REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy przeprowadza się postępowanie mandatowe w sprawach karnoskarbowych?

Wyrażenie zgody przez sprawcę wykroczenia jest elementem niezbędnym do nałożenia mandatu.
Wyrażenie zgody przez sprawcę wykroczenia jest elementem niezbędnym do nałożenia mandatu.

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks karny skarbowy przewiduje, że postępowanie w sprawach o drobne wykroczenia może być przeprowadzone w trybie mandatowym. Jak ono przebiega?

Kiedy przeprowadzane jest postępowanie mandatowe?

REKLAMA

Postępowanie mandatowe jest przeprowadzane w sytuacjach, gdy mamy do czynienia ze sprawami mniejszej wagi, drobnymi wykroczeniami. Taki sposób rozstrzygania spraw pozwala na ich szybsze przeprowadzenie, zmniejsza również koszty.

Prowadzone jest przez finansowy organ postępowania przygotowawczego (urząd celny, urząd skarbowy, inspektora kontroli skarbowej) lub przez jego upoważnionego przedstawiciela. Takie postępowanie może być również prowadzone przez organ niefinansowy, z tymże musi tak stanowić przepis szczególny.

Należy przy tym pamiętać, że przeprowadzenie postępowania mandatowego nie jest obowiązkiem takiego organu. Jest to jedynie jedna z możliwości zakończenia postępowania w sprawie karnej skarbowej. To, czy postępowania mandatowe zostanie przeprowadzone, zależy od spełnienia kilku warunków.

Zobacz: Jak sprawdzić ilość punktów karnych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W postępowaniu mandatowym, karę grzywny w drodze mandatu karnego można nałożyć jedynie wówczas, gdy:

1. osoba sprawcy i okoliczności popełnienia wykroczenia skarbowego nie budzą wątpliwości;

2. nie zachodzi potrzeba wymierzenia kary wyższej niż podwójna wysokość minimalnego wynagrodzenia;

3. sprawca wyraził zgodę na przyjęcie mandatu.

Wyrażenie zgody przez sprawcę wykroczenia jest elementem niezbędnym do nałożenia mandatu. Brak zgody jest równoznaczny z wniesieniem do sądu aktu oskarżenia.

Postępowania mandatowego nie stosuje się, jeżeli:

1. nastąpiło uszczuplenie należności publicznoprawnej w związku z wykroczeniem (chyba, że należność została uiszczona w całości);

2. zachodzi zbieg przepisów (czyn narusza więcej niż jeden przepis kodeksu), a jednocześnie stanowi przestępstwo skarbowe;

3. za wykroczenie skarbowe należałoby orzec przepadek przedmiotów;

Rodzaje mandatów

Kodeks karny skarbowy przewiduje, że w postępowaniu mandatowym można nałożyć karę grzywny w drodze:

1. mandatu wydanego ukaranemu po uiszczeniu kary grzywny bezpośrednio upoważnionemu podmiotowi, który ją nałożył;

2. kredytowanego, wydawanego (za potwierdzeniem odbioru) ukaranemu.

Pierwszy z wyżej wskazanych mandatów może zostać nałożony tylko na osobę, która czasowo przebywa na terytorium Polski lub takiej, która nie posiada stałego miejsca zamieszkania lub pobytu.

Zobacz serwis: Prawo na drodze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

REKLAMA

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

REKLAMA

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA