REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak spędzić weekend w północnej części Jury? cz.I

Kajetan Puszek
Opel Insignia, fot. Newspress
Opel Insignia, fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Podróżujemy po północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Z klasztoru jasnogórskiego podziwiamy okolice Częstochowy, w kaplicy kontemplujemy przy „cudownym” obrazie Czarnej Madonny. W Mstowie spacerujemy chwilę po malowniczym ryneczku. W Olsztynie warto napić się kawy u podnóża XIV-wiecznych ruin zamku.

Największą atrakcją Częstochowy jest Jasna Góra – sanktuarium maryjne, do którego co rok ściąga ok. 4 tys. pątników. Do klasztoru dojeżdżamy ulicą 7 Kamienic, przy której znajdują się sklepy z dewocjonaliami oraz kawiarnie. Samochód można zostawić na parkingu pod wzgórzem bądź w okolicy Domu Pielgrzyma. Największą atrakcją klasztoru jest obraz Czarnej Madonny, który jest odsłaniany o określonych porach. W sanktuarium warto zwiedzić Arsenał, Skarbiec NMP, Salę Rycerską i Muzeum 600-lecia. Ponadto można podziwiać panoramę Częstochowy z jasnogórskiej wieży, która jest czynna od 9.00 do 16.00. Zwiedzanie muzeów klasztornych dostępne jest za wolnymi datkami. Ok. 10 minut piechotą od klasztoru znajduje się kościół św. Barbary, przy którym tryska źródełko.

REKLAMA

Zobacz też: Samochodem na weekend: Włocławek – Płock

Do Mstowa dojeżdżamy skręcając z trasy E75 w kierunku Radomska w drogę 741, następnie kierujemy się drogą 786, w kierunku Włoszczowej. Uwagę przyciąga mały rynek, wokół którego zgromadzone są domki. Do cenniejszych zabytków zalicza się Zespół Klasztorny Kanoników Regularnych Laterańskich, który widoczny jest już ze wzgórz wsi Wancerzów.

Zobacz też: Wyjazd samochodem do Czech

Olsztyn uplasowany jest niespełna 8 kilometrów od granic Częstochowy. Na miejsce dojedziemy trasą na Kielce. Obejrzymy tam ruiny zamku kazimierzowskiego, pochodzącego z XIV wieku. Samochód można zostawić u jego podnóża, przy ul. Zamkowej. Jeżeli będziemy chcieli podziwiać olsztyńską zabudowę podczas spaceru, auto możemy zaparkować przed urzędem gminy. Polecamy wstąpienie do olsztyńskiej szopki znajdującej się przy ul. Kuhna. Ekspozycje umieszczoną w pachnącej drewnem chałupie można obejrzeć od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 18.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dojazd

Z Warszawy Trasą 8/E67 i E75 przez Rawę Mazowiecką. Odległość wynosi 216 kilometrów. Na miejsce dojedziemy w 3,5 godziny.

Z Gdańska do Częstochowy jedzie się ok. 6 godz. i 40 minut. Trasa wiedzie odcinkiem drogi E75 oraz autostradą A1.

Ze Szczecina przez Gorzów Wielkopolski, Wrześnię, Łódź (E30). Odległość pomiędzy Szczecinem a Częstochową wynosi 683 kilometry.

Gdzie warto zjeść?

REKLAMA

Częstochowa, Pizzeria Paradiso, ul. 7 Kamienic, 11-22. Kilkanaście rodzajów pizzy, niskie ceny. Dużym atutem jest usytuowanie w bliskiej odległości od Jasnej Góry.
Restauracja „Cleopatra”, ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 5, tel. 34 324 70 04. Dania kuchni egipskiej, potrawy z grilla, przystępne ceny. Lokal usytuowany w jednej z przecznic od al. Najświętszej Marii Panny.

Mstów, Karczma Rzym, Pl. Adama Mickiewicza 12, 698 063 809, dania kuchni polskiej. W menu takie rarytasy jak golonka karczmiana, czy też zraz wołowy zwijany.

Olsztyn, Restauracja "Spichlerz", ul. Kazimierza Wielkiego 2, czynna codziennie : od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 21.00, a w soboty i w niedziele od 10.00 do 22.00. W menu tradycyjne dania tj. golonka w chruście warzywnym, pierogi z mięsem czy pieczeń smakosza.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA