REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Śladami sommelierów: Grudna Dolna

Kajetan Puszek
Citroen AX, fot. Newspress
Citroen AX, fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Podróżując samochodem po Polsce warto mieć na uwadze winnice, które są coraz liczniejsze na geograficznej mapie Polski. Rekomendujemy odwiedzenie jednej z nich w województwie podkarpackim. Jest to pierwszy punkt programu wycieczki objazdowej po terytorium Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego.

Jak dojechać?

REKLAMA

Grudna Dolna położona jest 44 kilometry od Tarnowa na południe. Dojazd trasą nr 4. Z Rzeszowa musimy kierować się na północ także trasą nr 4 przez Sędziszów Małopolski i Wielopole Skrzyńskie. Odległość wynosi 52 kilometry.

Z Gdańska do Tarnowa trasą E75 oraz kawałkiem autostrady A1 dojedziemy w 9 godzin. Odległość pomiędzy dwoma miastami wynosi 615 kilometrów.

Z Lublina trasą nr 79 przez Sandomierz, Połaniec i Dąbrowę Tarnowską. Do Tarnowa są 224 kilometry.

Kilka słów o winnicy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Winnica Mokosza leży na Podkarpackim Szlaku Winnic. Jej teren to stok o nachyleniu ok. 18°, ze spadkiem w kierunku doliny niewielkiego potoku. Wysokość wynosi 310-330 m.n.p.m. Dzięki glebie klasy IVb, piaszczysto–gliniastej, średnio ciężkiej, panują tam idealne warunki do upraw winorośli. Z owoców ciemnych uprawia się Dunaj, Pinot Noir, Zweigelt, Marechal Foch. Z owoców jasnych z kolei Seyval Blanc, Chardonnay, Hibernal i Jutrzenka.

Zobacz też: Śladami sommelierów: Zachowice

Obecnie można tam podziwiać piękne widoki Pogórza Karpackiego, na tle których rozkwita winorośl. Jeżeli będziemy regularnie odwiedzać winnicę w gminie Brzostek to z czasem na pewno doczekamy się tam gospodarstwa agroturystycznego, które jest w trakcie realizacji. Na jego terenie będą odbywały się nie tylko degustacje win, lecz także warsztaty kulinarne czy wycieczki turystyczne po okolicy, połączone z rekreacją.

Podróż po regionie

32 km. dalej znajduje się Dębica – stolica przemysłu oponiarskiego. Z Grudny Górnej dojedziemy tam trasą nr 73. Taki krótki odcinek można przejechać w ramach odpoczynku po zwiedzaniu winnicy. Historia produkcji opon w Dębicy sięga końca lat 30. XX wieku, kiedy powołano Centralny Okręg Przemysłowy. 1937 rok przyniósł Dębicy budowę wytwórni kauczuku, pierwszą oponę wyprodukowano zaś w 1939 roku. Po wojnie fabryka bardzo się rozwinęła. Od lat 90. właścicielem fabryki został amerykański koncern Goodyear.

Zobacz też: Śladami Sommelierów: Winnica nad Pilicą

Gmina Dębica posiada jeszcze wiele innych atrakcji. Warto odwiedzić Górę Śmierci – monumentalny pomnik poświęcony pomordowanym w obozie zagłady. Park podworski z XIX wieku położony jest 600 metrów od trasy nr 4 w kierunku Wisłoki. W jego centralnym punkcie znajdziemy podworski budynek mieszkalny, który postawiono w 1932 na gruzach dworu, pochodzącego z I wojny światowej. Park posiada wartościowe gatunki modrzewia, które można podziwiać podczas relaksacyjnego spaceru.

Winnica Mokosza
Hubert Baraniecki, Ewa Olszewska
Grudna Górna 61,
39-232 Grudna Dolna,
gm. Brzostek, pow. dębicki,
e-mail: vinitus@vinitus.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA