REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zima

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaka prędkość jest bezpieczna na ośnieżonej drodze?

Jazda zimą jest najtrudniejszym ze sprawdzianów umiejętności kierowcy. Mgły, gołoledzie, śnieżyce, nieuprzątnięte drogi to tylko część niebezpieczeństw jakie czyhają na kierowców w zimowych warunkach.

Jak zabezpieczyć samochód przed mroźną nocą?

Niewielu jest kierowców, którzy pamiętają o odpowiednim zabezpieczeniu samochodu przed mroźną nocą. Za to wielu ma następnego dnia spore problemy z uruchomieniem silnika lub choćby z dostaniem się do środka auta.

Czy warto dokładnie odśnieżyć samochód przed ruszeniem?

Wystarczy nawet niewielki opad śniegu, aby stojący pod gołym niebem samochód zmienił nie do poznania swój wygląd. Jak dokładnie trzeba odśnieżyć samochód przed ruszeniem w drogę?

Na co zwracać uwagę przy parkowaniu w mieście zimą?

Bezpieczne pozostawienie samochodu zimą na dłuższy, nawet kilkudziesięciominutowy postój jest nie lada sztuką, której nie można nauczyć się na kursach dla przyszłych kierowców.

REKLAMA

Jak jeździć po mieście zimą?

Zima to bardzo trudny okres dla kierowców i ich pojazdów. Aby ją przetrwać, trzeba radykalnie zmienić swoje nawyki i dostosować się do całkowicie odmiennych warunków.

Odmrażacze

Zimową porą nieocenione usługi w eksploatacji pojazdu odgrywają różnego rodzaju odmrażacze. Obecnie najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne są odmrażacze płynne.

Zintegrowana infolinia Renault Warszawa


Zakłady Renault Warszawa wprowadziły jeden zintegrowany numer telefonu, pod którym można umówić się na wizytę we wszystkich czterech serwisach.

Województwo dolnośląskie: Duszniki Zdrój

Duszniki Zdrój to kurort znany w całym kraju ze swoich uzdrowiskowych walorów. Region oferuje także szeroką ofertę skierowana dla narciarzy.

REKLAMA

Jak radzić sobie na drodze podczas gołoledzi?

Podczas gołoledzi czy intensywnych opadów śniegu możemy mieć problem z poruszaniem się po krajowych drogach. Wówczas jesteśmy szczególnie narażeni na stłuczki, wypadki, kolizje czy inne zagrożenia drogowe. Aby zminimalizować zagrożenie działajmy zdroworozsądkowo i wyposażmy swój samochód najlepiej jak się da.

Walka z zimą będzie kosztowała 1,3 mld zł


„Rzeczpospolita” policzyła, że zarządcy dróg w dużych miastach przeznaczą około 10 procent swoich budżetów na likwidację skutków zimy. Najwięcej wyda Warszawa.

W piątek trzeci atak zimy

Dziś opady śniegu spodziewane są na południu i wschodzie kraju. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że obecnie wszystkie drogi krajowe są przejezdne, a nawierzchnia większości z nich jest czarna. Utrudnienia czekają kierowców na Śląsku i Dolnym Śląsku, ponieważ doszło tam do wypadków.

Polska pod śniegiem: sytuacja na czwartek

Śnieg w wielu miejscach przestał już padać, a sytuacja zaczyna się poprawiać. Wciąż jednak kierowcy muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami. 

W kabinie nie grzeje, czy to na pewno termostat?

Winą za nieprawidłowe działanie układu chłodzenia obarczany jest najczęściej termostat sterujący obiegiem płynu chłodniczego. A może przyczyna jest inna?

Samochodem na Stok: Międzybrodzie – Góra Żar

Na południowych stokach góry Żar znajduje się jest kolejka linowo - terenowa. Jest to kolejka torowa. Kolejka jedzie 1600 kilometrową trasą, która przeznaczona jest dla bardziej zaawansowanych narciarzy. Ważne jest, że trasa jest również sztuczne naśnieżana i do tego oświetlona, co ułatwia szusowanie nawet w najtrudniejszych warunkach.

Samochodem na Stok: Korbielów

Korbielów to jeden z bardziej atrakcyjnych kurortów położonych w Beskidach. Dogodna lokalizacja zachęca do wybierania tego miejsca za cel weekendowych wypadów samochodem na narty.

Samochodem na stok: Karpacz

Krajobraz Karpacza składa się z kilku niewysokich wzgórz tj. Pohulanka, Karpatka czy też Góra Saneczkowa. Miasto położone jest w Dolinie Łomnicy zaraz u podnóża Śnieżki.

Samochodem na Stok: Kasina Wielka

Duża wieś Kasina Wielka jest położona w malowniczej dolinie potoku Węglówka. Usytuowana jest u podnóży Śnieżnicy i Lubogoszcza na terytorium Beskidu Wyspowego. Na jej terenie znajduje się jedna z najdłuższych tras narciarskich w kraju.

