Kiedy przeprowadza się postępowanie mandatowe w sprawach karnoskarbowych?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy przeprowadzane jest postępowanie mandatowe?
REKLAMA
Postępowanie mandatowe jest przeprowadzane w sytuacjach, gdy mamy do czynienia ze sprawami mniejszej wagi, drobnymi wykroczeniami. Taki sposób rozstrzygania spraw pozwala na ich szybsze przeprowadzenie, zmniejsza również koszty.
Prowadzone jest przez finansowy organ postępowania przygotowawczego (urząd celny, urząd skarbowy, inspektora kontroli skarbowej) lub przez jego upoważnionego przedstawiciela. Takie postępowanie może być również prowadzone przez organ niefinansowy, z tymże musi tak stanowić przepis szczególny.
Należy przy tym pamiętać, że przeprowadzenie postępowania mandatowego nie jest obowiązkiem takiego organu. Jest to jedynie jedna z możliwości zakończenia postępowania w sprawie karnej skarbowej. To, czy postępowania mandatowe zostanie przeprowadzone, zależy od spełnienia kilku warunków.
Zobacz: Jak sprawdzić ilość punktów karnych?
W postępowaniu mandatowym, karę grzywny w drodze mandatu karnego można nałożyć jedynie wówczas, gdy:
1. osoba sprawcy i okoliczności popełnienia wykroczenia skarbowego nie budzą wątpliwości;
2. nie zachodzi potrzeba wymierzenia kary wyższej niż podwójna wysokość minimalnego wynagrodzenia;
3. sprawca wyraził zgodę na przyjęcie mandatu.
Wyrażenie zgody przez sprawcę wykroczenia jest elementem niezbędnym do nałożenia mandatu. Brak zgody jest równoznaczny z wniesieniem do sądu aktu oskarżenia.
Postępowania mandatowego nie stosuje się, jeżeli:
1. nastąpiło uszczuplenie należności publicznoprawnej w związku z wykroczeniem (chyba, że należność została uiszczona w całości);
2. zachodzi zbieg przepisów (czyn narusza więcej niż jeden przepis kodeksu), a jednocześnie stanowi przestępstwo skarbowe;
3. za wykroczenie skarbowe należałoby orzec przepadek przedmiotów;
Rodzaje mandatów
Kodeks karny skarbowy przewiduje, że w postępowaniu mandatowym można nałożyć karę grzywny w drodze:
1. mandatu wydanego ukaranemu po uiszczeniu kary grzywny bezpośrednio upoważnionemu podmiotowi, który ją nałożył;
2. kredytowanego, wydawanego (za potwierdzeniem odbioru) ukaranemu.
Pierwszy z wyżej wskazanych mandatów może zostać nałożony tylko na osobę, która czasowo przebywa na terytorium Polski lub takiej, która nie posiada stałego miejsca zamieszkania lub pobytu.
Zobacz serwis: Prawo na drodze
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.