REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto ma pierwszeństwo, gdy jezdnia się zwęża?

Tomasz Korniejew
Kto ma pierwszeństwo, gdy jezdnia się zwęża?
Kto ma pierwszeństwo, gdy jezdnia się zwęża?

REKLAMA

REKLAMA

Kto ma pierwszeństwo w sytuacji, gdy jezdnia jest na tyle szeroka, że mimo braku linii wydzielającej dwa pasy ruchu w tym samym kierunku, mogą po niej jechać dwa pojazdy obok siebie, a w pewnym momencie się zwęża do szerokości jednego samochodu?

Kto ma pierwszeństwo, gdy jezdnia się zwęża?

Kodeks drogowy jasno reguluje sytuację pierwszeństwa przejazdu, gdy jeden z pasów ruchu się kończy. Wtedy kierowca poruszający się po pasie, który się kończy musi zmienić pas na ten na którym może kontynuować jazdę. W takim przypadku należy stosować zasadę zapisaną w artykule 22 Kodeksu Drogowego: „(…) 4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.(…)”

REKLAMA

W takim przypadku nie ma wątpliwości, ten kto zmienia pas ruchu ustępuje pierwszeństwa pojazdom, które poruszają się po pasie ruchu, na który zamierza wjechać.

Więcej informacji na temat prawa na drodze znajdziesz tutaj

REKLAMA

Jednak stosunkowo często na polskich drogach spotykamy się z sytuacją, kiedy jezdnia jest na tyle szeroka, że mogą się po niej poruszać dwa pojazdy jadące w tym samym kierunku obok siebie, a nie ma na niej namalowanych linii wizualnie wyznaczającej pasy ruchu.

Zdarza się, że w pewnym momencie taka jezdnia się zwęża do szerokości, na której zmieści się tylko jeden pojazd. I tu wielu kierowców ma problem z odpowiednim dopasowaniem przepisów. Kto w takiej sytuacji ma pierwszeństwo – pojazd poruszający się po prawej, czy lewej stronie?

Zobacz też: Tramwaj w ruchu drogowym

Czym jest pas ruchu?

Odpowiedź na to pytanie ułatwi przypomnienie sobie czym zgodnie z przepisami jest pas ruchu. Zgodnie z  §15 Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. z 2016 r. poz. 124). Pas ruchu to „każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi.”

Zatem to, że pasy ruchu nie są oznaczone liniami nie oznacza, że nie występują.

Wynika z tego, że do oceny, kto ma pierwszeństwo przejazdu należy stosować zasadę analogiczną, jak w art. 22 Kodeksu drogowego o kończących się pasach ruchu.

Ale jak rozpoznać, który pas ruchu się kończy?

Eksperci podpowiadają proste rozwiązania.

Jeżeli jezdnia zwęża się za skrzyżowaniem, a linia środkowa oddzielająca jezdnie o przeciwnych kierunkach jazdy jest namalowana za skrzyżowaniem na tej samej wysokości co przed skrzyżowaniem (jest kontynuowana), należy wysnuć wniosek, że kończy się prawy pas ruchu i to pojazdy znajdujące się na pasie lewym mają pierwszeństwo przejazdu.

Z kolei, gdy linia środkowa wyraźnie skręca w prawo wtedy kończy się lewy pas ruchu i pojazdy poruszające się z prawej strony mają pierwszeństwo.

A w sytuacji gdy jezdnia zwęża się z dwóch stron, wtedy pierwszeństwo mają pojazdy poruszające się z prawej strony.

Źródło: §15 Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. z 2016 r. poz. 124), Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym . Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, 1448, z 2013 r. poz. 700, 991, 1446, 1611, z 2014 r. poz. 312, 486, 529, 768, 822, 970, z 2015 r. poz. 211, 541, 591, 933, 1038.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    REKLAMA

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

    Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

    REKLAMA

    Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

    Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

    Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

    Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

    REKLAMA