Zasady związane z zakazem skręcania i zakazem zawracania
REKLAMA
REKLAMA
Znak B-22 „zakaz skręcania w prawo” zabrania skręcania w prawo na najbliższym skrzyżowaniu.
REKLAMA
Oznacza to, że na tym skrzyżowaniu możemy jechać prosto, skręcić w lewo, a także zawrócić.
Zobacz też: Kolizja z wyprzedzającym samochodem podczas skrętu w lewo
Znak B-21 „zakaz skręcania w lewo” ma natomiast szersze znaczenie. Zabrania nie tylko skręcania w lewo, ale także zawracania. Jest to zresztą oczywiste, bo trudno zawrócić bez uprzedniego skręcenia w lewo.
Znak „zakaz skręcania w lewo” oznacza, że na danym skrzyżowaniu możemy jechać prosto albo skręcić w prawo.
Zobacz też: Najważniejsze zmiany przepisów dla kierowców w 2017 r.
Znak B-23 „zakaz zawracania” zabrania zawracania od miejsca ustawienia znaku do najbliższego skrzyżowania włącznie.
Znak ten nie zabrania natomiast skręcania w lewo:
Zwróćmy uwagę na różnicę pomiędzy zakresami obowiązywania znaków „zakaz skręcania i „zakaz zawracania”. Zakazy skręcania (w lewo lub prawo) dotyczą najbliższego skrzyżowania, natomiast „zakaz zawracania” obowiązuje od miejsca ustawienia znaku do najbliższego skrzyżowania włącznie.
Oznacza to, że kierujący pojazdem może skręcić po minięciu znaku „zakaz skręcania”, np. wjeżdżając do bramy posesji:
Zobacz też: Aktualny taryfikator punktów karnych 2017 r.
Jeśli jednak kierujący napotka znak „zakaz zawracania”, to po jego minięciu nie wolno mu zawracać także przed skrzyżowaniem:
a także na skrzyżowaniu. Może natomiast zawrócić za skrzyżowaniem, bo tam zakaz wyrażony tym znakiem już nie obowiązuje.
Pod znakiem „zakaz zawracania” może być umieszczona tabliczka T-20 wskazująca długość odcinka drogi, na którym on obowiązuje:
Zakaz wyrażony znakiem „zakaz zawracania” może być odwołany przed skrzyżowaniem za pomocą znaku B-24 „ koniec zakazu zawracania”:
Nie wszyscy wiedzą zapewne także o tym, że znaki zabraniające skręcania, znajdujące się w obrębie skrzyżowania, dotyczą tylko najbliższej jezdni, przed którą zostały umieszczone:
Zobacz też: Aktualny taryfikator mandatów 2017
Jak widzimy, znaczenie niektórych znaków drogowych zawiera sporo niuansów i jest bardziej szerokie, niż mogłoby się to wydawać. Obowiązkiem każdego kierującego jest jednak dokładna znajomość wszystkich znaków. Warto mieć taką wiedzę nie tylko dlatego, żeby nie zapłacić mandatu, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo jazdy.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA