Czym jest karta pojazdu?
REKLAMA
REKLAMA
Wydanie karty pojazdu
Karta pojazdu zaczęła w Polsce obowiązywać od 1 lipca 1999 roku. Powinny więc być w nią wyposażone wszystkie samochody rejestrowane na terenie Polski od tej daty.
REKLAMA
Jak to wygląda w praktyce?
1. Jeżeli kupujemy samochód nowy, to obowiązek wydania karty pojazdy spoczywa na jego producencie bądź importerze. W takiej sytuacji karta pojazdu zostanie wydana właścicielowi wraz z innymi dokumentami dotyczącymi jego samochodu.
2. Jeśli kupujemy samochód używany, który był już zarejestrowany w Polsce po 1 lipca 1999 roku, wówczas karta pojazdu powinna zostać wydana nabywcy przez poprzedniego właściciela.
3. W sytuacji, gdy sprowadzamy auto z zagranicy (czyli nie było ono wcześniej zarejestrowane w Polsce), wówczas musimy sami wystąpić o wydanie karty pojazdu do urzędu rejestrującego (starostwa powiatowego).
Zobacz: Kiedy i jak można wyrejestrować pojazd?
Informacje zawarte w karcie pojazdu
Karta pojazdu jest dokumentem przypisanym do pojazdu, zawierającym:
1. dane identyfikacyjne pojazdu;
2. parametry techniczne pojazdu;
3. dane identyfikacyjne właściciela pojazdu;
4. dane potwierdzające rejestrację pojazdu.
Zobacz też: Czasowa rejestracja pojazdu
Opłata za kartę pojazdu
Ustawa Prawo o ruchu drogowym wskazuje w swych przepisach, że wysokość opłaty za kartę pojazdu zostanie ustalona w rozporządzeniu przez ministra właściwego do spraw transportu. Przed 2006 rokiem opłata ta wynosiła 500 zł. Trybunał Konstytucyjny, w wyroku z 17 stycznia 2006 roku, uznał jednak, że regulacja dotycząca wysokości tej opłaty jest niezgodna z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz przepisami Konstytucji RP.
W związku z tym, od 15 kwietnia 2006 r. (wówczas weszło w życie nowe rozporządzenie określając wysokość opłaty) obowiązuje opłata za wydanie karty pojazdu w wysokości 75 zł.
Zobacz serwis: Rejestracja
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.