Samochodem na stok: Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska położona jest na pograniczu Podhala i Spisza Zamagurskiego. Od lat stanowi prawdziwy raj dla narciarzy. Przedstawiamy kilka ważnych informacji na temat warunków narciarskich i możliwości dojazdu do tego kurortu.

Samochodem na Stok: Bełchatów

Ośrodek Sportu i Rekreacji Góra Kamieńsk to kompleks narciarski, który został wybudowany na zwałach kopalnianych. Bełchatów – wcześniej znany z wydobycia pokładów węgla brunatnego - obecnie słynie z rekreacji podczas sezonu zimowego.

Pomorze zimą: Dom do Góry Nogami

Kaszuby to piękny region o własnej tradycji i obyczajach. Zachęcamy do wycieczki objazdowej samochodem po tej przepełnionej ludowością krainie. Jej punktem startowym powinien być osobliwy dom, znajdujący się w Szymbarku.

Zimowy wypoczynek inaczej cz. II


W osobnym artykule pisaliśmy o wyjazdach na narty w rejony nie zawsze kojarzące się z turystyką zimową. Dla zwolenników innych rozrywek niż narciarstwo czy iceboating proponujemy alternatywne rozwiązania spędzania zimowych weekendów.

Zimowy wypoczynek inaczej cz. I


Polska ma do zaoferowania dużo atrakcji turystycznych podczas sezonu zimowego. Niekoniecznie muszą to być zatłoczone stoki narciarskie tudzież znane wszystkim Krupówki, które powoli zaczynają odstraszać niektórych globtroterów swoja komercyjnością.

Zima w Polsce: Podlasie


Podlasie położone jest na terytorium „Zielonych Płuc Polski”. Unikalność oraz dziewiczy charakter mało zaludnionych terenów tego regionu sprawia, że naprawdę warto oglądać jego kontury z perspektywy kilkuset metrów nad ziemią.

Zima w Polsce: Dwie Doliny w Wierchomli Małej


Kilka kilometrów od Nowego Sącza znajduje się miejsce, które bez znajomości miejscowej topografii jest trudne do odnalezienia. Po dotarciu na miejsce czekać na nas będą liczne atrakcje stworzone z myślą o narciarzach.

Mazury zimą: Mrągowo


Jeśli wydaje Wam się, że Mazury są atrakcyjne tylko latem to powinniście zrewidować swoje poglądy na tę kwestię. Mrągowo jest jednym z miejsc, które oferuje sztucznie naśnieżane stoki. Zapraszamy na przejażdżkę na nartach w aurze jezior.

Jak przygotować się do podróży samochodem na stok?


Przed corocznym wyjazdem rodzinnym na narty powinniśmy jak najlepiej przygotować swój samochód do tej eskapady. Często zakup bagażnika do sprzętu narciarskiego bądź zamiana go na uchwyt do nart, wpływa na komfort i bezpieczeństwo w podróży.

Jak ruszać z głębokiego śniegu?

W zimie widok kierowcy, który choć wciska gaz do „dechy” stoi w miejscu, nie jest rzadki. Tymczasem warto pamiętać, że letnimi nawykami śniegu i lodu nie pokonamy. Podpowiadamy jak poradzić sobie w przypadku zakopania się w śniegu.

Zasady parkowania zimą

Przestrzeganie kilku zasad sprawi, że parkowanie w zimie stanie się nie tyle przyjemniejsze, co łatwiejsze. Co ważne, pozwoli zaoszczędzić sporo czasu.

Jak stosować środki przeciw parowaniu szyb?

Zwykła gąbka daje tylko chwilowy efekt, a nawiew i klimatyzacja pomogą nam w zależności od swojej drożności. Czy są inne sposoby na zaparowane szyby?

Jak uniknąć zamarzania wycieraczek?

Zamarzające wycieraczki to uciążliwy problem w sezonie zimowym. Są one niezwykle ważne w kwestii naszego bezpieczeństwa na drodze, dlatego podpowiadamy, jak uniknąć ich zamarzania.

Co robić, gdy akumulator odmówi posłuszeństwa?

Coraz chłodniejsze noce mogą doprowadzić do obniżenia wydajności prądowej akumulatora. Kiedy nie damy rady samodzielnie uruchomić samochodu, istnieją trzy sposoby na rozwiązanie problemu: uruchomienie silnika z innego akumulatora, ruszanie z pychu, a także korzystanie z samostartów.

Jak jeździć w czasie gołoledzi?

Policyjne statystyki nie kłamią - wypadki samochodowe podczas gołoledzi zdarzają się aż czterokrotnie częściej niż na mokrej nawierzchni oraz dwukrotnie częściej niż na zaśnieżonych jezdniach.

Jak zabezpieczyć uszczelki przed zimą?

Przy bardzo niskich temperaturach przymarzające uszczelki potrafią wywołać tyle samo frustracji u kierowców, co zamarznięty zamek. Jesienna profilaktyka pozbawi nas zimowych złości.

