REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak ruszać z miejsca i przyspieszać podczas jazdy aby oszczędzać paliwo?

Początkującego kierowcę łatwo rozpoznać po dużej ilości gwałtownych przyspieszeń i hamowań. Taki styl jazdy bardzo podnosi zużycie paliwa. Jak zatem ruszać i przyspieszać, aby oszczędzać paliwo? W końcu płynna jazda to jeden z najważniejszych elementów ecodrivingu.

Gołoledź: czym jest, kiedy występuje. Jak gołoledź wpływa na bezpieczeństwo jazdy?

Wśród niebezpieczeństw, czyhających na drogach na kierowcę, gołoledź i tzw. "śliskość pośniegowa" należą do najgroźniejszych. Przed poślizgiem na takiej nawierzchni nie uchronią nas nawet najlepsze opony zimowe.

Przejazdy kolejowe: jak je bezpiecznie przejeżdżać?

Przejazdy kolejowe to jedne z najniebezpieczniejszych miejsc na drodze. Nadjeżdżający pociąg nie ma fizycznej możliwości zahamowania. Cała odpowiedzialność za bezpieczne pokonanie przejazdu kolejowego spoczywa więc na kierowcy.

Pojazdy uprzywilejowane: jak się wobec nich zachowywać? Jakie mają przywileje?

Uprzywilejowanymi w ruchu drogowym są pojazdy sygnalizujące swoje uprawnienia za pomocą czerwonych i/lub niebieskich świateł migających oraz sygnału dźwiękowego. Często są to prywatne auta VIPów, np. korpusu dyplomatycznego, policji, Biura Ochrony Rządu, czy ambulanse pogotowia ratunkowego.

REKLAMA

Kiedy odliczyć VAT z faktury za nabycie usług transportowych lub spedycyjnych?

Czy można odliczyć VAT w miesiącu otrzymania faktury, czy z odliczeniem trzeba poczekać na wykonanie usługi?

Kolumna pojazdów: jak w niej jechać?

Kolumny pojazdów, sunące po drogach, są zjawiskiem powszechnym. Jazda w kolumnie tylko teoretycznie wygląda na bardzo łatwą.

Teoretyczna a rzeczywista droga hamowania

Droga hamowania jest jednym z najważniejszych czynników, decydujących niejednokrotnie o życiu lub śmierci kierowcy, jego pasażerów oraz postronnych osób. Do licznych wypadków dochodzi tylko dlatego, że kierowcy nie zdają sobie sprawy z jej długości. Istnieją dwa rodzaje drogi hamowania: teoretyczna i rzeczywista. Jaka jest różnica i jak wpływa na nasze bezpieczeństwo?

Chevrolet Camaro: Bumblebee powraca na ekrany

Ponownie będziemy mogli oglądać Chevroleta Camaro w kinie. Po występie w filmie „Transformers”, samochód powraca na ekrany. Podziwiać go będziemy mogli w najnowszej, trzeciej części kinowego hitu- „Transformers: Dark of the Moon”, od 28 czerwca 2011 roku.

REKLAMA

Samodzielna zamiana kół – czy można to zrobić samemu, czy lepiej jechać do warsztatu? Jak samemu zmienić koła?

Wieku kierowców wykonuje proste czynności serwisowe na własna rękę w przydomowym garażu lub pod chmurką na parkingu. Czy „domowym sposobem” można wymienić koła, czy to opłacalnie i przede wszystkim bezpieczne? Rozpatrzmy wszystkie za i przeciw.

Jak wybrać warsztat wulkanizacyjny? Jak powinien być wyposażony dobry warsztat wulkanizacyjny i jakie usługi powinien oferować?

Wybierając warsztat w którym wymieniamy opony – lub całe koła – nie zawsze opłaca się kierować jedynie dobrą ceną. Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko zostało zrobione zgodnie ze sztuką i nasz samochód będzie bezpieczny warto sprawdzić jak wyposażony jest warsztat wulkanizacyjny i czy wulkanizator naprawdę wie co robi.

Felga aluminiowa na zimę? Czy to dobry czy zły pomysł?

Coraz częściej zamiast samych opon kierowcy decydują się na komplet sezonowych kół, a wtedy rodzi się kolejny dylemat. Jakie felgi wybrać: klasyczne stalowe czy jednak lekkie i ładne aluminiowe i w końcu... Czy felgi aluminiowe nadają się do jazdy w zimie?

Szybkość: co to jest? Jakie są rodzaje szybkość? Jak szybkość wpływa na bezpieczeństwo?

Nadmierna szybkość to najczęstszy w policyjnych raportach główna przyczyna wypadków. Choć innych przyczyn wypadków zawsze też jest wiele, zmniejszenie szybkości zawsze daje nam więcej czasu na reakcję. Czym jednak jest sama szybkość, jakie są jej rodzaje i jak tak naprawdę wpływa na bezpieczeństwo?

Wzrost obrotów ładunkowych w polskich portach

Obroty ładunkowe w portach morskich w 2010 r. wyniosły 59,5 mln ton, tj. o 32,0% więcej niż w poprzednim roku - podaje Główny Urząd Statystyczny.

Nissan Qashqai: to już milion egzemplarzy

Właśnie wyprodukowano milionowy egzemplarz samochodu Nissan Qashqai. A już niedługo Nissan wprowadzi na rynek crossovera nowej generacji.

Auto na ślub dla księcia: Lexus LS 600h L Landaulet

Oficjalnym autem uroczystości ślubnych Księcia Monaco Alberta II będzie Lexus LS 600h L Landaulet. Auto stworzone specjalnie z myślą o ceremonii przez Carat Duchateleta, producenta karoserii.

Dacia sprzedała w Polsce już 20 tysięcy samochodów

Na polskie drogi wyjechał 20-tysięczny egzemplarz Dacii. Jubileuszowym modelem jest Logan Pick-up z silnikiem 1,6 litra. Wynik osiągnięto w siódmym roku obecności Dacii na naszym rynku.

Zmiana zasad badań lekarskich kierowców

W środę, 29 czerwca, wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami.

Test: Volkswagen Golf VI: co dziś znaczy 1,4?

Najnowszy Volkswagen Golf z silnikiem TSI o mocy 160 KM jest nie tylko praktyczny, ale i dynamiczny. Auto sprawdzi się zarówno jako pojazd rodzinny, jak i środek transportu dla młodej osoby. W naszym teście Volkswagena Golfa 1,4 TSI sprawdzamy czy downsizing w wydaniu Volkswagena ma sens.

Zmiany w płaceniu za autostrady od 1 lipca

Od 1 lipca Kierowcy ciężarówek, autobusów i niektórych aut z przyczepami będą płacić za przejazd autostradami korzystając z elektronicznego systemu. Kierowcy samochodów osobowych będą musieli zapłacić za przejazd odcinkiem A2 Konin-Stryków.

Ford Mustang 2011

Ford Mustang 2011 jest dostępny z silnikami V6 lub V8 o pojemnościach od 3,7l do 5,7l. Moce jakich dostarczają silniki wahają się w zakresie od 305 do 550KM. Nowy Mustang jest nawiązaniem do starych "Muscle cars".

Nowe osoby w kadrze zarządzającej Spedimex Sp. z o.o.

Do kadry zarządzającej Spedimex Sp. z o.o. dołączyli dwaj nowi członkowie: Tomasz Pyka - Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu oraz Serge Schmittag - Dyrektor ds. Operacji i Rozwoju.

FM Logistic ma certyfikat GMP dla produktów farmaceutycznych

FM Logistic, uzyskała certyfikat GMP (Good Manufacutring Practice) w zakresie magazynowania i dystrybucji produktów farmaceutycznych.

Porsche 911 Turbo S

Porsche 911 turbo S posiada silnik o pojemności 3,8 litra i mocy 530 KM oraz moment obrotowy wynoszący 700Nm. Rozpędzenie się do setki nowej odmianie Porsche zajmuje 3,3 sekundy a prędkość maksymalna wynosi teraz 315km/h. Moc nowego Porsche jest przekazywana na wszystkie kola za pośrednictwem 7 stopniowej dwusprzęgłowej przekładni PDK. Auto porusza sie na 19-calowych kołach.

Czy wiesz jakie kupić auto za 10 tysięcy złotych?

Auto wcale nie musi kosztować majątku. Pod warunkiem, że nasze wymagania nie będą zbyt wielkie. Oto propozycja kilku aut za 10 tysięcy złotych.

Co to jest ET? Jak można korygować ET felgi?

Przy kupnie nowych felg trzeba pamiętać nie tylko o odpowiednim rozstawie śrub montażowych. Kolejny ważny parametr to ET, czyli osadzenia. Jeśli o nim zapomnimy może się okazać, ze opona ociera o kolumnę zawieszenia albo całe koło wystaje poza obrys auta. ET możemy jednak w pewnym stopniu korygować.

Mechanik Roku 2011 odjechał Mitsubishi ASX

Mechanik Roku to konkurs organizowany przez firmę Fota od 2002 roku. Tegoroczny półfinał i finał odbył się w dniach 16-18 czerwca w Kołobrzegu. Zwycięzca otrzymał m.in. zaszczytny tytuł i samochód osobowy Mitsubishi ASX.

Czy narzędzia dodawane w zestawie do auta wystarczą do bezpiecznej wymiany koła? Czy warto mieć dodatkowy sprzęt?

Kiedy najczęściej złamiemy gumę? Oczywiście podczas wyjazdów – czyli wtedy kiedy o problemach wolelibyśmy nie myśleć. Dlatego warto sprawdzić jak wygląda nasz komplet podstawowych narzędzi. Chodzi o prawdziwe minimum: lewarek, klucz do kół i uniwersalny śrubokręt.

Zestawy naprawcze w sprayu – czy to działa, kiedy można je stosować, kiedy nie uszczelnią opony

Zamiast 9 kilogramów gumy i stali 200-gramowy pojemnik z pianką i elektryczna pompka do kół. Zestawy do naprawy przebitej opony coraz częściej stanowią standardowe wyposażenie auta. Czy takie rozwiązanie się sprawdza? Jakie ma wady i zalety?

Wymiana opon parami – o czym warto pamiętać, kiedy można wymienić opony na osi, a kiedy trzeba wszystkie naraz?

Polskie przepisy dopuszczają jazdę z różnymi oponami na poszczególnych osiach pojazdu. To daje kierowcy możliwość wymiany opon/kół stopniowo – parami. Warsztaty wulkanizacyjne patrzą na taką formę „oszczędzania” bardzo nieprzychylnie. Dlaczego? Czy chodzi tylko o sprzedanie nam od razu czterech opon?

Volkswagen... który prowadzi się sam

Temporary Auto Pilot to nowy system Volkswagena, który sam będzie kierował autem w czasie jazdy. System ma na celu zmniejszenie liczby wypadków spowodowanych przez zmęczenie, błąd lub nieuwagę kierowcy.

Jakie dokumenty trzeba mieć aby zastosować 0 proc. VAT przy eksporcie

Jakie dokumenty są niezbędne do zastosowania 0 proc. stawki podatku VAT przy usługach związanych bezpośrednio z eksportem towarów.

Krawczyk zrezygnował z funkcji przewodniczącego RN PLL LOT

Jacek Krawczyk złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Rady Nadzorczej PLL LOT - poinformował rzecznik spółki Leszek Chorzewski. Krawczyk nadal będzie zasiadał w Radzie.

Ford Focus MK1: wymiana oleju silnikowego

Wymiana oleju silnikowego to jedna z czynności, którą musimy wykonywać regularnie. W poradniku tym pokażemy jak samemu przeprowadzić wymianę oleju silnikowego w modelu Focus MK1.

Ford Focus MK1: pomiar ciśnienia sprężania

Wykonanie ciśnienia sprężania pozwala na uzyskanie wiarygodnej informacji dotyczącej stanu technicznego naszego silnika. Oto opis jak wykonać to samemu.

Czy wiesz jak dopełnić formalności przy zakupie auta używanego w Polsce?

Kupno samochodu używanego w Polsce jest bardzo proste i wymaga właściwie tylko wizyty w urzędzie skarbowym i dzielnicy lub gminy. Sprawdź, jakie zarejestrować używane auto.

Ponad 10 proc. spadek ładunków w transporcie morskim w 2010 r.

W 2010 r. polscy przewoźnicy morscy przewieźli 8362,3 tys. ton ładunków (spadek o 10,8% w porównaniu do roku 2009), wykonując pracę przewozową 19,8 mld tonokilometrów tj. o 17,1% mniejszą w porównaniu z rokiem poprzednim.

Czy wiesz jak wymienić wycieraczki?

Wycieraczki warto wymieniać regularnie, nawet raz do roku. Ich poprawne działanie wpływa na nasze bezpieczeństwo. Poniżej krok po kroku opisuję, jak wymienić wycieraczki w samochodzie.

Fotorelacja ze zlotu zabytkowych Mercedesów w Warszawie

Przedstawiamy fotorelację z X Zlotu Zabytkowych Mercedesów - STAR DRIVE 2011. 25 czerwca 2011 roku na warszawskim Wilanowie już po raz 10. spotkali się członkowie Klubu Zabytkowych Mercedesów. Star Drive Poland to największy zlot miłośników legendarnej marki z gwiazdą na masce, obchodzącej w tym roku swoje 125 urodziny. W imprezie udział wzięło ponad 100 załóg z Polski i zagranicy. Najstarszy Mercedes liczył sobie blisko 100 lat!

