczny i automatyczny, nowy i bezobsługowy”. Ma wszystko to, co cenią najbardziej kobiety, choć co do cech pozawyglądowych i tak nie przywiązują większej wagi (póki coś nie zazgrzyta).

Daewoo Leganza: wymiana wkładu lusterka

Wymiana wkładu lusterka nie należy do trudnych czynności. Czytając ten poradnik, dowiesz się w jaki sposób wymienić wkład lusterka zewnętrznego w Daewoo Leganza.

Daewoo Lanos: montaż tweeterów w słupkach przednich - krok po kroku

Standardowo w Lanosie nie ma tweeterów w przednich słupkach. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samemu zamontować takie głośniki wysokotonowe. W poradniku tym, dowiesz się jak to wykonać.

Daewoo Espero: czyszczenie włącznika świateł


Problem z włączeniem świateł jest dosyć poważny. Jest to na tyle groźna usterka, że znacząco wpływa na nasze bezpieczeństwo. Oto sposób na rozebranie i wyczyszczenie włącznika znajdującego się na dźwigni zmiany świateł.

Fiat Bravo: jakiego wybrać? Poradnik kupującego

Konfigurator Fiata Bravo to dość skomplikowane miejsce. Na dodatek Fiat oferuje obecnie na Bravo atrakcyjne promocje, warto też nieco potargować się w salonie o dodatkowe upusty.

Daewoo Lanos: wymiana silniczka od spryskiwacza


Niedziałający spryskiwacz może być efektem uszkodzonego silniczka spryskiwaczy. W poradniku tym pokażemy, w jaki sposób wymienić taki silniczek.

Daewoo Tacuma: kontrola wiązki elektrycznej w drzwiach. Poradnik

W poradniku tym zostało pokazane, w jaki sposób zdemontować drzwi oraz sprawdzić wiązkę elektryczną. Cała operacja nie jest trudna, więc warto zrobić to samemu.

Napisz, co myślisz!

Czy coś cię zdenerwowało, rozbawiło, zirytowało, ucieszyło, zadziwiło lub zachwyciło? Napisz do nas o tym lub nakręć krótki filmik! Dział Hyde Park jest właśnie dla Ciebie. Na jego łamach prezentujemy różne punkty widzenia, komentarze poważne i z przymrużeniem oka. Temat przewodni: motoryzacja. Czy denerwuje cię przedłużająca się budowa autostrady? Dziury w drogach? Rozczarowałeś się świeżo kupionym autem? Nie możesz zdać egzaminu na prawo jazdy? Irytuje Cię postępowanie uczestników ruchu drogowego? Podziel się swoimi przemyśleniami z nami i internautami Moto.wieszjak.pl.

Volvo S60 - jakiego wybrać? Poradnik kupującego

Volvo S60 drugiej generacji pojawił się na rynku stosunkowo niedawno. Ze względu na duże możliwości konfiguracyjne warto zastanowić się nad optymalnym wyborem. Być może pomogą w tym nasze uwagi.

Test Alfa Romeo Giulietta: Piękna Włoszka


Giulietta ujrzała światło dzienne w 2010 roku. Na rynku zastąpiła wysłużoną, sprzedawaną przez ponad 10 lat, 147-kę. Bardzo mnie ucieszył powrót do nazwy Giulietta – w końcu kobiece imię idealnie oddaje charakter aut tej marki - pięknych, intrygujących ale nieco kapryśnych i wymagających ciągłej troski.

Alfa Romeo Giulietta: jaką wybrać? Poradnik


Decydując się na zakup auta takiego jak Alfa Romeo Giulietta warto zastanowić się nad optymalnym wyborem wersji. Spróbujemy pomóc potencjalnym nabywcom tego auta. Jakie wybrac nadwozie, silnik, wersję wyposażenia, opcje – to wszystko znajdziecie w tym tekście.

Daewoo Tacuma: demontaż tapicerki - krok po kroku

W poradniku tym zaprezentujemy, w jaki sposób zdemontować tapicerkę drzwi w modelu Tacuma. Rady te będą również przydatne dla osób, szukających wskazówek pod nazwą modelową Rezzo.