Dlaczego mycie samochodu zimą jest droższe?

Niestety za czystość naszego auta podczas zimowych miesięcy zapłacimy więcej niż latem. Chociażby, dlatego, że krocie stracimy na poszukiwanie myjni, która przed wpuszczeniem na automat oferuje ręczne mycie wstępne.

Jak samodzielnie zamontować koła zimowe?

Samodzielny montaż kół zimowych pozwala nam zaoszczędzić pieniądze oraz wybrać właściwy moment na wymianę opon. Oto krok po kroku, jak wykonać wymianę opon na zimowe z letnich.

Jak odśnieżyć auto aby nie uszkodzić lakieru?

Większość kierowców w odśnieżaniu auta nie widzi nic trudnego. Jednak wykonanie tej czynności bez uszkodzenia lakieru jest już trudniejsze. Oto kilka porad jak nie porysować samochodu podczas odśnieżania.

Jak sprawdzić temperaturę zamarzania płynu do chłodnicy?

Zima ma duże wymagania dla naszego układu chłodniczego, dlatego potrzebna jest także wysoka odporność płynu na zamarzanie. Gdy nadejdzie mróz i płyn zamarznie, nie ominie nas wizyta w serwisie.

Płyn do chłodnicy – gotowy czy koncentrat?

Jesień to dobry czas, aby zmienić płyn w układzie chłodzenia. Tylko w ten sposób możemy uniknąć poważnej awarii. Warto również pomyśleć o jego jakości. Zły płyn może oznaczać dla nas duże wydatki.

Mycie samochodu w zimie

W sezonie jesiennym i zimowym samochody szybciej się brudzą, co stanowi problem dla większości kierowców. Podpowiadamy, na co należy uważać myjąc samochód w zimie.

Jak korzystać z klimatyzacji zimą?

W wilgotnym i zimnym okresie zimowym kierowcy często muszą walczyć z zaparowanymi szybami. Niewielu z nich wie, że w usuwaniu wilgoci z powietrza skutecznie może wspomóc ich sprawnie działająca klimatyzacja oraz jej filtr kabinowy.

Jak zapobiec zamarzaniu wody w przewodach paliwowych?

Czyszczenie zbiornika i przewodów paliwowych z wody można przeprowadzić ławo, wykorzystując wiedzę, że jej ciężar właściwy jest większy, niż ciężar powszechnie stosowanych paliw silnikowych. Podpowiadamy jak zapobiec zamarzaniu wody w układzie paliwowym.

Jak zmienić koło w zimie?


Zmiana koła, zwłaszcza podczas deszczu lub zimą, nie należy do przyjemnych czynności. Często kończy się pobrudzeniem ubrania kierowcy i zanieczyszczeniem bagażnika.

Jak wykopać samochód z zaspy lub błota?


Gdy samochód ugrzęźnie w zaspie śnieżnej, błocie lub w innym miejscu, jednym ze sposobów, aby wyprowadzić go z tej sytuacji jest podłożenie pod jego koła desek, gałęzi itp.

Bezpieczna jazda zimą

Jazda autem w zimie, wymaga znacznie większego skupienia niż jazda latem. W poradniku tym podpowiemy jak bezpiecznie jeździć w okresie zimowym, by w tych trudnych warunkach bezpiecznie dotrzeć do celu.

Jak radzić sobie po zakopaniu się samochodu?

Częstym zjawiskiem podczas jazdy po drogach piaszczystych, błotnistych lub przysypanych śniegiem jest tzw. zakopanie się samochodu.

Jak jechać po kopnym śniegu?


Świeżo zasypane drogi są zmorą kierowców. Nie ma problemu, gdy drogę przetrą inne pojazdy lub gdy leżący na jezdni śnieg jest lekki i puszysty. Gorzej, jeżeli trzeba samemu przebijać się przez zasypaną drogę.

Jak uruchamiać silnik Diesla zimą?

Z uruchomieniem sprawnego silnika wysokoprężnego w temperaturach dodatnich lub nieco poniżej zera nie ma najczęściej żadnych problemów. Jednak na naszych drogach można spotkać mnóstwo aut z silnikami, które lata świetności mają już za sobą,. Podpowiadamy, jak uruchamiać silnik Diesla zimą.

Jak pokonywać długie podjazdy na górskich drogach?

Długie, wielokilometrowe podjazdy i zjazdy na górskich drogach to prawdziwa zmora kierowcy. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas jazdy w górach.

Czy wiesz jak założyć łańcuch na koła?

Łańcuchy na koła zakłada się przeważnie w zimę. Dlaczego? Powoduje to, że jest lepsza przyczepność auta na śniegu i zwiększa kontrolę nad autem podczas hamowania.

Jak jeździć w górach zimą?

Z uwagi na często zmieniającą się aurę oraz na to, że droga wiodąca przez góry nigdy nie prowadzi na jednym poziomie, kierowcę podczas jazdy czekają dziesiątki różnych niespodzianek, najczęściej niemiłych.

REKLAMA