Kiedy rowerzysta może jechać chodnikiem?
REKLAMA
REKLAMA
Rowerzyści, piesi i samochody - problemy i niesnaski
Konflikt pomiędzy rowerzystami a kierowcami dotyczący zasad poruszania się po drodze trwa w najlepsze. Choć sytuacja wygląda lepiej niż jeszcze dekadę temu, nadal obie strony nie znają w wystarczającym stopniu wzajemnych praw i obowiązków. W konflikt włączają się także piesi uczestnicy ruchu, dla których chodnik stanowi swoisty azyl przed obiema zwaśnionymi stronami. Co więcej w mniemaniu tych ostatnich, chodnik nie powinien być wykorzystywany przez rowerzystów. Czy polskie prawo pozwala zatem poprawnie egzekwować prawa wszystkich trzech stron?
REKLAMA
Kiedy rowerzysta może jechać jezdnią?
Według polskich przepisów osoba kierująca rowerem jest zobowiązana do korzystania z drogi rowerowej bądź pasa ruchu dla rowerów. W przypadku braku takiej możliwości rowerzysta może korzystać z pobocza jezdni. Jeśli nie ma pobocza bądź nie nadaje się ono do jazdy, to wówczas dopuszcza się korzystanie przez rowerzystę z jezdni.
Zobacz też: Jazda po pijanemu na rowerze – zmiany w prawie 2014
Kiedy można jeździć rowerem po chodniku?
Po chodniku rowerzysta może się poruszać, ale tylko wtedy gdy:
- opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) - w tym wypadku nie ważne jak szeroki jest chodnik
REKLAMA
Kierujący rowerem, korzystając z chodnika, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Jeśli jazda po chodniku wymaga przekroczenia jezdni, rowerzysta musi pamiętać, że w żadnym wypadku nie wolno na rowerze przejeżdżać przez przejście dla pieszych! Rowerzysta zobowiązany jest zejść z roweru, przeprowadzić go przez jezdnię i wsiąść na rower dopiero za przejściem! Częścią drogi przeznaczoną do przejeżdżania przez rowerzystów na jej drugą stronę jest natomiast przejazd dla rowerzystów, oznaczony za pomocą znaku poziomego P-11 oraz zazwyczaj towarzyszącemu mu D-6a.
Istotny jest znak A-24, który ostrzega kierujących pojazdami o zbliżaniu się do miejsca, w którym rowerzyści wyjeżdżają z drogi dla rowerów na jezdnię lub przez nią przejeżdżają. W tym miejscu jednak to rowerzyści włączają się do ruchu, dlatego mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom /uczestnikom ruchu poruszającym się po jezdni.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.