Kto ma pierwszeństwo, gdy jezdnia się zwęża?
REKLAMA
REKLAMA
Kto ma pierwszeństwo, gdy jezdnia się zwęża?
Kodeks drogowy jasno reguluje sytuację pierwszeństwa przejazdu, gdy jeden z pasów ruchu się kończy. Wtedy kierowca poruszający się po pasie, który się kończy musi zmienić pas na ten na którym może kontynuować jazdę. W takim przypadku należy stosować zasadę zapisaną w artykule 22 Kodeksu Drogowego: „(…) 4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.(…)”
REKLAMA
W takim przypadku nie ma wątpliwości, ten kto zmienia pas ruchu ustępuje pierwszeństwa pojazdom, które poruszają się po pasie ruchu, na który zamierza wjechać.
Więcej informacji na temat prawa na drodze znajdziesz tutaj
REKLAMA
Jednak stosunkowo często na polskich drogach spotykamy się z sytuacją, kiedy jezdnia jest na tyle szeroka, że mogą się po niej poruszać dwa pojazdy jadące w tym samym kierunku obok siebie, a nie ma na niej namalowanych linii wizualnie wyznaczającej pasy ruchu.
Zdarza się, że w pewnym momencie taka jezdnia się zwęża do szerokości, na której zmieści się tylko jeden pojazd. I tu wielu kierowców ma problem z odpowiednim dopasowaniem przepisów. Kto w takiej sytuacji ma pierwszeństwo – pojazd poruszający się po prawej, czy lewej stronie?
Zobacz też: Tramwaj w ruchu drogowym
Czym jest pas ruchu?
Odpowiedź na to pytanie ułatwi przypomnienie sobie czym zgodnie z przepisami jest pas ruchu. Zgodnie z §15 Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. z 2016 r. poz. 124). Pas ruchu to „każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi.”
Zatem to, że pasy ruchu nie są oznaczone liniami nie oznacza, że nie występują.
Wynika z tego, że do oceny, kto ma pierwszeństwo przejazdu należy stosować zasadę analogiczną, jak w art. 22 Kodeksu drogowego o kończących się pasach ruchu.
Ale jak rozpoznać, który pas ruchu się kończy?
Eksperci podpowiadają proste rozwiązania.
Jeżeli jezdnia zwęża się za skrzyżowaniem, a linia środkowa oddzielająca jezdnie o przeciwnych kierunkach jazdy jest namalowana za skrzyżowaniem na tej samej wysokości co przed skrzyżowaniem (jest kontynuowana), należy wysnuć wniosek, że kończy się prawy pas ruchu i to pojazdy znajdujące się na pasie lewym mają pierwszeństwo przejazdu.
Z kolei, gdy linia środkowa wyraźnie skręca w prawo wtedy kończy się lewy pas ruchu i pojazdy poruszające się z prawej strony mają pierwszeństwo.
A w sytuacji gdy jezdnia zwęża się z dwóch stron, wtedy pierwszeństwo mają pojazdy poruszające się z prawej strony.
Źródło: §15 Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. z 2016 r. poz. 124), Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym . Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, 1448, z 2013 r. poz. 700, 991, 1446, 1611, z 2014 r. poz. 312, 486, 529, 768, 822, 970, z 2015 r. poz. 211, 541, 591, 933, 1038.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.