REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na weekend: okolice Doliny Kluczwody - poradnik

Kajetan Puszek
fot. Audi A8
fot. Audi A8

REKLAMA

REKLAMA

Dolina Kluczwody położona pomiędzy Olkuszem a Krakowem, dzięki bogactwu krajobrazu, stanowi świetne zaplecze na wycieczkę objazdową samochodem. Na terenie Doliny zwiedzimy także Jaskinie Wierzchowską, która posiada najdłuższą trasę turystyczną w Polsce.

Jak dojechać?

REKLAMA

Dolina Kluczwody jest doskonałym miejscem na wycieczkę objazdową samochodem po terenach rozciągających się pomiędzy wsią Wierzchowie a Bolechowicami. Wsie położone są niespełna 30 km na północny - wschód od Olkusza, jadąc drogą krajową nr 94.

Z Krakowa jadąc drogą nr 79 dojedziemy na miejsce w niecałe 30 minut.

Fauna i flora

Część terytorium Doliny zajmuje Rezerwat Leśny, który usytuowany jest między Gackami i Wierzchowem. Rok 1989 przyjmuje się za oficjalną datę powstania rezerwatu – który stworzony został w celu ochrony lasu grądowego oraz zbiorowisk roślinności naskalnej i charakterystycznego krajobrazu. Łączna powierzchnia rezerwatu wynosi 35,29 hektarów. Przyroda Doliny Kluczwody jest pełna sprzeczności – z jednej strony okalają ją buki oraz modrzewie, z drugiej w oczy rzucają się puste przestrzenie z wysokimi skałkami.

Zobacz również: Samochodem na weekend : Miastko

REKLAMA

Jeżeli udamy się w środkową część doliny w stronę skały Zamczysko, będziemy mieli okazję zetknąć się z pozostałością po małej średniowiecznej fortyfikacji. Interesująca jest linia graniczna zaborów austriackiego i rosyjskiego, która znajduje się na północ od ruin. Przy rzece ustawiono dwa stylizowane słupy graniczne.

Dużą wartość krajoznawczą posiadają znajdujące się na wschodnim zboczu doliny Mączne Skały. Znajdują się pomiędzy odcinkiem drogi prowadzącym z Białego Kościoła do Zelkowa a Skałami Zamkowymi. Ze szczytu rozciąga się malownicza panorama na Dolinę Kluczwody.

Jaskinia Wierzchowska Górna

Jaskinia posiada najdłuższą trasę ze wszystkich jaskiń w Polsce. Jest ona drugą co do wielkości jaskinią jurajską. Z Ojcowskiego Parku Narodowego należy wrócić do Skały i stamtąd drogą nr 778 udać się w stronę Krakowa. Po pokonaniu kilku kilometrów skręcamy w Korzkwi w prawo, następnie znów w prawo. Dojeżdżając do miejscowości Biały Kościół skręcamy w lewo na Zabierzów, z tej drogi w prawo w asfaltową drogę w kierunku Wierzchowia. W tym miejscu znajduje się niewielki parking, z którego udamy się oznakowaną ścieżką do jaskini.

Jaskinia Wierzchowska Górna czynna jest od 9 kwietnia do 30 kwietnia od 9. do 16.00, od maja do sierpnia od 9.00 do 17.00, od września do października od 9.00 16.00 i w listopadzie od 9.00 do 15.00. Wejście dla turystów zawsze zaczyna się o pełnych godzinach – dobrze o tym pamiętać planując eksploracje z przewodnikiem.

Zobacz również: Samochodem do Wielkiej Brytanii – jak się przygotować?

Ceny biletów:
normalny - 12 PLN
ulgowy - 10 PLN

Jaskinia Wierzchowska
32-089 Wierzchowie,

http://www.podziemia.pl

Jaskinia Mamutowa

Jaskinia Mamutowa jest to wielowarstwowe stanowisko jaskiniowe, o długości 105 metrów. Geneza jaskini jest datowana na 40–25 tys. lat temu. Obiekt jest dostępny nie tylko dla speleologów, którym jaskinia stwarza idealne warunki do wspinaczki po trasach o różnym stopniu zaawansowania. Najlepsze warunki do eksploracji jaskini panują w lecie. Obiekt przez cały rok jest miejscem ekspedycji speleologicznych. Przełomowym momentem w dziejach jaskini było odbycie trasy o nazwie „Chomeini” przez Piotra Korczaka w 1987 roku, która wyznaczyła nowe standardy speleologiczne w Jaskini Mamuciej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Typy ładowarek samochodowych. Moc ważniejsza od liczby punktów! Przynajmniej dla ciężarówek

    Elektryfikacja oznacza konieczność rozbudowy sieci stacji ładowania. Dziś jednak coraz jaśniejsze staje się to, że do tej pory Europa szła w złym kierunku. Bo na mapie nie liczy się wcale ilość punktów, a oferowania przez nie moc.

    Kto musi odśnieżać drogi? Czasami to obowiązek... kierowcy. Inaczej zapłaci odszkodowanie

    Kierowcy też muszą odśnieżać drogi. Co prawda nie publiczne, ale mimo wszystko obowiązek taki mają. I warto o nim pamiętać. Zwłaszcza że w razie jego zaniedbania, mandat dochodzący do 1500 zł to naprawdę najmniejszy z problemów.

    Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

    Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    REKLAMA

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

    Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    REKLAMA

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA