REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Fiat Stilo: wymiana amortyzatorów – opis krok po kroku

Robert Kuśpiel
zawieszenie
zawieszenie

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku tym pokażemy jak wymienić przednie i tylne amortyzatory w Fiacie Stilo. Cała operacja nie jest trudna i można ją zrobić we własnym zakresie.

Zaczniemy od tylnych, gdyż jest tu znacznie mniej pracy jak z przodu. Oczywiście najlepiej robić to z pozycji kanału, jednak ze zwyczajnego podnośnika również wykonamy ta naprawę. Po dobrym umiejscowieniu samochodu przystępujemy do demontażu amortyzatora. Będzie nam potrzebny klucz 19 oczkowy do odkręcenia górnego mocowania, 17 oczkowy do dolnego oraz 7 płaski do podtrzymania tłoczyska.

REKLAMA

Zobacz też: Fiat Stilo: jak wymienić łożysko sprężarki klimatyzacji - poradnik

Najpierw odkręcamy górę. Unosimy klapę bagażnika, zdejmujemy boczną maskownicę i odkręcamy śrubę. Po wykręceniu dołu, wyjmujemy amortyzator. Musimy uważać na gumę odboju znajdującą się we wnęce koła. Najczęściej zostaje na miejscu i po chwili wypada. Następnie przekładamy kilka elementów ze starego amortyzatora do nowego. Zaczynamy od wewnętrznego odboju (żółty). Ma on w sobie metalowy pierścień, trzeba dokładnie zapamiętać jego ułożenie i w taki sposób zamontować na nowy.

W następnej kolejności jest czarna osłona i dolny odbojnik w takim samym kolorze. Wkładamy amortyzator do samochodu i montujemy w odwrotnej kolejności.

Przednie amortyzatory

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Tutaj wymiana jest trochę trudniejsza. Unosimy cały samochód do góry. Możemy najpierw jedną stronę potem drugą, wszystko zależy od możliwości naszego garażu. Otwieramy przednią maskę i odkręcamy górne mocowanie amortyzatora za pomocą klucza 17, luzujemy również dolną śrubę. Zdejmujemy koło ze strony, od której zaczynamy. Kolejny krok to demontaż łącznika stabilizatora. Nie musimy go wyjmować, wyskoczy przy wyjmowaniu kolumny. Wystarczy tylko odkręcić mocujące go śruby.

Wykręcamy do końca dolne mocowanie i wyjmujemy kolumnę z samochodu. Zakładamy ściągacz do sprężyn i ściskamy ją. Odkręcamy nakrętkę z góry amortyzatora, demontujemy wszystkie elementy a na końcu sprężynę. Ze starego przekładamy mocowanie na czujnik ABS, zazwyczaj w szarym kolorze oraz dolną gumową podkładkę. Montujemy sprężynę i wszystkie pozostałe górne elementy. Ważne, żeby zachować taką samą kolejność, w jakiej były zamontowane.

Wkładamy kolumnę do samochodu. Najlepiej przykręcić delikatnie górę i zacząć montować dół. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Wymianę przeprowadzamy w analogiczny sposób po drugiej stronie auta. Na koniec warto udać się na sprawdzenie zbieżności kół.

Zobacz też: Daewoo Matiz: wymiana tylnych amortyzatorów. Poradnik

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA