REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak fakturować sprzedaż zużytej folii i kartonów

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dokumentując sprzedaż zużytej folii czy kartonów, należy wystawiać faktury ze stawką 23%. A za podstawę opodatkowania należy przyjąć cenę netto ustaloną metodą „w stu” od ceny brutto przyjętej w podpisanej umowie.

Brutto czy netto i jaka stawka VAT?

Firma odbiera od nas zużytą folię i kartony. Firma ta chce, żebyśmy na koniec miesiąca wystawiali jej faktury za to, co odbiera. Kwota jest określona w umowie, ale nie jest wskazane, czy to jest kwota netto, czy brutto. Jaką przyjąć podstawę opodatkowania na fakturze oraz jaką zastosować stawkę VAT?

REKLAMA

Odpowiadając na pytanie dotyczące sposobu ustalania podstawy opodatkowania, należy stwierdzić, że na fakturze trzeba wskazać, iż w cenie uwzględnia się VAT, jeśli sprzedaż towaru lub usługi podlega obciążeniu tym podatkiem (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o cenach).

Na podstawie tego przepisu przyjmuje się, że jeżeli co innego nie wynika z umów zawieranych między stronami, ustalona przez nie cena jest ceną brutto, tj. zawiera VAT.

Wniosek ten potwierdzają również organy podatkowe. 

Brutto jeśli nie wskazano inaczej

Przykładem może być postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 20 lutego 2006 r. (sygn. 1472/RPP1/443-113/2006/PS, publ. http://sip.mf.gov.pl/sip/), w którym czytamy, że: (...) zasadą jest, iż w ramach ustalonych cen zawarty jest już podatek od towarów i usług, jeśli dana transakcja podlega temu podatkowi, chyba że strony w umowie wyraźnie postanowią inaczej. W tak konstruowanej cenie zawarta jest podstawa opodatkowania oraz podatek. Jeżeli więc strony opodatkowanej transakcji określiły jej cenę, bez wskazania, że jest to wartość netto, do której należy doliczyć VAT, uznać zawsze należy, że jest to cena zawierająca w sobie tenże podatek, w ramach której należny podatek można ustalić tzw. rachunkiem „w stu”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A zatem skoro zawarta przez Państwa umowa nie wskazuje, że ustalona cena jest ceną netto – należy przyjąć, że jest to cena brutto.

Obowiązujące przepisy nie przewidują stosowania obniżonej stawki VAT lub zwolnienia od podatku obejmującego dostawy (sprzedaż) folii czy kartonów.

23 proc. VAT

REKLAMA

W konsekwencji ich dostawy (sprzedaż) są opodatkowane według stawki podstawowej 23% (art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT). A zatem dokumentując sprzedaż zużytej folii czy kartonów, powinni Państwo wystawiać faktury ze stawką 23%, przyjmując za podstawę opodatkowania cenę netto ustaloną metodą „w stu” od ceny brutto ustalonej w umowie.

Zgodnie z dominującym stanowiskiem świadczenia o charakterze powtarzalnym (a taki charakter mają dostawy folii oraz kartonów, o których mowa w pytaniu) nie stanowią sprzedaży o charakterze ciągłym (zob. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 4 grudnia 2008 r., sygn. III SA/Wa 1032/08, publ. http://orzeczenia.nsa.gov.pl/, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 11 marca 2010 r., sygn. I SA/Rz 20/10, publ. http://orzeczenia.nsa.gov.pl, czy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 14 września 2010 r., sygn. I SA/Kr 997/10, publ. http://orzeczenia.nsa.gov.pl/), a w konsekwencji nie mogą być dokumentowane fakturami wystawianymi raz na miesiąc (§ 9 ust. 2 w zw. z § 5 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia o fakturach).

REKLAMA

W ostatnim z przywołanych wyroków czytamy: Biorąc pod uwagę powołane wyżej regulacje prawne oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że dostawa towarów dokonywana przez Spółkę nie może być uznana za sprzedaż o charakterze ciągłym. Z uwagi na fakt, że każdą dostawę można wyodrębnić, odróżnić od poprzedniej, gdyż realizowana jest w oparciu o otrzymane od kontrahenta zamówienia ilościowe, nie są spełnione przesłanki sprzedaży ciągłej. Tym co umożliwia wyróżnienie poszczególnych czynności jest zamówienie składane przez kontrahenta. Występują więc odrębne świadczenia, które są realizowane na podstawie umowy o współpracy. Fakt zawarcia umowy, z której wynika zobowiązanie do dokonywania stałych dostaw towarów na konkretne zamówienie ilościowe kontrahenta nie przesądza – jak wcześniej wspomniano – o uznaniu danej sprzedaży za sprzedaż o charakterze ciągłym.

W konsekwencji bezpieczniejsze byłoby w przedstawionej sytuacji wystawianie przez Państwa „zwykłych” faktur, tj. faktur wystawianych w ciągu siedmiu dni, licząc od dnia wydania folii lub kartonów (§ 9 ust. 1 rozporządzenia o fakturach).

  • art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z 5 lipca 2001 r. o cenach – j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 97, poz. 1050; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 107, poz. 679
  • art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 257, poz. 1726
  •  § 9 ust. 1 oraz § 9 ust. 2 w zw. z § 5 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 212, poz. 1337; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 255, poz. 1713
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

Nawet 100 tys. zł za każdego pasażera na gapę. Tyle kosztuje przewóz nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

Nawet 50 tys. zł za każdego nielegalnego imigranta. Tyle zapłaci zarówno kierowca, jak i jego pracodawca. Co gorsze, drakońską karę może zapłacić także ten przewoźnik, który przewiezie "pasażera" nieświadomie. Choć jest sposób na zmniejszenie kary.

REKLAMA

Umowa leasingu tylko na piśmie? To już przeszłość. No może prawie... Czy zmieni się też kwestia wykupu auta?

Umowę leasingu musi być spisana na piśmie. Pod rygorem nieważności. Takie przepisy obowiązują od 24 lat. I teraz mogą się zmienić. Pojawił się projekt ustawy, który zezwoli na elektroniczne zawieranie takich umów. To oznacza sporo większą wygodę transakcji.

Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

REKLAMA