REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak spędzić weekend na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej?

Kajetan Puszek
Fot. Suzuki
Fot. Suzuki

REKLAMA

REKLAMA

Proponujemy zwiedzenie Rezerwatu przyrody w Podlesicach, który znajduje się na Jurze Krakowsko–Częstochowskiej. Mówi się, że grupa ostańców znajdująca się na terytorium rezerwatu zaliczana jest do najbardziej malowniczych w regionie. W pobliżu Góry Zborów będziemy mogli wypocząć w gospodarstwie agroturystycznym.

Dojazd

REKLAMA

Rezerwat znajduje się w Podlesicach, w powiecie zawierciańskim, województwie śląskim. Z Częstochowy jedziemy drogą E75, następnie trasami 791 i 792. Droga wiedzie przez Poczesną, Żarki i Kotowice. Odległość wynosi 53 km. Z Poznania natomiast pojedziemy autostradą A2 oraz trasą E75. Trasę pokonuje się w niecałe 5 godzin.

Co warto zwiedzić?

Na terenie rezerwatu mieści się Góra, Zborów zwana również Berkową Górą oraz Pasmo Kołoczek, które należy do południowej części Skał Kroczyckich. Znajdujące się tam ostańce to interesujące formy skalne, często przypominające sylwetki ludzkie i zwierzęce. Jeżeli będziemy kierować się z zachodu na wschód, to natrafimy na skalny kompleks o nazwie Krucze Skały. Ponadto zachęcamy do eksploracji kilkumetrowego zapadliska o nazwie Ogródek. Warta zobaczenia jest także skała Młynarz, Filar Wyklętych czy też Cyrk – kocioł skalny z pionowymi skałami.

Zobacz też: Jura Krakowsko – Częstochowska: Olsztyn

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W pobliżu znajduje się skała Rygiel z licznymi kolebkami, a za nią na północnej stronie rozciąga się skała Blocheńska. W skale Wielki Dziad znajduje się wejście do Jaskini Kalesonowej. W sąsiedztwie tej formy krasowej naszym oczom ukażą się skały, tj. Budda, Napoleon i Ptak. W kompleksie skał Kołoczyka znajduje się również Jaskinia Berkowa.

Fauna i flora

Jeżeli lubimy obcować z przyrodą to przebywanie w rezerwacie w Podlesicach dostarczy nam wiele przeżyć. Bogactwo flory regionu to kozłek trójlistkowy, mącznica lekarska, goździk siny, dziewięćsił bezłodygowy, irga zwyczajna. Znajdziemy tu także reliktowe stanowisko skalnicy gronkowej dotychczas spotykanej tylko w partiach alpejskich.Objęte ochroną lasy i skały rezerwatu zamieszkiwane są m.in. przez drozdy skalne (nagórnik skalny), kilka gatunków puchaczy, kląsawkę, dzierzbę rudogłową. Do pozostałych gatunków można zaliczyć kopciuszka, pustółka oraz krzyżodzioba sosnowego i świerkowego. Jest to jednocześnie ostoja rzadkiego w Polsce motyla - skalnika.

Zobacz też: Jura Krakowsko - Częstochowska: Zamek w Pieskowej Skale

Jeżeli znajdziemy się na Górze Zborów podczas dobrych warunków pogodowych, to będziemy mogli dostrzec z niej m.in. zamki w Podzamczu, w Morsku, w Mirowie i Bobolicach, tudzież rozpoznać na horyzoncie skały Okiennika Wielkiego. Co ciekawe, widoczne są z jej wierzchołka kontury Zawiercia, Myszkowa czy pobliskich Kroczyc. Nie bez kozery mówi się, że widok z Góry Zborów zaliczany jest do jednego z najbardziej imponujących i zapierających dech w piersiach na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Ciekawostką jest, że na jej szczycie znajduje się wieżyczka triangulacyjna wybudowana przez Niemców podczas II wojny światowej. Na stokach góry wykonane zostały niegdyś liczne rowy strzeleckie i przeciwczołgowe.

Agroturystyka

Agroturystyka „Związek Gmin Jurajskich”, Podlesice 78, 42-425 Kroczyce. Agroturystyka proponuje pokoje znajdujące się w domu z pełnym węzłem sanitarnym. Cena od osoby – 25 zł/doba. W znajdującym się naprzeciwko Ośrodku Ostaniec – korty tenisowe, dyskoteka, restauracja. W bliskiej odległości szlaki turystyczne prowadzące na Górę Zborów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA