REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak jeździć po rondzie? Oto zestaw wskazówek!

Jak jeździć po rondzie? Oto zestaw wskazówek!
Jak jeździć po rondzie? Oto zestaw wskazówek!
SEAT

REKLAMA

REKLAMA

Jak jeździć po rondzie? Czyli dziś zajmiemy się najważniejszymi zasadami obowiązującymi podczas jazdy po skrzyżowaniu o ruchu okrężnym.

Pierwszeństwo na rondzie? Uważaj podczas włączania się do ruchu!

Axa na zlecenie Seata przyjrzała się zdarzeniom drogowym na rondzie. Wnioski? Ponad połowa kolizji zdarza się w momencie, w którym samochód wjeżdża na skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Co zrobić? Podczas dojeżdżania do ronda należy przyjrzeć się znakom. W większości przypadków pojawia się bowiem oznaczenie "Ustąp pierwszeństwa przejazdu". A ten informuje, że pierwszeństwo na rondzie mają samochodu poruszające się na nim.

REKLAMA

Gdy przed wjazdem na rondo nie ma znaku "Ustąp pierwszeństwa przejazdu", zaczyna obowiązywać zasada prawej ręki. To oznacza, że pojazdy wjeżdżające na skrzyżowanie mają pierwszeństwo na rondzie przed tymi, które już poruszają się w ruchu okrężnym.

Jak jeździć po rondzie?

Jak jeździć po rondzie?

Jak jeździć po rondzie? Oto zestaw wskazówek!

SEAT

Jaki pas zająć na rondzie? Właściwy!

Jak jeździć po rondzie? Kierowca w pierwszej kolejności musi wiedzieć jaki manewr ma zamiar wykonać na skrzyżowaniu. Gdy chce skręcić w prawo lub jechać prosto, powinien zająć prawy pas. Jaki pas zająć na rondzie, gdy postanowi skręcić w lewo lub zawrócić? Do tego idealnie nadaje się lewy pas. Warto pamiętać o tym, że czasami skrzyżowania o ruchu okrężnym mają wyznaczone pasy kierunkowe lub kierowca ma do czynienia z tzw. rondem turbinowym. Musi zatem dokładnie obserwować sytuację.

Jak jeździć po rondzie?

Jak jeździć po rondzie?

Jak jeździć po rondzie? Oto zestaw wskazówek!

SEAT

Zjazd z ronda z lewego pasa: kto ma pierwszeństwo?

REKLAMA

Działając w myśl zasady prawej ręki ustawodawca musiał ustalić, że to prawy pas na rondzie ma pierwszeństwo. A to oznacza, że jeżeli kierowca chce zjechać z lewego pasa ze skrzyżowania, musi przepuścić wszystkie te pojazdy, które wykonują ruch okrężny na sąsiednim pasie. Skutek? Czasami zjazd z ronda z lewego pasa może wymagać wykonania dodatkowego okrążenia.

Zasada prawej ręki stanowi podstawę ruchu drogowego. W przypadku ręki powinna jednak zostać ograniczona. Powód? Kierowca auta jadącego prawym pasem dużo lepiej widzi pojazdy znajdujące się na lewym pasie. Na lewym pasie widoczność za sprawą martwego pola w lusterkach jest mocno ograniczona.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kierunkowskazy na rondzie. Jak ich używać?

Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Obecne przepisy wymagają włączenia tzw. migacza w dwóch przypadkach. Po pierwsze wtedy, gdy opuszcza się skrzyżowanie - kierunkowskaz włącza się na wysokości zjazdu poprzedzającego zjazd, którym kierowca chce opuścić rondo. Po drugie kierunkowskazy na rondzie są konieczne, gdy prowadzący zmienia w czasie jazdy pas ruchu.

Jak jeździć po rondzie?

Jak jeździć po rondzie?

Jak jeździć po rondzie? Oto zestaw wskazówek!

SEAT

Rondo a rowery

Rowerzyści w ruchu drogowym powinni być traktowani szczególnie. Powód? Nie chroni ich nadwozie. A to oznacza, że każde zdarzenie drogowego może się skończyć tragicznie. To raz. Dwa należy pamiętać o tym, że grupa rowerzystów na rondzie powinna być uznawana przez innych uczestników ruchu za kolumnę pojazdów. Kolumny pojazdów nie można przerywać! Wjazd lub zjazd pierwszego roweru oznacza zatem pierwszeństwo wszystkich pozostałych.

Jak jeździć po rondzie? Kilka ciekawostek.

  • we Francji rondo pojawia się średnio co 21 km,
    • najstarsze rondo na świecie to rondo wokół Łuku Triumfalnego,
    • ma 12 zjazdów, przy czym pierwszeństwo mają auta wjeżdżające,
    • początkujący kierownicy nie mają prawa na nie wjeżdżać,
  • w Będzinie jest rondo nazywane Nerką,
    • ma specyficzny kształt i specyficznie poprowadzone pierwszeństwo,
    • poza tym jest przecięte torami tramwajowymi,
  • najbardziej skomplikowane skrzyżowanie to rondo w brytyjskim Swindon,
    • tak naprawdę składa się z siedmiu mniejszych rond.

Źródło: Materiały prasowe Seat

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA