Jak ciekawie spędzić weekend w okolicy Krakowa?
REKLAMA
REKLAMA
W jego centralnej części, we wnęce skalnej, znajduje się obraz naskalnypióra Walerego Eljasza-Radzikowskiego. Dolina jest zbiorem osobliwejfauny i flory, która jest doskonałym tłem do pieszych wędrówek.
REKLAMA
Jak dojechać?
Z Krakowa trasą nr 780 przejeżdżamy 18 kilometrów i znajdujemy się w Mnikowie, gdzie jest wejście na teren Doliny.
Z Bielska Białej trasą nr 52 przez Andrychów i Zator, następnie drogą nr 781. Przejazd zajmuje 1 godz. i 30 minut.
Ze Szczecina trasą A4/E40. Odległość wynosi 744 kilometry.
Zobacz też: Wakacje dla aktywnych
REKLAMA
Rezerwat krajobrazowy usytuowany jest między wsiami Czułów i Mników, znajdującymi się kilkanaście kilometrów od Krakowa. Rezerwat obejmuje część Doliny Sanki, która stanowi wąwóz skalny o wysokości ok. 80 metrów. Eksplorując Dolinę będziemy mieli okazję obejrzeć ok. 10 jaskiń i grot, w tym m.in. grotę "Nad Potoczkiem".
Fauna rezerwatu to licznie występujące na tym terenie nietoperze, dla których naturalny ekosystem stanowią jaskinie. Ptaki reprezentowane są przez pustułki, ortolany i słowiki rdzawe. Florę Doliny wypełniają buki, dęby i jawory. Skały porośnięte są m.in.: koniczyną długowłosą, omanem szorstkim, fiołkiem kosmatym, parzydłem leśnym, rośnie tam też kozłek trójlistkowym. Grąd, łęg i buczyna porastają także ściany wąwozu i dolinkę rzeki.
Penetrując Dolinę możemy skorzystać ze ścieżki turystycznej, przez którą prowadzi wygodna trasa rowerowa i ścieżka turystyczna. Samochód będziemy mogli zostawić na parkingu, przed wejściem do Doliny. Ścieżka turystyczna jest przystosowana także dla turystów niepełnosprawnych.
Zobacz też: Jura Krakowsko - Częstochowska: Zamek w Ogrodzieńcu
REKLAMA
Naszą uwagę zwróci z pewnością malowidło sakralne, które wedle najnowszych źródeł pochodzi z 1824 lub 1825 roku. Starsze źródła historyczne datowały je na 1863 rok. Umiejscowione jest w środkowej części rezerwatu na polance, we wnęce skalnej. Obraz naskalny pędzla Walerego Eljasza-Radzikowskiego został niestety kiedyś zniszczony, a próby jego restauracji były dość nieudolne. Efektem tego jest obecny wygląd, który pozostawia wiele do życzenia. W planach są próby wiernej rekonstrukcji pierwotnej wersji obrazu. W pobliżu obrazu Matki Boskiej znajdują się ławeczki dla turystów – można na nich wypocząć podczas letniej aury.
Rezerwat Dolina Mnikowska znajduje się na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Jest to malowniczy wąwóz krasowy o powierzchni 20,43 ha obejmujący przełomowy odcinek doliny Sanki. Zróżnicowana szata roślinna daje idealny grunt do pieszych wycieczek, pokonywania szlaków rowerowych czy też uprawiania nordic walking. Głębokość wąwozu wyciętego w wapieniach jurajskich dochodzi do 80 m. Skały charakteryzują się stromymi ścianami, wrotami skalnymi czy też pojedynczymi iglicami.
REKLAMA
REKLAMA