Daewoo Nexia: wymiana linki hamulca ręcznego - poradnik


Wymiana linki hamulca ręcznego to jedna z tych dłuższych napraw. Wymianę przeprowadzimy w Daewoo Nexia. Poniżej, znajduje się opis, jak wykonać taką naprawę.

Daewoo Lanos: wymiana łapy sprzęgła. Poradnik

Wymiana łapy sprzęgła w Daewoo Lanosie wymaga niestety trochę czasu. Oto opis krok po kroku, jak dokonać wymiany łapy sprzęgła w Daewoo Lanos.

Daewoo Lanos: wymiana mechanizmu opuszczania szyby


Uszkodzony mechanizm opuszczania szyb nie ułatwia korzystania z samochodu. Okazuje się, że wymiana nie jest trudna. W poradniku tym zademonstrujemy sposób wymiany mechanizmu opuszczania szyb w Lanosie.

Daewoo Lanos: jak krok po kroku wykonać montaż podświetlenia schowka?

Schowek, dzięki podświetleniu staje się bardziej funkcjonalny. Jednak nie zawsze jest tak, że mamy taką opcję w naszym aucie. W poradniku tym, pokażemy, jak samodzielnie zainstalować podświetlanie w schowku.

Minagi - pierwszy kompaktowy SUV marki Mazda

Mazda Minagi to pierwszy SUV, który znajdzie się w ofercie japońskiego producenta. Zostanie on zaprezentowany podczas marcowych targów motoryzacyjnych w Genewie.

Jak pokonywać zakręt w zimie? Poradnik

Podczas pokonywania zakrętów w zimie niepożądane są gwałtowne manewry. Wejście w zakręt w zimie wymaga szczególnej ostrożności.

Samochodem na weekend: Pojezierze Drawskie cz. I


Odwiedzimy zamek joannitów w Świdwinie a także napijemy się wody wprost ze źródła w Połczynie Zdroju. Poruszając się po terenach Szwajcarii Połczyńskiej dojedziemy do oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów Starego Drawska. Na trasie będzie na nas czekać wiele pensjonatów i hoteli.

Samochodem na weekend: Pojezierze Drawskie cz. II

Zapraszamy do drugiej trasy wycieczki po pojezierzu Drawskim. Wyjeżdżamy z Czaplinka, który niegdyś nazywany był Tempelburgiem. Z miasta Templariuszy udamy się Szczecinka, aby pozwiedzać licznie zgromadzone tam zabytki.

Samochodem na weekend: ziemia lubuska cz. II

Trasa naszej wycieczki rozpoczyna się w Lubniewicach. Niespełna 2 tys. miasteczko położone jest między jeziorami Lubniewsko, Lubiąż i Krajnik. Jest uważane za jeden z najpiękniejszych zakątków ziemi lubuskiej.

Samochodem na weekend: ziemia lubuska cz. I

Trasa wycieczki wiedzie przez malownicze wsie województwa Lubuskiego. W regionie, który będziemy przemierzać, próżno szukać zatłoczonych turystycznie miejsc. Spragnieni większych miast mają w pobliżu – Zieloną Górę i Gorzów Wielkopolski. Decydując się na trasę wyznaczoną po obu stronach środkowej Odry, zobaczymy historyczny zamek joannitów czy też odwiedzimy rezerwat nietoperzy.

Samochodem na weekend: okolice Szczecina

W Szczecinie zwiedzimy zamek książąt Pomorskich, w pobliskich wsiach tj. Kołowo czy Kołbacz zauroczą nas nie tylko krajobrazy, ale także osobliwe zabytki. Szczecin – miasto położone w głębi lądu, jest jednocześnie portem morskim. Stanowi doskonały punkt wypadowy do Berlina, oddalonego o 150 kilometrów.

Samochodem na weekend: Elbląg – Krynica Morska

Weekendowy wyjazd, który zaczniemy w Elblągu, wiódł będzie przez terytorium Mierzei Wiślanej. Po przejeździe przez Nowy Dwór Gdański i Stegnę, będziemy delektować się mozaiką nadmorskiego krajobrazu. Ukoronowaniem wyprawy będzie widok Morza Bałtyckiego widziany z perspektywy latarni w Krynicy Morskiej.

