Autobus szkolny - przywileje na drodze
REKLAMA
REKLAMA
Większość kierowców wie, w jaki sposób postępować na drodze z tradycyjnym autobusem komunikacji miejskiej. W praktyce – przywileje autobusów (obowiązujące tylko w obszarze zabudowanym) ograniczają się do ustąpienia im pierwszeństwa podczas zmiany pasa ruchu lub przy okazji wyjazdu z zatoki przystankowej.
REKLAMA
Warto pamiętać, że inni kierowcy są zobowiązani do ułatwienia autobusom tych manewrów tylko w przypadku, gdy kierowca autobusu sygnalizuje zamiar zmiany pasa lub włączenia się do ruchu. Kierowcy autobusów nie mają prawa zajeżdżać drogi innym uczestnikom ruchu drogowego.
A jak należy postępować w przypadku autobusów szkolnych?
Zobacz też: Mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pieszym
Obowiązki kierowców wobec gimbusów
Tzw. Gimbusy, czyli autobusy szkolne są oznaczone z przodu i z tyłu tablicami „Autobus szkolny”. Żeby łatwo było taki pojazd zidentyfikować już z daleka, autobusy szkolne są pomalowane na pomarańczowo.
Kierowca zbliżający się do stojącego np. przy krawędzi jezdni gimbusa, musi nie tylko zachować szczególną ostrożność, ale również zatrzymać pojazd, jeżeli taki znak da kierowca autobusu szkolnego.
Obowiązek zatrzymania pojazdu spoczywa na kierowcy również, gdy zajdzie taka potrzeba podczas wsiadania lub wysiadania dzieci z autobusu. Na przykład, gdy dzieci muszą przejść przez ulicę.
Ponadto kierowcy są zobowiązani do ułatwienia zmian pasa i włączania się do ruchu Gimbusów, tak jak ma to miejsce w przypadku autobusów komunikacji miejskiej.
Zobacz też: Tramwaj na rondzie - kiedy ma pierwszeństwo?
Pojazdy przewożące dzieci
Rzadko, ale zdarza się że spotkamy na drodze pojazd oznaczony z przodu i z tyłu tablicami z symbolem dzieci. Jest to informacja dla innych uczestników ruchu drogowego, że w pojeździe jest przewożona zorganizowana grupa dzieci.
Gdy omijamy taki pojazd stojący z włączonymi światłami awaryjnymi jesteśmy zobligowani do zachowania szczególnej ostrożności, a w razie potrzeby zatrzymania, gdy np. wysiadające dzieci będą chciały przejść na drugą stronę ulicy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.