Jak spędzić weekend w północnej części Jury? cz. V
REKLAMA
REKLAMA
W Wieluniu zaczniemy od Bramy Krakowskiej, czyli ośmiobocznej ceglanej budowli o charakterze wieżyczki zegarowej oraz klasycystycznego ratusza, w którym rezydują lokalne władze. W jednej z części baszty znajduje się galeria art déco. Samochód zostawimy na znajdującym się przed obiektem parkingu. Jest tam również mały skwer, na którym latem można odpocząć na ławce, podziwiając jednocześnie fragmenty murów Bramy Krakowskiej, dawniej nazywaną - Rudzką.
REKLAMA
Warto udać się w rejony ulicy Narutowicza, gdzie znajduje się Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Czynne jest w soboty (10-13) i niedzielę (11-15). Muzeum mieści się w dawnym budynku poklasztornym ss. bernardynek.
Zobacz też: Jura Krakowsko – Częstochowska: Złoty Potok cz. I
REKLAMA
Nasza podróż samochodem po okolicy pokaże nam mnogość przykładów drewnianej architektury sakralnej. Będą to kościółki stojące m.in. w Naramicach, Gaszynie, Popowicach, Łaszewie i Grębieniu. Za wzorcowy przykład wieluńskiej architektury uchodzi XVI-wieczny kościół w Łaszewie.
Z Wielunia do Grębienia dojedziemy drogą nr 45 w kierunku Opola i Kluczborka. To właśnie tam znajdziemy jeden z nielicznych przykładów architektury wieluńskiej, Kościółek Trójcy Świętej – warto zwiedzić jego wnętrze podczas niedzielnej mszy.
Zobacz też: Jura Krakowsko - Częstochowska: Zamek w Ogrodzieńcu
Na drodze nr 45 skręćmy w prawo w Wierzbiu, dokładnie za budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Po dwóch kilometrach ujrzymy drogowskaz Ożarowa – zwiedzimy tam XVIII–wieczny dwór zaadaptowany na muzeum. We wnętrzu mieści się salon, buduar i alkowa, pokój myśliwski, gabinet, sala jadalna, pokoik dziewczęcy.
Do największych zabytków ekspozycji zgromadzonej z dworów Ziemi Wieluńskiej, zaliczają się: barokowe szafy, skrzynie i kufry z XVIII i XIX wieku czy zespół portretów szlachty wieluńskiej z XVII i XVIII wieku. Muzeum czynne jest wt-pt. w godzinach 9.00-15.30, a w soboty i niedziele - 12.00-15.30. Bilety w cenach: 3,50 zł - normalny, 2,50 zł – ulgowy. Istnieje możliwość wynajmu przewodnika w cenie 11 złotych.
Dojazd
Z Częstochowy do Wielunia dojedziemy drogą nr 14 przez Krzepice. Do miejsca rozpoczynającego trasę wycieczki jest zaledwie 68 kilometrów.Z Cieszyna autostradą A4, trasą E40 dojeżdżamy na miejsce w ponad 3 godziny. Do przejechania mamy 203 kilometry.
Baza noclegowa/gastronomia
Zajazd Boryna, znajduje się przy trasie na Łódź i Sieradz, tel. 43 8434425, lokal posiada 30 miejsc noclegowych z łazienkami; ekskluzywna restauracja i parking dla gości.
Hotel Warszawski, ul. Sieradzka 2,Wieluń tel. 438434126. Obiekt posiada 36 miejsc noclegowych, mały i płatny parking dla gości.
Cukiernio-kawiarnia „U Jarka”, ul. Narutowicza 11, Wieluń
Kawiarnia Tessa–Rossa, ul. Sieradzka 2,Wieluń tel. 512390830
REKLAMA
REKLAMA