Pierwszeństwo pieszych przed przejściem. Nowelizacja przepisów 2020.
REKLAMA
REKLAMA
Ministerstwo infrastruktury przygotowało kilka zmian dla zmotoryzowanych. Te dotyczą limitów prędkości, kar za przekroczenia oraz ruchu pieszych. I o ile np. pierwszeństwo pieszych przed przejściem powinno się stać faktem już 1 lipca 2020 roku, na razie przepisy nie zaczną obowiązywać. Powód? Są poważne opóźnienia. Projekt jest obradowany przez Komitet Stały Rady Ministrów, a później musi zostać przyjęty przez parlament i podpisany przez prezydenta.
REKLAMA
Pierwszeństwo pieszych przed przejściem - ważna zmiana:
Pierwszym z pomysłów rządzących jest rozszerzenie uprawnień dawanych pieszym. Kierowca zostanie zobowiązany do obserwowania nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego otoczenia. Dzięki temu będzie w stanie w porę zareagować w sytuacji, w której pieszy postanowi wkroczyć na jezdnię. W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że pieszy otrzyma pierwszeństwo nie w chwili wejścia na pasy, a w chwili w której postanowi przejść przez jezdnię. Tak, będzie musiał zachować ostrożność, jednak samo pojęcie zachowania szczególnej ostrożności jest mało precyzyjne i niewiele daje kierowcom.
Nowelizacja: prędkość w terenie zabudowanym 2020
Jedną z nowości wprowadzonych na mocy nowelizacji ustawy powinno się stać ujednolicenie limitu dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym. Obecnie w godzinach 5:00 - 23:00 pojazdy mogą poruszać się 50 km/h, a między 23:00 a 5:00 60 km/h. Według nowych przepisów limit 50 km/h będzie obowiązywać przez całą dobę.
Nowelizacja: utrata prawa jazdy za prędkość 2020
Od kilku lat w Polsce obowiązuje zapis mówiący o tym, że każdy kierowca, który w terenie zabudowanym przekroczy dozwoloną prędkość o 50 km/h, straci prawo jazdy na trzy miesiące. Od 1 lipca 2020 roku i nowelizacji prawa o ruchu drogowym znaczenie tego obostrzenia miało zostać rozszerzone. Utrata prawa jazdy na 3 miesiące powinna dotyczyć nie tylko terenu zabudowanego. Nowe przepisy zakładały, że prawo jazdy straci także ten kierowca, który popełni wykroczenie polegające na przekroczeniu prędkości o 50 km/h poza terenem zabudowanym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.