REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czasowa rejestracja pojazdu

Czasowej rejestracji dokonuje się na okres nieprzekraczający 30 dni.
Czasowej rejestracji dokonuje się na okres nieprzekraczający 30 dni.

REKLAMA

REKLAMA

Czasowa rejestracja pojazdu jest, najczęściej, elementem procedury rejestracji naszego samochodu. Kiedy jeszcze jest dokonywana? Jakie dokumenty są nam potrzebne?

Czasowa rejestracja z urzędu

REKLAMA

W celu zarejestrowania naszego samochodu udajemy się do odpowiedniego urzędu rejestrującego i składamy wymagane dokumenty. Nie otrzymamy od ręki dowodu rejestracyjnego, gdyż procedura rejestracji trwa nieco dłużej. Jednak, aby móc legalnie poruszać się naszym samochodem po mieście, musimy mieć w ręku jakiś dokument, który potwierdzi, że rejestracja pojazdu jest w toku. Tym dokumentem jest pozwolenie czasowe.

W przypadku złożenia wniosku o rejestrację pojazdu, czasowa jego rejestracja (a co za tym idzie – wydanie pozwolenia czasowego) następuje z urzędu. Nie musimy więc składać żadnych dodatkowych wniosków czy też innych dokumentów. 

Zobacz: Co to jest karta pojazdu?

Czasowa rejestracja na wniosek

Ustawa Prawo o ruchu drogowym przewiduje jednak możliwość czasowej rejestracji na wniosek właściciela pojazdu. Dopuszcza się to w celu umożliwienia:

1. wywozu pojazdu za granicę;

2. przejazdu pojazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej;

3. przejazdu pojazdu związanego z koniecznością dokonania jego badania technicznego lub naprawy.

Do wniosku o rejestrację czasową pojazdu dołącza się:

1. dokument tożsamości (w przypadku osób fizycznych), aktualny odpis z KRS oraz zaświadczenie o nadaniu nr REGON (pozostałe podmioty);

2. kartę pojazdu, jeśli była wydana;

REKLAMA

3. w zależności od celu czasowej rejestracji:
a. przejazd z miejsca zakupu – dokument własności wraz ze wszystkimi dokumentami niezbędnymi przy właściwej procedurze rejestracji pojazdu;
b. wykonanie badania technicznego lub naprawy pojazdu – właściciel oddaje do depozytu dowód rejestracyjny i tablice, jeżeli pojazd jest zarejestrowany na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. W przypadku zmiany właściciela wszystkie dokumenty potrzebne do rejestracji;
c. wywóz za granicę – dokument własności wraz ze wszystkimi dokumentami niezbędnymi przy właściwej procedurze rejestracji pojazdu.

Czasowej rejestracji (w każdym ze wskazanych przypadków) dokonuje się na okres nieprzekraczający 30 dni. Termin ten może zostać jednorazowo przedłużony o 14 dni w celu wyjaśnienia spraw związanych z rejestracją pojazdu.

Zobacz serwis: Rejestracja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA