REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Manewry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jazda na suwak a wymuszanie. Kiedy kierowcy łamią przepisy?

Jazda na suwak a wymuszanie, czyli dziś opowiemy o przypadkach, w których kierowca nie ma obowiązku ustąpienia pierwszeństwa.

Jazda na zderzaku: od kiedy nowe przepisy?

Jazda na zderzaku: od kiedy stanie się wykroczeniem i będzie karana? Za sprawą podpisu prezydenta nowe zapisy wejdą w życie 1 czerwca.

Skrzyżowanie równorzędne: co musisz o nim wiedzieć?

Skrzyżowanie równorzędne: jak przebiega na nim pierwszeństwo, gdzie można je spotkać i jaki znak je wyznacza? To pytania, na które odpowiemy dziś.

Skrzyżowanie w kształcie litery T: kto ma pierwszeństwo?

Skrzyżowanie w kształcie litery T, czyli dziś przeanalizujemy przypadek, z którym można spotkać się np. na uliczkach osiedlowych.

REKLAMA

Jak jeździć po rondzie? Oto zestaw wskazówek!

Jak jeździć po rondzie? Czyli dziś zajmiemy się najważniejszymi zasadami obowiązującymi podczas jazdy po skrzyżowaniu o ruchu okrężnym.

Jazda na zderzaku. Przepisy wkrótce się zmienią? Opinia.

Popularny grzech motoryzacyjny? To bez wątpienia jazda na zderzaku. Przepisy odnoszące się do niej już wkrótce... zaostrzą się. Jak bardzo?

Który pas ma pierwszeństwo na rondzie?

Który pas ma pierwszeństwo na rondzie? To kwestia, którą poruszyliśmy w dzisiejszym materiale. Sprawdźcie jak nie spowodować kolizji.

Kiedy jazda na suwak nie obowiązuje? Jest kilka przypadków

Kiedy jazda na suwak nie obowiązuje? To pytanie, które postawiliśmy przed dzisiejszym materiałem. Sprawdźmy o jakich przypadkach mowa.

REKLAMA

Holowanie pojazdu: przepisy określają jego zasady.

Prawo reguluje sytuację na drodze. Odnosi się też do takich terminów jak holowanie pojazdu. Przepisy określają jak powinni zachować się kierowcy.

Skręt w prawo a piesi. Czy mają pierwszeństwo?

Choć piesi i kierowcy co do zasady funkcjonują w dwóch różnych przestrzeniach, powierzchnia drogi i chodnika często spotyka się ze sobą. Co wtedy? Dziś omówimy taki przypadek jak skręt w prawo a piesi. Kto ma pierwszeństwo?

Czy autobus wyjeżdżający z przystanku ma pierwszeństwo?

Jak powinien zachować się kierowca w sytuacji, w której dojeżdża do przystanku i widzi autobus próbujący włączyć się do ruchu? O tym właśnie opowiemy dziś. Postaramy się omówić wszystkie możliwe przypadki.

Wyprzedzanie na pasach: co mówią o nim przepisy?

Piesi nie mają szans w starciu z samochodem. Dlatego dla ustawodawcy szczególnie ważne było chronienie tych miejsc, w których pojazdy spotykają się z przechodniami. Co przepisy mówią na temat wyprzedzania na pasach? Sprawdziliśmy.

Wyprzedzanie na trzeciego. Co na to przepisy?

Na drogach można obserwować całe spektrum niebezpiecznych manewrów wykonywanych przez kierowców. Jednym z najbardziej rażących jest jednak wyprzedzanie na trzeciego. Na czym polega i czemu jest niezgodne z przepisami? Wyjaśniamy.

Wyprzedzanie rowerzysty: kiedy jest dozwolone a kiedy nie?

W Polsce zapanowała prawdziwa moda na rowery! A to oznacza, że jednośladów pozbawionych silnika jest coraz więcej na drogach. W efekcie kierowcy powinni wiedzieć jak wygląda bezpieczne wyprzedzanie rowerzysty.

Omijanie a wymijanie - jaka jest różnica?

Czy wiesz co różni omijanie a wymijanie? Bardzo wielu kierowców w Polsce niestety nie rozróżnia tych pojęć. Wyjaśnimy je zatem żeby raz na zawsze rozwiać wątpliwości.

Wyprzedzanie z prawej strony. Kiedy jest dozwolone, a kiedy zabronione?

Wyprzedzanie jest manewrem polegającym na mijaniu pojazdu jadącego w tym samym kierunku. Czy ma znaczenie stroną, którą wyprzedzamy? Oczywiście. A więc czy można wykonać wyprzedzanie z prawej strony? Pod pewnymi warunkami tak.

Przejazd kolejowy z zaporami: czy trzeba się zatrzymać?

Od kilku lat bardzo dużo mówi się o wypadkach na przejazdach kolejowych. Dziś zatem mamy zasadnicze pytanie. Co powinien zrobić kierowca gdy widzi przejazd kolejowy z zaporami? Czy trzeba się zatrzymać? Odpowiedź jest jedna - oczywiście, że tak!

Omijanie, wymijanie, wyprzedzanie, czyli podstawowe manewry na drodze

Każdy z manewrów wykonywanych na drodze ma swoją nazwę. Co one oznaczają i jak prawidłowo się posługiwać pojęciami znanymi w prawie? Dziś zajmiemy się podstawą, czyli omijaniem, wymijaniem i wyprzedzaniem.

Nakaz jazdy a kierunkowskaz - co mówią przepisy?

Znaki nakazu pokazują kierowcy kierunek, w którym może się poruszać. Skoro zatem prowadzący nie otrzymuje możliwości wyboru, powinien wrzucić kierunkowskaz do zasygnalizowania manewru? Choć związek między nakazem jazdy a kierunkowskazem jest mało oczywisty, nadal występuje!

Pierwszeństwo pieszych przed przejściem. Nowelizacja przepisów 2020.

1 lipca 2020 roku miał być ważną datą dla zmotoryzowanych w Polsce. To tego dnia w życie powinny wejść zmiany przepisów dotyczących m.in. pierwszeństwa pieszych przed przejściem. Czy wejdą? Nie i nie bardzo wiadomo kiedy nowelizacja zacznie obowiązywać.

Lewy pas na rondzie. Do jakich manewrów służy?

Nie brakuje kierowców, którzy zajmują prawy pas na rondzie, a następie fundują innym użytkownikom drogi rajd dookoła wysepki. Takie osoby zdecydowanie powinny dowiedzieć się do czego służy lewy pas na rondzie.

Kierunkowskaz w lewo na rondzie. Potrzebny czy zbędny?

Jazda po skrzyżowaniu o ruchu okrężnym nastręcza kierowcom wiele problemów. Podstawowy dotyczy tego w jaki sposób sygnalizować manewry. Zatem czy np. kierunkowskaz w lewo na rondzie jest konieczny?

Tramwaj na rondzie z sygnalizacją świetlną. Kto ma pierwszeństwo?

Rondo z sygnalizacją świetlną zdecydowanie poprawia poziom bezpieczeństwa. Tylko czy w stu procentach wyklucza możliwość kolizji samochodu z tramwajem. Nie do końca…

Tramwaj na rondzie bez znaków. Jak się zachować?

Pojazdy szynowe nie są łatwymi przeciwnikami na drodze. Okazują się ciężkie i słabo hamują. Dlatego szczególnie ważne jest, aby kierowcy widzieli kiedy mają przed nimi pierwszeństwo a kiedy nie. Czy zatem tramwaj na rondzie bez znaków jedzie pierwszy?

Prawo o ruchu drogowym - zmiany 2020 r. Co oznaczają?

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy dotyczą pierwszeństwa pieszych, limitów prędkości i kar za przekroczenia prędkości. Mają wejść w życie 1 lipca 2020 roku.

Jazda na suwak. Na czym konkretnie polega?

6 grudnia 2019 roku zaczęły obowiązywać przepisy nakładające obowiązek jazdy na suwak. Na czym ona polega i jakie sankcje czekają na kierowców?

Jazda na suwak 2020 - przepisy wchodzą w życie

Polskie miasta i drogi stają się coraz bardziej zakorkowane. Jednym ze sposobów na usprawnienie ruchu jest nowy obowiązek kierowców. Mowa o jeździe na suwak!

Czy na rondzie trzeba włączać kierunkowskaz? Ważny wyrok WSA

Kwestia włączania lewego kierunkowskazu przy wjeździe na rondo stanowi kość niezgody między kierowcami ponieważ nie została rozstrzygnięta w przepisach. Z pomocą przychodzi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, który orzekł że przy wjeździe na rondo nie ma konieczności włączania lewego kierunkowskazu.

Zmiana pasa ruchu, kto ma pierwszeństwo?

Poruszając się po drogach publicznych, często zdarza się że kierowcy nie wiedzą jak zachować się w określonych sytuacjach podczas manewru zmiany pasa. Sam manewr na drodze jednopasmowej nie należy do najtrudniejszych czynności, ale gdy na jezdni pojawią się trzy pasy to zdarza się że kierowcy jadą „na czuja”, ponieważ nie mają pojęcia kto z której strony może wjechać jako pierwszy, a kto kogo powinien przepuścić. Jest to poważny problem, a świadczy głownie o tym fakt braku znajomości przepisów ruchu drogowego.

Sygnalizatory kierunkowe a zawracanie

Sygnalizatory kierunkowe S-3 znakomicie ułatwiają kierowcom pokonywanie skrzyżowań. Podstawowa zaleta organizacji ruchu opartej na takich sygnalizatorach polega na tym, że podczas wykonywania manewru skręcania lub zawracania nie napotykamy ruchu poprzecznego. Jeśli zatem sygnalizator kierunkowy wyświetla sygnał zielony, możemy śmiało jechać przez skrzyżowanie. Zupełnie inaczej, niż podczas wykonywania tzw. skrętu warunkowego.

Strzałki kierunkowe a zawracanie

Na pasach ruchu często występują przed skrzyżowaniami tzw. strzałki kierunkowe czyli znaki poziome. Znakomicie ułatwiają one kierującym zorientowanie się, w jakim kierunku można jechać na skrzyżowaniu z danego pasu ruchu. Warto jednak pamiętać o pewnych zasadach.

Skręcanie i zawracanie na skrzyżowaniu

Wielu kierowców niestety nie zna dokładnie przepisów dotyczących skręcania i zawracania na skrzyżowaniach. Trzeba pamiętać, że zawracanie jest manewrem odmiennym, niż skręcanie, chociaż pierwsza faza obu tych manewrów wydaje się bardzo podobna.

Wyprzedzanie na drogach – Kiedy możemy wyprzedzać?

Wyprzedzanie, czyli przejeżdżanie obok uczestnika ruchu jadącego w tym samym kierunku, jest jednym z najniebezpieczniejszych manewrów. Za niewłaściwe wyprzedzanie, możemy dostać mandat. Kiedy możemy wyprzedzać?

Pierwszeństwo łamane, a sygnalizacja świetlna

Na temat tzw. pierwszeństwa łamanego i sygnalizacji świetlnej występujących jednocześnie na skrzyżowaniu krążą różne domorosłe teorie, niestety często błędne. Chcemy dziś przypomnieć, jak powinien postępować kierujący pojazdem na takim skrzyżowaniu.

Kiedy nie wolno zawracać na tzw. światłach?

Nie wszyscy kierowcy znają znaczenie sygnalizatorów kierunkowych S-3, a w szczególności zasady zawracania na takich skrzyżowaniach. Nie można też wykluczyć, że są tacy zmotoryzowani, którzy te zasady świadomie lekceważą. Tak czy owak warto przypomnieć znaczenie sygnalizatorów kierunkowych i uzmysłowić kierowcom, jakie zagrożenie może w pewnych sytuacjach spowodować niezastosowanie się do wskazań tych sygnalizatorów.

Zasady związane z zakazem skręcania i zakazem zawracania

Na pozór znaki „zakaz skręcania” i „ zakaz zawracania” nie powinny budzić żadnych wątpliwości wśród kierowców. Okazuje się jednak, że nie wszyscy wiedzą, jaki jest zakres obowiązywania zakazów wyrażonych tymi znakami i czy na przykład widząc zakaz zawracania możemy skręcić w lewo…

Pierwszeństwo podczas zawracania

Zawracanie na skrzyżowaniach jest manewrem, który powoduje wiele nieporozumień, kolizyjnych sytuacji, a nawet zderzeń. Wynikają one z nieznajomości przepisów u kierowców, a więc dziś wyjaśnimy, kto ma w takiej sytuacji pierwszeństwo.

Jak się zachować, gdy dwa pasy ruchu przechodzą w jeden?

Na drogach zdarzają się zwężenia, na których jezdnia dwupasowa przechodzi w jezdnię o jednym pasie dla danego kierunku ruchu. Jeżeli w takiej sytuacji spotkają się dwa pojazdy i obaj kierowcy chcą wjechać na ten sam pas, często dochodzi do rozmaitych nieporozumień, a nawet kolizji.

Jak czytać znaki na przejazdach kolejowych?

Jak czytać znaki na przejazdach kolejowych? Wbrew pozorom, wielu kierowców ma z tym problem. Kłopot często stwarza np. reakcja na sygnalizację świetlną. Podpowiadamy, jak je .

Kolizja z wyprzedzającym samochodem podczas skrętu w lewo

Jeżeli podczas skrętu w lewo (z włączonym kierunkowskazem) zderzymy się z wyprzedzającym nas z lewej strony pojazdem, możemy dostać mandat.

Kto ma pierwszeństwo, gdy jezdnia się zwęża?

Kto ma pierwszeństwo w sytuacji, gdy jezdnia jest na tyle szeroka, że mimo braku linii wydzielającej dwa pasy ruchu w tym samym kierunku, mogą po niej jechać dwa pojazdy obok siebie, a w pewnym momencie się zwęża do szerokości jednego samochodu?

Tramwaj w ruchu drogowym

Tramwaj jest pojazdem szczególnym na polskich drogach. W odróżnieniu od autobusów miejskich przysługują mu specjalne przywileje i prawa. Jakie?

Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe – czy dotyczy on także autobusów?

Czy zakaz wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe dotyczy także autobusów ? Co z samochodami zarejestrowanymi jako pojazdy ciężarowe?

Kiedy rowerzysta może jechać chodnikiem?

Jazda rowerem po chodniku jest zgodna z przepisami tylko w określonych sytuacjach. Warto o tym pamiętać, aby nie narazić się na konsekwencje karne.

Autobus szkolny - przywileje na drodze

Gimbus, czyli autobus szkolny przewożący dzieci, ma więcej przywilejów na drodze niż tradycyjny autobus komunikacji miejskiej. Jak powinni się zachować kierowcy przejeżdżający obok Gimbusa?

Światła awaryjne - jak ich używać?

Kierowcy masowo nadużywają świateł awaryjnych. tymczasem przepisy jasno określają, w jakich sytuacjach możemy świateł awaryjnych użyć.

Mandat za wymuszenie pierszeństwa na pieszym

W zeszłym roku doszło do 10 309 wypadków drogowych z udziałem pieszych. Ze statystyk policyjnych wynika, że zazwyczaj wina leży po stronie kierowcy. Na co zwrócić uwagę podczas obcowania z pieszymi na drodze?

Tramwaj na rondzie - kiedy ma pierwszeństwo?

Kierowcy bardzo często uważają, że tramwaj ma zawsze pierwszeństwo na rondzie. Ustępując mu miejsca blokują ruch na skrzyżowaniu. Zobacz w jakich przypadkach tramwaj ma obowiązek przepuścić auto osobowe.

Kiedy wolno wyprzedzać z prawej strony?

Zgodnie z obiegową wiedzą na temat przepisów ruchu drogowego samochód wolno wyprzedzać tylko z lewej strony. A co, gdy jedziemy po drodze dwu lub trzypasmowej? Czy w takim przypadku można wyprzedzać z prawej strony?

Holowanie przyczepy, a samochód z automatyczną skrzynią

Holowanie przyczepy to niby nic nadzwyczajnego. Ale okazuje się, że nie każdym samochodem możemy przyczepę holować. I nie chodzi tutaj o masę zestawu, tylko o rodzaj skrzyni biegów. Nie każdym samochodem z automatyczną skrzynią biegów możemy holować przyczepę.

REKLAMA