Samochodem na weekend: Gardna Wielka – Kluki

Trasa wycieczki przeprowadzona jest po terytorium Słowińskiego parku Narodowego. W Czołpinie wejdziemy na zabytkową latarnie morską a w Klukach będziemy mogli podziwiać skansen wsi Słowińskiej.

Samochodem na weekend: Elbląg – Frombork

Trasa wycieczki objazdowej prowadzi z Elbląga, przez Kadyny, Tolkmicko, Frombork i Braniewo. W dwóch ostatnich miastach będziemy mogli eksplorować wiele zabytków kultury i sztuki. Jest to jedna z propozycji spędzenia weekendu na terenie Zalewu Wiślanego.

Test Fiat Bravo: Włosi w kontrnatarciu


Mawiają, że włoskie samochody kupuje się sercem, bo głową się nie da. Fiat Bravo jest jednak jednym z niewielu samochodów, który te dwa organy potrafi pogodzić.

Łożyska toczne

Łożyska toczne są takimi elementami, dzięki którym jest możliwy ruch obrotowy różnego rodzaju wałów, wałków, kół itp. przy najmniejszym możliwym do uzyskania w normalnych warunkach współczynniku tarcia.

Stopy łożyskowe

Panewki i półpanewki w silniku spalinowym są wykonane ze stopu łożyskowego, lub jak ma to miejsce w panewkach cienkościennych, stop ten pokrywa ich wewnętrzną powierzchnię.

Tłumiki drgań skrętnych wałów korbowych

Kiedy powstają drgania skrętne wału korbowego? Gdy liczba jego obrotów będzie równa wielokrotności, czyli częstotliwości harmonicznej jego drgań własnych. Może to wywołać rezonans wału i w konsekwencji jego pęknięcie.

Szczegóły konstrukcyjne tłoków silnika spalinowego

Tłok silnika spalinowego pracuje w niesłychanie trudnych warunkach, przy bardzo wysokiej temperaturze i pod dużym, zmiennym cyklicznie obciążeniem.

Cechy tłoków silników spalinowych

Jaką rolę pełnią tłoki w silniku spalinowym? Jakie są ich cechy szczególne? Co jest w nich niezwykłego? Dlaczego są tak trwałe?

Sworzeń tłokowy

Sworzeń tłokowy pracuje w bardzo trudnych warunkach, w wysokiej temperaturze i pod dużym obciążeniem okresowo zmieniających się sił, wynikających z cyklów pracy silnika. Jego smarowanie w piastach tłoka jest zaledwie dostateczne i odbywa się wyłącznie dzięki olejowi, skapującemu przez szczeliny lub otwory z pierścieni zgarniających.

Cechy pierścieni tłokowych

Jedną z najważniejszych cech pierścieni tłokowych jest ich sprężystość. Dlatego pierścienie nie mają nigdy postaci pełnego okręgu, lecz posiadają rozcięcie, zwane potocznie zamkiem. Na dodatek ich kształt nie jest kolisty, aby zapewnić ich w miarę równomierny nacisk na ścianki cylindra.

Mitsubishi Concept Global Small w Genewie


Podczas targów motoryzacyjnych w Genewie zostanie zaprezentowany Mitsubishi Concept Global Small. Z założenia auto ma być małe, tanie i oszczędne.

Rolls-Royce w Warszawie


Producent luksusowych samochodów Rolls-Royce Motor Cars nadał warszawskiej firmie Auto Fus status autoryzowanego partnera serwisowego.

Test Volvo S60 D3: kuracja odmładzająca


Volvo S60 zadebiutowało na rynku w 2000 roku. Po pięciu latach przeprowadzono modernizację a w ubiegłym roku na rynku pojawiła się druga generacja modelu. Do testów dostaliśmy auto z dwulitrowym silnikiem wysokoprężnym o mocy 163 KM w wersji wyposażeniowej Momentum.

REKLAMA