Jak wybrać ciche opony? Jakie opony są bardziej ciche i dlaczego?

Szum opon może stanowić nawet 1/3 niechcianych dźwięków docierających do uszu pasażerów w kabinie auta. Dobór odpowiednich opon może zmniejszyć natężenie nieprzyjemnych dźwięku nawet o 3-4 dB. Dla ludzkiego ucha to duża różnica – 3 dB mniej to blisko dwukrotnie ciszej!

Jak obniżyć spalanie – co zrobić, żeby samochód mniej palił – wyższe ciśnienie w oponach ile można zyskać?

Temat ograniczenia spalania przez zmianę ciśnienia w kołach to wykorzystanie czystych praw fizyki i... niestety łamanie zasady stosowania się do zaleceń producenta.

Indeks prędkości opon – jak odczytać, co oznaczają poszczególne znaki, jaki indeks powinny mieć opony do auta rodzinnego?

Indeks prędkości opony, podobnie jak indeks nośności, powinien być dostosowany do możliwości auta - do jego prędkości maksymalnej – nie do „założeń” kierowcy. Jeśli nasze auto może jechać ponad 200 km/h nie powinno się stosować opon z niższym indeksem prędkości niż H i nieważne czy korzystamy z pełni możliwości auta czy nie.

Czym grozi jazda z niewyważonymi kołami? Jak często trzeba wyważać koła?

Niewyważone koło daje nieprzyjemne efekty akustyczne i drgania na kierownicy, ale nie tylko! Niewyważone koło daje podobny efekt, jakby ktoś systematycznie walił młotkiem w zawieszenie naszego auta. Dlatego warto wyważać koła przynajmniej raz w sezonie. To może nam oszczędzić wydatków na remont zawieszenia.

Opony wzmacniane XL. Kto musi je kupować i dlaczego?

Opony wzmacniane na pierwszy rzut oka mogą niczym nie różnić się od tych „normalnych”, a zazwyczaj są od nich wyraźnie droższe. Dlaczego? I kiedy bezwzględnie trzeba stosować ogumienie z oznaczeniem XL, a kiedy jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto?

Toyota GRMN SPORTS HYBRID Concept II na torze Nurburgring

Toyota zaprezentuje GAZOO Racing Master of Nürburgring Sports Hybrid Concept II, podczas rozpoczynającej się właśnie 39 edycji 24-godzinnego wyścigu wytrzymałościowego na torze Nürburgring, który odbędzie się 23-26 czerwca

Prezentujemy Renault Koleosa po face liftingu

Znany od kilku lat Renault Koleos, w najbliższym czasie przejdzie face lifting mający na celu podniesienie sprzedaży francuskiego crossovera.

Kiedy wystawić fakturę z tytułu wykonania usługi spedycyjnej?

Kiedy trzeba wystawić fakturę w przypadku świadczenia usług spedycyjnych na rzecz polskiego przedsiębiorcy? Czy faktura może być wystawiona w ciągu 7 dni od wykonania usługi?

Kia Sportage zwyciężyła w kategorii „Znak Czasów” wg jury plebiscytu magazynu Playboy

Kompaktowy SUV koreańskiej marki Kia Sportage zwyciężył w kategorii „Znak Czasów” w 18-stej edycji plebiscytu Samochód Roku 2011

Opony deszczowe – czy warto kupić, co dają, jak wypadają na tle klasycznej opony letniej?

Opony deszczowe stają się coraz bardziej „modne”. Kierowcy cenią takie ogumienie głównie za duży margines bezpieczeństwa nawet na kiepskiej jakości nawierzchniach i za wysoki komfort. Opony deszczowe maja jednak i swoje wady – jakie? O czym warto wiedzieć przed zakupem?

71 zabitych, 650 rannych: bilans długiego weekendu na drogach

71 osób zginęło, a 650 zostało rannych. To bilans 525 wypadków, do których doszło na polskich drogach podczas długiego czerwcowego weekendu. Policjanci zatrzymali aż 2794 nietrzeźwych kierowców.

Czy testy opon są miarodajne. O czym warto wiedzieć czytając testy opon?

Przeglądając czasopisma motoryzacyjne każdy z nas natknął się na taki czy inny test opon. Z reguły testy wykonywane są przed sezonami wymian i teoretycznie maja one ułatwić zadanie kupującemu. To istna „pigułka wiedzy” na temat nowości oponiarskich i możliwości nowych produktów. Warto jednak nie podchodzić do takich porównań zupełnie bezkrytycznie.

REKLAMA