REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest ekologistyka i co ją wiąże z usługami logistyczno - transportowymi?

Katarzyna Michniewska
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Odzysk opakowań, zwroty, opakowania wielokrotnego użytku to zagadnienia, które dotyczą coraz większej liczby firm. Warto wiedzieć jakie wymagania stawia prawo i na czym można jeszcze zarobić.

Ekologistyka to pojęcie, które odnosi się do projektowania opakowań produktów z poszanowaniem zasad ochrony środowiska. Głównym wyznacznikiem są tutaj normy zharmonizowane opisane w ustawie o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.

REKLAMA

Jeśli chodzi zaś o logistykę odzysku, to można ją zobrazować i opisać jako procesy wiążące się z wydatkami dla firmy po dostarczeniu produktu odbiorcy finalnemu jak: zwroty, reklamacje, obsługa opakowań wielokrotnego użytku, konieczność zagospodarowania odpadów. Podobnie jak wyroby, elementy te mogą być i są przedmiotem usług logistyczno-transportowych.

Rola operatora w ekologistyce

Operatorzy logistyczni mogą się angażować w ten sektor uzupełniając trasy przewozu o zwroty. Do tej pory było to szczególnie trudne ze względu na obwarowania prawne – w tej chwili zmiany w przepisach umożliwiają transportowanie odpadów bez decyzji w ramach jednego podmiotu, czyli wtedy gdy dotyczy to jego odpadów, zniesiony został kod odpadu w przypadku złomu, planowane są dalsze ulgi proceduralne m.in. takie jak zniesienie kodu odpadu dla makulatury, która stanie się surowcem – w tej chwili cena za tonę makulatury to 400 zł.

Ekologistyka odpadów własnych

REKLAMA

Kluczowym elementem jest zmiana podejścia odnośnie śmieci generowanych na terenie zakładów – odpowiednia obsługa logistyczna pozwala ze strumienia śmieci wygenerować surowce wtórne o konkretnej wartości rynkowej. Wymaga to zmiany podejścia i wprowadzenia nowych procedur.

Przedsiębiorcy – klienci operatorów logistycznych – mogą także odnosić korzyści zastępując opakowania jednorazowe opakowaniami wielokrotnego użytku – kwoty związane z tymi korzyściami są naprawdę imponujące. Operatorzy logistyczni oferując usługę obsługi zwrotów np. za pomocą odpowiednich platform internetowych – mogą znacznie zredukować swoim klientom koszty związane z obsługą zwrotów.

Wg badań dostępnych w tym obszarze mówi się, że wśród zwracanych produktów jedynie ok. 5 proc. z nich jest uszkodzone, pozostałe to zwroty związane z niezrozumieniem lub nieumiejętnością obsługi danego wyrobu. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom w zakresie logistyki odzysku można zredukować liczbę zwrotów i związanych z tymi zwrotami kosztów o 95proc.

Kto podlega obowiązkowi odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych?

Ustawa z dnia 11 maja 2001 roku o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (T.J. Dz.U. 2007 nr 90, poz. 607 ze zm.) definiuje kogo dotyczy obowiązek zapewnienia odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych.

Przepisom ustawy podlegają:

  • wytwórcy produktów w opakowaniach,
  • importerzy oraz firmy dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru (z wykluczeniem importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru w celach eksportu lub wewnatrzwspólnotowej dostawy towarów),
  • przedsiębiorcy prowadzący jednostkę handlu detalicznego o powierzchni handlowej powyżej 500 m2, sprzedający produkty tam pakowane,
  • przedsiębiorcy prowadzący więcej niż jedną jednostkę handlu detalicznego o łącznej powierzchni handlowej powyżej 5000 m2, sprzedający produkty tam pakowane,
  • przedsiębiorcy, którzy pakują produkty wytworzone przez innego przedsiębiorcę i wprowadzają je na rynek krajowy,
  • przedsiębiorcy, nie będący wytwórcą produktu, którzy zlecili wytworzenie tego produktu oraz których oznaczenie zostało umieszczone na produkcie lub opakowaniu
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

    Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

    Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

    REKLAMA

    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA